Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Afganistan

Msza św. w intencji poległego żołnierza

Kapelani ordynariatu polowego WP przebywający z polskimi żołnierzami w Afganistanie w bazach w Bagram oraz Kandaharze odprawili Msze św. w intencji poległego ppor. Roberta Marczewskiego oraz żołnierzy poszkodowanych w zamachu.
Podczas Mszy św., sprawowanej przez ks. ppłk. Zbigniewa Sawickiego w świetlicy Polskiego Kontyngentu Wojskowego bazy Bagram, odczytany został apel pożegnalny:
„Przyjechałeś do Afganistanu, aby pomóc Narodowi Afgańskiemu stworzyć podstawy do demokratycznego, ludzkiego życia. Tragiczna śmierć nie pozwoli Ci zobaczyć wyników Twojej pracy, ale my będziemy ją kontynuować”.
Eucharystię sprawowano także w bazie w Kandaharze, gdzie w intencji ppor. Marczewskiego oraz czterech rannych w zamachu żołnierzy modlił się ks. kpt. Krzysztof Kacprzyk.
Do zdarzenia doszło w okolicach miejscowości Otukhel (prowincja Paktika), ok. 40 km na północ od bazy Waza Khwa, 21 czerwca ok. godz. 0.40 czasu lokalnego. Podczas wykonywania patrolu bojowego jeden z pojazdów HMMWV najechał na ładunek niewiadomego pochodzenia. W wyniku zamachu zginął ppor. Robert Marczewski, a czterech innych żołnierzy zostało rannych. Zostali oni natychmiast przetransportowani do szpitala wojskowego w Orgun, gdzie udzielono im pomocy medycznej.
Ppor. Robert Marczewski był żołnierzem zawodowym od 2004 r. Służył w 6. batalionie desantowo-szturmowym w Gliwicach na stanowisku dowódcy plutonu. Pozostawił żonę i dziecko. Miał 28 lat.

Kanada - USA

Spotkania z Polonią

Kard. Stanisław Dziwisz odprawił 22 czerwca Mszę św. w sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, na północ od Filadelfii. Był to kolejny przystanek podróży Metropolity Krakowskiego po Kanadzie i USA, w czasie której spotykał się z Polonią amerykańską. Kard. Dziwisz zwrócił uwagę na „genialną intuicję” Ojców Paulinów, którzy postanowili zbudować Amerykańską Częstochowę. Powiedział, że dzięki tej inicjatywie tamtejsi paulini, m.in. śp. o. Michał Zembrzuski, przybliżyli rodakom Sanktuarium Jasnogórskie z jego Panią i Królową. Zauważył też, że do Amerykańskiej Częstochowy można odnieść słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II w 600-lecie Sanktuarium na Jasnej Górze, które Papież nazwał „polską Kaną”.
Kard. Dziwisz stwierdził, że także Amerykańska Częstochowa stanowi już ogromny rozdział historii ludzkich dusz, zwracając uwagę, jak wielu w tym miejscu pojednało się z Bogiem, znalazło ukojenie w cierpieniu, odzyskało siły na dalszą wędrówkę, podjęło „mądre decyzje, zgodne z wolą Bożą”.
Kard. Dziwisz odwiedził maryjne sanktuarium w Doylestown po raz trzeci. Był tam dwukrotnie, towarzysząc kard. Karolowi Wojtyle podczas jego podróży po Ameryce w 1969 i 1976 r.
Metropolita Krakowski podczas swojej podróży na kontynencie amerykańskim najpierw był w Kanadzie i uczestniczył w Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym w Quebecu. Nawiedził też parafię św. Eugeniusza de Mazenod i sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej w Brampton w Kanadzie. Złożył wizytę w Centrum Kulturalnym im. Jana Pawła II w Waszyngtonie i w Polonijnym Seminarium Duchownym w Orchard Lake k. Detroit. 29 czerwca w Chicago odebrał nagrodę „Caritas Christi”, przyznaną mu za zasługi dla Polonii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

USA

Norma McCovey

Pionierka walki o aborcję w Stanach Zjednoczonych Norma McCovey, która w latach 70. XX wieku pod pseudonimem Jane Roe odegrała w Stanach Zjednoczonych kluczową rolę w procesie legalizacji aborcji, jest obecnie aktywną działaczką amerykańskiego ruchu pro-life. Sama nigdy nie przerwała ciąży i jest matką trzech córek.
- Czytacie o mnie w książkach historycznych jako o pionierce legalizacji aborcji, lecz dziś jestem oddana sprawie obrony życia - mówi McCovey. W niedługim czasie telewidzowie amerykańscy zobaczą spot reklamowy, w którym żałuje ona swojej decyzji sprzed przeszło 30 lat.
- W 1973 r. byłam zagubioną dwudziestolatką. Już wtedy miałam jedno dziecko i nagle pojawiła się druga, nieoczekiwana ciąża. Wydawało mi się wtedy, że muszę zdecydować się na walkę o zalegalizowanie aborcji. Dziś, poznawszy Boga, wiem, że to był największy błąd mojego życia - mówi McCovey w reklamie telewizyjnej.
Aborcja w Stanach Zjednoczonych została zalegalizowana w 1973 r. po burzliwym procesie sądowym, w którym Norma McCovey oskarżyła stan Teksas o praktykowanie rzekomo „niekonstytucyjnego prawa, niepozwalającego na aborcję”.
Od tamtego czasu w Stanach Zjednoczonych w wyniku legalnej aborcji zginęło przeszło 40 mln nienarodzonych dzieci.

Szwajcaria

Piłkarz buduje kościół

Członek narodowej reprezentacji Szwajcarii na Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej - 22-letni Johan Vonlanthen buduje kościół w swojej rodzinnej miejscowości Santa Marta w Kolumbii. Vonlanthen urodził się w Kolumbii, jego ojcem jest Szwajcar. Po wyeliminowaniu Szwajcarii z dalszych rozgrywek Euro 2008 zawodnik pragnie teraz poświęcić cały swój urlop na budowę kościoła.
Jak wyznał szwajcarski zawodnik na internetowym portalu: www.jesus.ch, wiarę katolicką pielęgnuje od czasów dzieciństwa w Kolumbii. - Kiedy przyjeżdżam tam na urlopy, do mojego domu przychodzi 20-30 osób i jest ciasno. Postanowiłem więc wybudować kościół, w którym znajdzie się dość miejsca na liturgię i uroczystości wspólnoty - powiedział.
Uczestnik Euro 2008, który dodatkowo studiuje teologię, ma nadzieję, że budowa kościoła zakończy się już w lipcu. Chciałby tam podziękować Bogu za Euro i za wszystko, co dane mu było przeżyć podczas tego turnieju.

Krótko

Niemiecka opozycja zażądała wycofania z terytorium kraju wszelkiej broni atomowej. Powodem tych żądań jest ujawniony ostatnio raport lotnictwa USA, według którego większość amerykańskich głowic nuklearnych w Europie składowanych jest w warunkach niespełniających minimalnych norm bezpieczeństwa Pentagonu.

Unia Europejska oficjalnie zniosła sankcje wobec Kuby, z nadzieją na demokratyzację wyspy.

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) nie zwiększy podaży ropy naftowej, bo zrobiła już, co mogła, w kwestii cen ropy i nie ma co liczyć na ich spadek - powiedział w Brukseli sekretarz generalny kartelu Abdallah el-Badri.

W Republice Czeskiej 24 czerwca w godzinnym strajku ostrzegawczym przeciwko polityce gospodarczej centroprawicowego rządu uczestniczyło ponad milion ludzi.

Francuski prezydent Nicolas Sarkozy przebywał z wizytą w Izraelu. Jako pierwszy od 26 lat francuski przywódca przemawiał w Knesecie. Polityka francuska wobec Bliskiego Wschodu, popierająca dotychczas mocno Arabów, została przez Sarkozy’ego mocno przeorientowana.

W Arabii Saudyjskiej zatrzymano w tym roku 701 osób podejrzanych o związki z al Kaidą - poinformował resort spraw wewnętrznych tego kraju.

Mieszkańcy Niemiec są za grubi - uznał rząd w Berlinie i uchwalił program mający na celu zmianę nawyków żywieniowych obywateli i zachęcenie ich do uprawiania sportu.

Gdyby wybory prezydenta USA odbyły się dziś, demokratyczny kandydat Barack Obama wygrałby przewagą 15 punktów procentowych ze swoim republikańskim rywalem Johnem McCainem - wynika z najnowszego sondażu dziennika „Los Angeles Times” i agencji Bloomberg News.

Sąd Najwyższy USA orzekł po raz pierwszy w historii tego kraju, że indywidualni Amerykanie mają prawo do posiadania broni palnej na własny użytek.

Już 2100 śmiertelnych ofiar spowodował w Somalii od początku tego roku wewnętrzny konflikt zbrojny, który wywołali islamscy rebelianci na początku 2007 r.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

Nikaragua: co się stało z pamiątkami po Janie Pawle II?

2024-05-02 14:02

Episkopat Flickr

Ani władze Managui, ani tamtejszy Kościół katolicki nie informują, co stało się z pamiątkami po św. Janie Pawle II, które znajdowały się w muzeum jego imienia w stolicy Nikaragui, zamienionym w ubiegłym roku na centrum kultury.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady