Reklama

Niedziela Częstochowska

500 lat kościoła w Żarkach

Maciej Orman/Niedziela

– Jubileusz 500-lecia to czas łaski, radości i wdzięczności, ale to również czas nowego zapału – powiedział abp Wacław Depo. 30 października w kościele Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach metropolita częstochowski przewodniczył uroczystej Mszy św. z okazji 500. rocznicy budowy świątyni.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas liturgii arcybiskup poświęcił: odnowione prezbiterium, ołtarze – główny i boczny, stalle kanonickie, zakrystię wraz z wyposażeniem, nowo urządzone miejsce na relikwie i tablicę upamiętniającą jubileusz 500-lecia parafii.

Zobacz zdjęcia: 500 lat kościoła w Żarkach – cz. I

Eucharystię koncelebrowali m.in.: ks. Zbigniew Kras, kapelan prezydenta RP Andrzeja Dudy, księża rodacy, byli wikariusze parafii oraz obecny i były przeor klasztoru paulinów w Leśniowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W modlitwie uczestniczyli kanonicy reprezentujący kapituły: zawierciańsko-żarecką, częstochowską, radomszczańską i wieluńską, siostry zakonne, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, komendanci Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z Częstochowy, Myszkowa i Żarek wraz z druhami oraz dyrektorzy i uczniowie szkół z Żarek i Zawady.

Maciej Orman/Niedziela

Reklama

– Jesteśmy w odnawiającym się duchowo i materialnie kościele, aby wspólnie (...) powiedzieć Panu Bogu i świętym patronom tej świątyni wielkie „dziękuję” za ogrom otrzymanych tutaj łask i wszelkiego dobra – powiedział na rozpoczęcie Mszy św. ks. Stanisław Kotyl, proboszcz parafii. – Gromadzimy się wszystkimi pokoleniami naszej wspólnoty, by radować się przy eucharystycznym stole i korzystać ze zdrojów sakramentalnych łask, które od pięciu wieków spływają na kolejne setki i tysiące mieszkańców Żarek, budujących, utrzymujących i odnawiających tę przepiękną i starodawną świątynię – dodał. Kapłan zwrócił uwagę, że po 500 latach świątynia jest ciągle piękna mocą wiary, modlitwy oraz wystrojem.

Maciej Orman/Niedziela

W homilii abp Depo przytoczył słowa, które wypowiedział francuski pilot, pisarz i poeta Antoine de Saint-Exupéry: „Istnieje tylko jeden problem na świecie – jak przywrócić człowiekowi poczucie wagi spraw duchowych, związanych z Bogiem? Jak przywrócić i wywołać w nim twórczy niepokój ducha? Jak oczarować człowieka czymś, co równałoby się pięknu chorału gregoriańskiego w kościele? Nie można już żyć tylko lodówkami, polityką, bilansami ekonomii i rozwiązywaniem krzyżówek oraz rozrywką”.

Zobacz zdjęcia: 500 lat kościoła w Żarkach – cz. II

– To jest również dzisiaj nasze zadanie – wzbudzić w nas twórczy niepokój o więzi z Bogiem w społeczności Kościoła i świata. Kościół i człowiek, Kościół i świat wzajemnie się potrzebują. Jeśli ten świat zaprzeczy swojej więzi z Bogiem, a tak się dzieje, wówczas zatraci sens swojego istnienia w zamęcie spraw doczesnych – przestrzegał metropolita częstochowski.

Maciej Orman/Niedziela

Za Benedyktem XVI powtórzył, że „Kościół nie jest nasz. On był, jest i zawsze będzie Chrystusowy”.

– Dar wiary, który otrzymaliśmy we wspólnocie Kościoła, jest darem spotkania i osobistej więzi z Chrystusem. Jest spoglądaniem na Jezusa przez karty Pisma Świętego i w sakramentach Kościoła. (...) Jest to również droga odkrywania, że Jezus patrzy na mnie, znając mnie od momentu mojego zaistnienia i chrztu świętego – zaznaczył abp Depo.

Maciej Orman/Niedziela

Reklama

Metropolita częstochowski wyraził również radość i wdzięczność wobec Boga i całej wspólnoty kapłanów i wiernych, którzy tworzyli dzieje kościoła w Żarkach i którzy podjęli się troski o jego piękno i konserwację.

– Jubileusz 500-lecia to czas łaski, radości i wdzięczności, ale to również czas nowego zapału, abyśmy z odnowioną wiarą weszli w kolejne lata duszpasterskiej pracy i odpowiedzialności – podkreślił abp Depo.

Wskazał, że zadaniem każdego z wiernych jest odkrywanie prawdy o sobie w planie miłości Boga, odkrywanie prawdy o Jego Kościele i odkrywanie siebie jako Kościoła.

Maciej Orman/Niedziela

– Kościół, który przedłuża zbawcze posłannictwo Jezusa w posłudze Apostołów, pragnie doprowadzić każdego człowieka do osobistego spotkania z Nim, pragnie służyć każdemu, kto chce z tej posługi skorzystać, chyba że sam się z tej więzi z Kościołem wyklucza ze zjawiskiem prywatnej religijności i własnego Kościoła – dodał metropolita częstochowski.

Maciej Orman/Niedziela

– Umocnieni obecnością i łaską Chrystusa uczyńmy Kościół wspólnotą ludzi wierzących, modlących się i działających siłami sakramentów świętych, aby szukać i zbawić w Chrystusie każdego bez wyjątku człowieka, abyśmy wszyscy znaleźli się w zasięgu Chrystusowej miłości, bo On do końca nas umiłował i dlatego założył Kościół – podsumował abp Depo.

Po Komunii św. miały miejsce: Litania do św. Judy Tadeusza, procesja eucharystyczna, śpiew „Te Deum” i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Maciej Orman/Niedziela

Reklama

Na zakończenie z przesłaniem do parafian zwrócił się ks. Zbigniew Kras, kapelan prezydenta Andrzeja Dudy. Zachęcił do ofiarowania w najbliższych dniach modlitwy i odpustów za zmarłych z ich wspólnoty, za budowniczych kościoła i wszystkich, którzy przez 500 lat troszczyli się o niego na różne sposoby. Wyrażając wdzięczność parafianom, prosił ich, aby byli zatroskani o świątynię tak jak ich przodkowie. – Ta świątynia musi być waszą troską i waszym obowiązkiem, ale niech będzie też waszą chlubą – zaapelował ks. Kras.

Nawiązując do listu papieża Franciszka „Patris corde” („Ojcowskim sercem”), napisanego z okazji 150. rocznicy ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła powszechnego, kapłan życzył, aby św. Józef budził „we wszystkich rodzinach twórczą odwagę, która jest tak bardzo potrzebna w zmieniającej się epoce, w której żyjemy”. Kapelan prezydenta przekazał również od Andrzeja Dudy prezent dla parafii – obraz św. Józefa.

Maciej Orman/Niedziela

List europoseł Jadwigi Wiśniewskiej, skierowany do uczestników uroczystości jubileuszowej, odczytał jej asystent Marcin Wos. Eurodeputowana wyraziła radość, że „dzięki wspólnym działaniom i przy wykorzystaniu rządowych środków odrestaurowano ołtarz główny wraz z trzema obrazami, przywracając mu dawny blask”. Podkreśliła, że jest to wyraz troski o polskie dziedzictwo historyczne i kulturowe, które zostanie zachowane dla kolejnych pokoleń. „Dzieląc z państwem radość z jubileuszu, jednocześnie życzę, by ten czas upłynął w atmosferze radosnego, rodzinnego świętowania” – napisała Wiśniewska. Życzyła wszystkim Bożego błogosławieństwa, wypraszanego przez wstawiennictwo patronów parafii.

Reklama

„Przeszłości na chwałę, współczesnym na wytrwałość, potomnym na wzór” – niech te słowa nieznanego autora wykute na tablicy stanowiącej pamiątkę dzisiejszej uroczystości i umieszczonej przy wejściu do kościoła towarzyszą nam jako motto, nie tylko dzisiaj, ale i w przyszłości – podsumował ks. Stanisław Kotyl.

Przygotowaniem do uroczystości 500-lecia kościoła były tygodniowe misje jubileuszowe, przeżywane pod hasłem: „Odbuduj mój Kościół”. Poprowadzili je ks. Stanisław Gębka, misjonarz miłosierdzia w archidiecezji częstochowskiej, i ks. Jacek Marciniec, proboszcz parafii św. Zygmunta w Częstochowie.

Maciej Orman/Niedziela

Z okazji jubileuszu wydany został okolicznościowy album o dziejach żareckiej parafii.

Kościół w Żarkach został zbudowany w latach 1518-22 staraniem i ze środków Marcina Myszkowskiego, kasztelana wieluńskiego. Po pożarze w 1702 r. odbudowano go dzięki nakładom rodziny Męcińskich herbu Poraj. W 1811 r. pokrycie dachu dachówką sfinansował Jan Męciński. Kościół wraz z pięcioma ołtarzami 2 grudnia 1746 r. poświęcił biskup sufragan krakowski Michał Kunicki.

Reklama

W latach 1846-47 świątynię częściowo przebudowano. Zmianie uległa częściowo sylwetka wieży – otrzymała ona barokowy hełm. Zrekonstruował go ks. Marceli Dewudzki po 1970 r. W latach 1934-39 przebudowano ołtarz główny, usunięto stalle i odmalowano kaplice. Od 1952 r. staraniem ks. Zygmunta Flisowskiego przeprowadzono renowację całego kościoła, łącznie z wieżą, i sprawiono trzy nowe dzwony. W latach 2004-06 staraniem ks. Jana Wajsa przeprowadzono gruntowny remont wieży i frontu kościoła oraz terenu przy świątyni. W ostatnich latach staraniem obecnego proboszcza ks. Stanisława Kotyla odnowione zostały: prezbiterium, ołtarze – główny i boczny, stalle kanonickie i zakrystia.

W ostatnim stuleciu proboszczami byli: ks. Aleksander Cugowski (1925-34), ks. Stanisław Ufniarski (1934-39), ks. Stefan Banasiński (1939-52), ks. Zygmunt Flisowski (1952-70), ks. Marceli Dewudzki (1970-80), ks. Jan Krawiec (1980-87), ks. Leon Wódka (1987-98), ks. Zenon Gajda (1998 – 2004) i ks. Jan Wajs (2004-18). Od 2018 r. urząd proboszcza pełni ks. Stanisław Kotyl.

Od 31 maja 2002 r. w kościele trwa wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu.

Podziel się:

Oceń:

+3 -3
2022-10-30 18:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja katowicka ma nowego administratora

2024-12-16 10:26
Bp Marek Szkudło

Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej

Bp Marek Szkudło

W poniedziałek 16 grudnia kolegium konsultorów wybrało bp. Marka Szkudło administratorem archidiecezji katowickiej. Urząd będzie pełnił do czasu kanonicznego objęcia archidiecezji przez nowego arcybiskupa katowickiego, którego mianuje Ojciec Święty.

Więcej ...

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

2024-12-17 14:47
Marcin Romanowski

Ministerstwo Sprawiedliwości

Marcin Romanowski

W nawiązaniu do publikacji medialnych powtarzających nieprawdziwe informacje, informujemy.

Więcej ...

Proces o prowokację wobec ks. Popiełuszki znów stanął w miejscu

2024-12-17 20:25

Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki/40rocznica.popieluszko.net.pl

Warszawski sąd na styczeń przełożył przesłuchanie Adam P., który w latach 1981-1984 był zastępcą dyrektora Departamentu IV MSW zajmującego się walką z Kościołem. Ma to być jeden z ważniejszych świadków w procesie o prowokację wobec ks. Jerzego Popiełuszki przy ul. Chłodnej w 1983 roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Wiadomości

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

On sam jest Słowem Ojca, Mądrością, która przychodzi...

Wiara

On sam jest Słowem Ojca, Mądrością, która przychodzi...

Bóg pisze prosto na krzywych liniach naszej historii

Wiara

Bóg pisze prosto na krzywych liniach naszej historii

Papież Franciszek kończy 88 lat

Franciszek

Papież Franciszek kończy 88 lat

Świętokrzyskie: W wypadku samochodowym zginął proboszcz

Kościół

Świętokrzyskie: W wypadku samochodowym zginął proboszcz

Co mamy czynić?

Wiara

Co mamy czynić?

Tajemnica wizerunku Matki Bożej z Guadalupe

Wiara

Tajemnica wizerunku Matki Bożej z Guadalupe

Bóg zaprasza nas dziś do szczerości, do stanięcia w...

Wiara

Bóg zaprasza nas dziś do szczerości, do stanięcia w...

Panie, ucz mnie uczciwości i gotowości niesienia pomocy...

Wiara

Panie, ucz mnie uczciwości i gotowości niesienia pomocy...