Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kanada

Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny

Arcybiskup Quebecu - kard. Marc Ouellet wyraził nadzieję, że Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, odbywający się w Kanadzie w dniach 15-22 czerwca br., przyciągnie uwagę katolickich i świeckich mediów. Dzięki temu dostrzeżone zostanie świadectwo Kościoła.
- Mam nadzieję, że media będą tam, by prowadzić z nami dialog i dać trochę przestrzeni na Dobrą Nowinę - powiedział kard. Ouellet. - Dzięki temu ludzie zorientują się, że Kościół jest bardzo zaangażowany w podstawowe problemy świata, niosąc nadzieję, miłość oraz siłę tym, którzy walczą o pokój - dodał. Słowa hierarchy są odpowiedzią na krytykę ze strony świeckich mediów, które zarzuciły kanadyjskim biskupom małomówność w kwestiach moralnych. Zdaniem Kardynała, hierarchowie powinni postarać się, by ich słyszano i by wypowiadali się w sposób jasny. Zauważa on jednak, że „dostosowanie się do kultury mediów jest dla Kościoła wielkim wyzwaniem”, a jego obecność w środkach przekazu powinna ograniczać się do „świadczenia o tym, co otrzymaliśmy, by dać światu”. On sam liczy, że takim obecnym w mediach świadectwem będzie Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny.
Szczegółowe informacje dotyczące Kongresu dostępne są na stronie internetowej: www.cei2008.ca.

Irak

Prezydent apeluje do chrześcijan

Prezydent Iraku Jalal Talabani wezwał chrześcijan, aby nie opuszczali kraju. Szef irackiego państwa podczas spotkania z przedstawicielami chrześcijańskich Kościołów w Bagdadzie przypomniał, że chrześcijanie należą do najstarszych grup religijnych zamieszkujących Irak.
- Jesteście rdzennymi Irakijczykami i dlatego macie prawo do wsparcia ze strony polityków, rządu i władz - podkreślił Talabani, który z pochodzenia jest Kurdem. Przedstawiciele Kościołów poinformowali o sytuacji chrześcijan w różnych częściach kraju. Prezydent zaapelował do chrześcijan, aby wzbogacali życie kraju swoją historią i kulturą. - Chrześcijańscy duchowni mogliby odgrywać ważną rolę w zwalczaniu terrorystycznych ideologii, głosząc orędzie miłości i pokoju, a tym samym tworząc braterską wspólnotę - przekonywał Talabani.
Przed amerykańską inwazją z marca 2003 r. chrześcijanie w Iraku liczyli ok. 800 tys., stanowiąc 3 proc. całej populacji. Od tego czasu stali się oni jednak celem licznych ataków ze strony islamskich ekstremistów. Wielu z nich opuściło kraj lub osiedliło się w położonym przy granicy z Turcją Kurdystanie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Włochy

Walka z handlem żywym towarem

Siostry zakonne zwierają szeregi w walce z handlem żywym towarem. 50 zakonnic z 31 zgromadzeń spotkało się w Rzymie w celu stworzenia międzynarodowej sieci mającej przeciwstawiać się temu procederowi, który stał się zjawiskiem globalnym. Rozpoczęty 2 czerwca pięciodniowy kongres zorganizowała Międzynarodowa Unia Przełożonych Generalnych Zakonów Żeńskich, skupiająca 1900 zgromadzeń, do których należy ok. 800 tys. sióstr. Projekt ma być realizowany we współpracy z Międzynarodową Organizacją ds. Migracji.
Szacuje się, że rocznie od 600 do 800 tys. ludzi pada ofiarą handlu żywym towarem. Zysk z procederu wynosi ok. 3 mld dolarów.
Żeńskie zgromadzenia zakonne od 2004 r. realizują już międzynarodowe projekty resocjalizacji kobiet ulicy. W krajach pochodzenia prostytutek zakony organizują szeroko zakrojone kampanie informacyjne oraz szkolenia dla sióstr. W sesjach formacyjnych, przygotowywanych wspólnie z Międzynarodową Organizacją ds. Migracji oraz Ambasadą USA przy Stolicy Apostolskiej, udział wzięło już ponad 4 tys. sióstr chcących włączyć się w ten obszar duszpasterskiego zaangażowania.

Indie

Modły za ofiary kataklizmu w Syczuanie

Dalajlama XIV wraz ze wszystkimi członkami tybetańskiego rządu na wygnaniu poprowadził 4 czerwca długi obrzęd żałobny za ofiary niedawnego trzęsienia ziemi w środkowochińskiej prowincji Syczuan. W kondolencjach przesłanych do rządu chińskiego przypomniał, że nie dąży do niezależności swej ojczyzny, ale pragnie jedynie jej autonomii. Potępił również akty przemocy, do których dochodziło ostatnio w stolicy Tybetu - Lhasie, dodając, że buddyzm uczy niestosowania przemocy.
Ceremonia żałobna odbyła się w świątyni Tsuglagkhanga w Dharamsali w północnych Indiach, gdzie swoją siedzibę ma rząd Tybetu na wygnaniu. Przed wejściem do budynku zawieszono wielki transparent w języku chińskim (co w tym regionie jest czymś niezwykłym), wyrażającym kondolencje Tybetańczyków dla ludności chińskiej dotkniętej wstrząsami. W modłach wziął udział m.in. premier rządu emigracyjnego - Samdong Rimpocze wraz ze wszystkim członkami swego gabinetu.

Ludzie

Kard. Walter Kasper

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan - kard. Walter Kasper, który przebywał w ostatnich dniach maja w Rosji, wspominając ciepłą atmosferę wizyty, powiedział: - Zaskoczyło mnie to i udowodniło, że jesteśmy na progu nowej fazy w stosunkach z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym. Myślę, że i oni chcą mieć już za sobą spory z przeszłości, które występują nadal, to oczywiste. Nie jestem utopistą, ale istnieje pragnienie rozpoczęcia nowej fazy współpracy między obu Kościołami. A to bardzo ważne.
Kard. Kasper ujawnił, że jego rozmowa z patriarchą Aleksym II trwała godzinę i kwadrans, to bardzo długo, jak na audiencję. - Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego był bardzo zadowolony, że jestem zainteresowany dziedzictwem duchowym prawosławia. Wspomniał też o problemach - m.in. ekspansji tzw. Kościołów unickich na Ukrainie - mówił kard. Kasper po zakończeniu wizyty.

Krótko

Al Kaida przyznała się do zamachu na Ambasadę Danii w Pakistanie. Atak, przeprowadzony 2 czerwca, w którym zginęło 10 osób, był zemstą za publikację przez duńską prasę karykatur Mahometa - podała siatka Osamy bin Ladena.

Niemieccy politycy protestują przeciwko dyskryminacji języka niemieckiego w UE. Nie podoba im się, że 97 proc. dokumentów unijnych nie jest tłumaczonych na język niemiecki.

Aż 28 dziennikarzy zostało zabitych w ostatnim półroczu na całym świecie. Najbardziej niebezpiecznym miejscem jest Irak.

Austria zawiesiła na czas trwania piłkarskich mistrzostw Europy stosowanie umowy Schengen. Na granicach obowiązują kontrole, a każdy przekraczający je musi okazać paszport lub dowód.

Kliniki aborcyjne w Hiszpanii proponują, aby nastolatki chcące zabić nienarodzone dziecko nie musiały już mieć na to zgody rodziców.

W 2050 r. emeryci będą stanowić grubo ponad jedną trzecią społeczeństwa Europy.

Niemal pewne już jest, że kandydatem Demokratów do Białego Domu będzie czarnoskóry senator Barack Obama. W ostatnich prawyborach w Montanie i Dakocie Południowej zwyciężył Obama, dystansując Hillary Clinton.

Najbiedniejsze kraje świata czeka głód - alarmuje ONZ. Świat musi zwiększyć produkcję żywności prawie o połowę.

Rada Bezpieczeństwa ONZ zezwoliła okrętom wojennym różnych krajów na ściganie piratów na wodach terytorialnych Somalii. Rezolucję poparł rząd Somalii. Od początku roku piraci na wodach terytorialnych Somalii przeprowadzili już 20 ataków.

Policja aresztowała na kilka godzin Morgana Tsvagiraia, jedynego konkurenta Roberta Mugabego w drugiej turze wyborów prezydenckich w Zimbabwe. To kolejny etap nieczystej walki długoletniego prezydenta tego afrykańskiego kraju.

Byli afgańscy mudżahedini z partii Hezb-e-Islami zapowiedzieli ataki na polskich żołnierzy w Afganistanie. To reakcja na wypowiedź ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego. Przebywając na początku czerwca w Kabulu, Sikorski stwierdził, że lider ugrupowania Gulbuddin Hekmatiar powinien zostać osądzony za zbrodnie wojenne.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Watykan: były sekretarz Benedykta XVI nuncjuszem w krajach bałtyckich

2024-06-24 12:11

@VaticanNewsPL

Papież Franciszek mianował abp Georga Gänsweina, arcybiskupa tytularnego Urbs Salvia nuncjuszem apostolskim na Litwie, w Łotwie i Estonii, podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Prymas Polski: Kościół trzeba budować na Chrystusie i z Chrystusem

2024-06-24 09:29

Parafia pw. bł. Michała Kozala w Wągrowcu/Archidiecezja Gnieźnieńska

„Kościół trzeba zawsze budować na Chrystusie i z Chrystusem. Nie dajcie się zwieść tym, którzy także i dziś chcą przeciwstawić Chrystusa Kościołowi!” - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak w Wągrowcu, gdzie w niedzielę 23 czerwca poświęcił kościół parafialny pw. bł. Michała Kozala.

Więcej ...

Łódź: Noc Świętojańska

2024-06-24 13:30

Piotr Drzewiecki

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Rzym: zmarł spowiednik papieża Franciszka

Kościół

Rzym: zmarł spowiednik papieża Franciszka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być...

Wiara

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być...

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024