Reklama

III Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przedstawiciele wszystkich polskich diecezji zostali zaproszeni do udziału w III Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rowerowej na Jasną Górę. Pielgrzymka organizowana jest pod patronatem Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.
Tegoroczni pielgrzymi na rowerach spotkają się w częstochowskiej katedrze 19 lipca, w ostatnim dniu pątniczego rajdu. Każda z grup rozpocznie pielgrzymkę w innym terminie i będzie jechać na Jasną Górę odmienną trasą, stąd spotkanie w katedrze będzie okazją do zapoznania się i zawiązania wspólnoty modlitwy.
Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa: „Panie, do kogo pójdziemy...”. Choć pielgrzymi jadą na rowerach, to zawarta w haśle prawda nie traci na znaczeniu, a uwypukla eucharystyczny wymiar wspólnoty. Poszczególne grupy pielgrzymki codziennie uczestniczą we Mszy św., wspólnie się modlą, a także zwiedzają kościoły i poznają życie nawiedzanych wspólnot zakonnych. Każde z takich miejsc to również okazja, by zdobyć pieczątki i wpisy, które są potrzebne do otrzymania Kolarskiej Odznaki Pielgrzyma. O miejscach sakralnych na trasie pielgrzymki pątnicy opowiedzą podczas prezentacji grup w częstochowskiej katedrze.
19 lipca w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny z pielgrzymami spotka się częstochowski biskup pomocniczy Antoni Długosz. Obecny będzie także Lech Drożdżyński, prezes Związku Głównego PTTK, który patronuje pielgrzymce. Pątnicy w książeczkach i albumach odbiją okolicznościową pieczątkę z pielgrzymki i staną do pamiątkowego zdjęcia, a następnie udadzą się na Jasną Górę. W Kaplicy Matki Bożej o godz. 13.30 bp Długosz będzie przewodniczył Mszy św., podczas której pielgrzymi i ich rodziny zostaną zawierzeni Matce Bożej.
Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa pod patronatem Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek po raz pierwszy przybyła na Jasną Górę w 2006 r. Wówczas pielgrzymi reprezentowali diecezje: gliwicką, pelplińską, siedlecką, toruńską, warszawsko-praską i archidiecezję częstochowską. Jak przypomina ks. Jerzy Grochowski, główny koordynator pielgrzymki, myśl o takiej pielgrzymce zrodziła się na wspólnym spotkaniu przedstawicieli Episkopatu Polski i władz Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Ks. Grochowski - który jest także kapelanem oddziału siedleckiego PTTK - podkreśla, że inicjatywa spotkania wyszła od strony świeckiej.
Warto dodać, że Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze przyznaje Kolarską Odznakę Pielgrzyma. Aby zdobyć pierwszą odznakę - popularną, należy odwiedzić 25 kościołów. Kolarska Odznaka Pielgrzyma ma charakter ekumeniczny, bo uwzględnia nie tylko katolickie obiekty sakralne, ale również pozostałych Kościołów chrześcijańskich, a najwyższy stopień odznaki nosi nazwę „Chrześcijański Pielgrzym Świata”. Rowerzyści mogą zdobyć także odznaki „Miejsca Święte w Polsce”, „Szlakiem Architektury Sakralnej” czy „Szlakiem Cystersów w Polsce”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Franciszek dziękuje stowarzyszeniu Meter za zwalczanie wszelkich form przemocy wobec dzieci

2025-05-05 21:54

Włodzimierz Rędzioch

W niedzielę 5 maja, po modlitwie Regina Coeli Franciszek pozdrowił pielgrzymów z różnych kontynentów oraz stowarzyszenie Meter. „Witam stowarzyszenie ‘Meter’, które angażuje się w zwalczanie wszelkich form przemocy wobec dzieci. Dziękuję, dziękuję za wasze zaangażowanie! I proszę, kontynuujcie swoją ważną pracę z odwagą” – powiedział Papież.

Więcej ...

Ks. R. Kurowski: co oznaczałby wybór papieża z Azji dla tutejszych chrześcijan?

2025-05-06 10:17
Stephen Chow Sau-yan, biskup Hongkongu w drodze na kongregację

PAP/EPA

Stephen Chow Sau-yan, biskup Hongkongu w drodze na kongregację

„Wybór papieża z Azji dałby potężny zastrzyk dla chrześcijan i katolików żyjących na tym kontynencie, co by jednocześnie uszczęśliwiło niektóre azjatyckie kraje, ale niekoniecznie wszystkie” - powiedział ks. Remigiusz Kurowski. Pallotyn, filozof i poeta od 2012 r. prowadzący duszpasterstwo wspólnoty francuskiej w Hongkongu w rozmowie z KAI podkreślił, że papież przede wszystkim powinien być gwarantem jedności Kościoła: "Tak jak Pan Jezus mówił do Piotra i apostołów, aby byli jednością i nią promieniowali. Musi być papieżem, który będzie jednoczył. Nie ważne, czy będzie to Azjata. Afrykańczyk, Europejczyk, czy Amerykanin".

Więcej ...

Grzegorz Braun spalił unijną flagę przed kopalnią Wujek

2025-05-06 15:10

PAP/Michał Meissner

Europoseł, kandydat na prezydenta Grzegorz Braun spalił we wtorek unijną flagę przed Krzyżem-Pomnikiem Dziewięciu z Wujka, znajdującym się przy kopalni Wujek w Katowicach. Krzyż-Pomnik upamiętnia śmiertelne ofiary krwawej pacyfikacji strajkującej załogi tego zakładu w 1981 r.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

Kościół

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Wiara

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Watykan: w czasie konklawe nie będzie sygnału dla...

Kościół

Watykan: w czasie konklawe nie będzie sygnału dla...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...