Mówiąc o dialogu papież podkreślił, że forum w Bahrajnie było poświęcone relacjom między Wschodem a Zachodem, służąc odkrywaniu bogactwa tych, którzy należą do innych narodów, innych tradycji, innych przekonań religijnych. Nie wolno żyć w izolując się od siebie, lecz zbliżając się do siebie, a wymaga tego sprawa pokoju – stwierdził Franciszek. Przypomniał, że w Bahrajnie wyraził życzenie, aby na całym świecie przywódcy religijni i świeccy byli zdolni do spojrzenia poza własne granice, własne wspólnoty, aby zatroszczyć się o całość. Dodał, że zgromadzeni tam przedstawiciele różnych religii wezwali do obrania drogi spotkania i odrzucenia drogi konfrontacji. „Jakże bardzo jest to nam potrzebne! Myślę o szalonej wojnie, której ofiarą jest udręczona Ukraina i wielu innych konfliktach, które nigdy nie zostaną rozwiązane dzięki infantylnej logice broni, a jedynie poprzez łagodną silę dialogu” – podkreślił Ojciec Święty.
Papież zaznaczył, że dialog wymaga także spotkania między chrześcijanami a muzułmanami, by nawiązywać silniejsze relacje i przypomniał, że jego istotnym warunkiem jest wzajemna akceptacja. „Od młodości, od dzieciństwa musimy się poznawać, aby braterskie spotkanie zapobiegło podziałom ideologicznym” – stwierdził Franciszek.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ojciec Święty przypomniał, że proces dialogu z islamem zainaugurował św. Jan Paweł II, natomiast jego wizyta w Bahrajnie „stanowiła nowy krok pielgrzymowania między wierzącymi chrześcijanami i muzułmanami: nie po to, by pomieszać lub rozwodnić wiarę, lecz aby budować braterskie przymierza w imię ojca Abrahama, który był pielgrzymem na ziemi pod miłosiernym spojrzeniem jedynego Boga nieba, Boga pokoju”. Dodał, że dialog, spotkanie i pielgrzymowanie dokonywały się w Bahrajnie także między chrześcijanami różnych wyznań i obrządków, a także w obrębie zróżnicowanego kulturowo i etnicznie tamtejszego Kościoła katolickiego, któremu „zaniósł miłość całego Kościoła”.
„Spotykając się i modląc razem, czuliśmy, że jesteśmy jednym sercem i jedną duszą. Myśląc o ich pielgrzymowaniu, o ich codziennym doświadczeniu dialogu, poczujmy się wszyscy wezwani do poszerzenia naszych horyzontów, do otwarcia i poszerzenia naszych zainteresowań, do poświęcenia się poznaniu innych. Bo droga braterstwa i pokoju, aby postępować naprzód, potrzebuje wszystkich i każdego z osobna” – powiedział papież na zakończenie swojej katechezy.