Reklama

Z Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Akcja Katolicka

Stawiać czoło wyzwaniom świata

Pielgrzymka Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży zgromadziła na Jasnej Górze w dniach 20-21 czerwca ok. 10 tys. osób. Mszy św. na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył biskup diecezji rzeszowskiej Kazimierz Górny, przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Rodziny. - Niech Wasza postawa będzie sprzeciwem wobec deprawacji niektórych mediów. Domagajcie się programu prorodzinnego w parlamencie i rządzie. Niech Wasze działania wspierają rodzinę, a przez nią szacunek i miłość dla Ojczyzny - zachęcał w homilii bp Górny. Krajowy asystent AK bp Mariusz Leszczyński powiedział: - Wszyscy uczniowie Jezusa, a w szczególności członkowie AK, powinni być gotowi stawiać czoło wyzwaniom tego świata, takim jak: materializm, relatywizm, laicyzm, sekularyzacja, nie idąc z nimi na żaden kompromis.
Na pielgrzymce obecni byli m.in.: Zenon Handzel - prezes Instytutu Polskiego AK w Londynie, Andrzej Starowieyski - syn bł. Stanisława Starowieyskiego, szczególnego patrona AK w Polsce, ks. Zbigniew Kucharski - asystent generalny KSM, Konrad Głębocki - członek Sekretariatu Międzynarodowego Forum AK. Pielgrzymów powitał podprzeor Jasnej Góry o. Karol Oset. Słowa podziękowania wypowiedziała Halina Szydełko, prezes Zarządu Krajowego Instytutu AK: - Ojciec Święty Benedykt XVI wzywa nas, abyśmy skarbem wiary dzielili się z innymi narodami Europy i świata. Odpowiadając na to wezwanie, od lat uczestniczymy w pracach Międzynarodowego Forum Akcji Katolickiej. Pragniemy, aby Polska wniosła swój wkład w budowanie lepszego świata, tak aby stał się bardziej ludzki, i bardziej sprawiedliwy, aby szanowano w nim Boże przykazania i prawa człowieka.

Pielgrzymowanie Drogą Św. Jakuba Apostoła

Ku chrześcijańskiej Europie

Ogólnopolska Pielgrzymka Parafii pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła po raz pierwszy przybyła na Jasną Górę 21 czerwca. Uczestniczyło w niej ok. 500 osób z kilkunastu parafii, m.in. z Tuchowa, Jakubowa, Szczyrku, Brzeska, Więcławic i Łeby. Jako dar pielgrzymi złożyli Matce Bożej pozłacaną muszlę - symbol pielgrzymujących do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela. - Chcemy organizować się i jednoczyć we wspólnym ożywianiu kultu św. Jakuba. Postanowiliśmy, że będziemy się co roku spotykać na Jasnej Górze, bo tu bije serce Matki - mówił ks. Stanisław Czerwiński, proboszcz i kustosz parafii św. Jakuba w Jakubowie k. Głogowa, jedynego w Polsce sanktuarium św. Jakuba. Z Jakubowa zostały przywiezione relikwie św. Jakuba, aby wierni z pozostałych parafii mogli oddać im cześć. Mszy św. przewodniczył w Kaplicy Matki Bożej bp Edward Janiak, przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Pielgrzymów powitał o. Ryszard Bortkiewicz. W homilii bp Janiak zachęcał: - Może nie każdy może być taki odważny jak św. Jakub - porywczy, emocjonalny, zdolny do oddania życia. Ale bądźmy wierni przykazaniom Bożym, tym wskazówkom danym od Pana Boga, i świętej tradycji.
W czasie pielgrzymki bp Janiak poświęcił figurę św. Jakuba dla sanktuarium w Jakubowie.

Zapowiedzi

19 czerwca na Jasną Górę przybyli słynni śpiewacy operowi: Gwendolyn Bradley, solistka Metropolitan Opera w Nowym Jorku, i Janusz Wolny z Kanady. Wielkim życzeniem artystki było, aby w czasie pobytu w Częstochowie przybyć na Jasną Górę, przed Cudowną Ikonę Maryi. Artyści zaśpiewali w Kaplicy Matki Bożej. Dzień później w Filharmonii Częstochowskiej wystąpili z koncertem.

19 czerwca Piotr Skalski z Krakowa został przyjęty do Konfraterni Zakonu Paulinów. Wyróżnienie zostało nadane jako wyraz wdzięczności szczególnie za wsparcie budowy Ołtarza Trzech Tysiącleci na Skałce w Krakowie. Mszy św. przewodniczył przeor klasztoru na Skałce o. Andrzej Napiórkowski. Obecna była małżonka Piotra Skalskiego - Lucyna i jego najbliższa rodzina.

20 czerwca grupa pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie przybyła z pielgrzymką na zakończenie roku akademickiego. Przybyły też władze i pracownicy uczelni z rektorem prof. dr hab. Zdzisławem Targońskim. Obecny był również bp Artur Miziński z Lublina.

21 czerwca za dar kapłaństwa w 35. rocznicę święceń kapłańskich dziękowali Bogu generał Zakonu Paulinów o. Izydor Matuszewski i dyrektor Księgarni „Claromontana” o. Arkadiusz Niedziułka.

21 czerwca po raz 23. przybyła Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. Kilka tysięcy pielgrzymów modliło się pod przewodnictwem bp. Edwarda Frankowskiego z Sandomierza. Byli to członkowie Arcybractwa, siostry wizytki, w których krakowskim klasztorze znajduje się główna siedziba Arcybractwa, oraz księża duszpasterze.

21 czerwca w nocy po ciężkiej i długiej chorobie zmarł o. Tadeusz Kubik. Przeżył 84 lata. W latach 1972-75 był przeorem Jasnej Góry. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1952 r. Mszy św. pogrzebowej 23 czerwca przewodniczył bp Jan Wątroba z Częstochowy. Ciało śp. o. Tadeusza zostało złożone w paulińskim grobowcu na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.

Krótko

7 lipca - 43. Pielgrzymka Apostolstwa Chorych i Niepełnosprawnych

12 lipca - 25. Piesza Pielgrzymka Rolników Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

12 lipca - 9. Pielgrzymka Konna - Kawaleria

12-13 lipca - 16. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

www.jasnagora.com

O. Stanisław Tomoń OSPPE - Rzecznik Prasowy Jasnej Góry

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Więcej ...

Premiera filmu "Brat Brata"

2024-05-14 00:19
Podczas panelu dyskusyjnego

ks. Łukasz

Podczas panelu dyskusyjnego

Premiera kinowa to nie tylko okazja do obejrzenia konkretnego obrazu, który chce przekazać reżyser, ale to także okazja do poznania konkretnej historii. Tym razem był to ks. Jerzy Adam Marszałkowicz. Film “Brat Brata” mówiący o nim, ale też o dziele, jaki stworzył czyli Towarzystwie Pomocy Brata Alberta cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Sala kinowa zapełniła się po brzegi.

Więcej ...

Łódź: Polsko – libańska przyjaźń

2024-05-14 15:20

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania