Reklama

Niedziela w Warszawie

Trzej Prezydenci RP na uchodźstwie spoczęli w Świątyni Opatrzności Bożej

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

- Choć nie doczekali roku 1990 (…), to każdy z nich wnosił swój oryginalny wkład w dojściu do wolności Ojczyny. Bez nich ten proces byłby z pewnością uboższy. I za to im dziś serdecznie dziękujemy – powiedział w czasie Mszy św. pogrzebowej trzech pierwszych Prezydentów PR na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Koncelebrowanej Eucharystii w Świątyni Opatrzności Bożej przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Koncelebrowali ją polscy biskupi z abp. Wojciechem Polakiem, prymasem Polski na czele oraz liczne grono kapłanów. We Mszy św. uczestniczyli krewni ostatnich prezydentów na uchodźctwie, najwyższe władze państwowe z prezydentem RP Andrzejem Dudą oraz premierem Mateuszem Morawieckim, przedstawiciele władz samorządowych, reprezentanci brytyjskiej Polonii oraz wielu mieszkańców Warszawy.

Uroczystości rozpoczęły się na lotnisku wojskowym w Warszawie. Tam szczątki trzech pierwszych prezydentów PR na uchodźstwie, które przybyły z Cmentarza Lotników Polskich w Newark-on-Trent w Wielkiej Brytanii, zostały powitane przez przedstawicieli polskiego rządu. Uroczystość odbyła się w asyście Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz otoczeniu sztandarów jednostek wojskowych dziedziczących tradycje Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po powitaniu w asyście honorowej Wojska Polskiego, trumny ze szczątkami Prezydentów zostały przewiezione ulicami miasta do Świątyni Opatrzności Bożej. Kondukt żałobny składał się z karawanów z trumnami Prezydentów, pojazdów wojskowych oraz asysty motocyklowej policji. Trasa przejazdu przebiegała ulicami: Al. Żwirki i Wigury, Marynarską, Rzymowskiego, Al. Wilanowską i Al. Rzeczypospolitej.

Punktem kulminacyjnym uroczystości była Msza św. w Świątyni Opatrzności Bożej. Po jej zakończeniu głos zabrali prezydent RP Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.

Po przemówieniach kondukt żałobny udał się do podziemi Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie w Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie nastąpiło złożenie do sarkofagów szczątków Prezydentów RP na uchodźstwie. Obok Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego zostanie również pochowany ostatni Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski wraz z małżonką, którzy obecnie spoczywają w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej.

Reklama

W trakcie składania trumien w sarkofagach przed świątynią zostały oddane potrójne salwy honorowe, a we wszystkich warszawskich parafiach zabiły dzwony.

Ostatnim elementem wydarzenia było uroczyste otwarcie Izby Pamięci poświęconej Prezydentom RP na uchodźstwie. Obydwa obiekty będzie można zwiedzać od 14 listopada, od poniedziałku do soboty w godz. 10.00-17.00.

Sprowadzenie do Polski szczątków Prezydentów RP na uchodźstwie oraz utworzenie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie i Izby Pamięci w Świątyni Opatrzności Bożej wieńczy 4-letnie obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Główną zasługą Prezydentów RP na uchodźstwie było zachowanie konstytucyjnej ciągłości władz RP od września 1939 r. aż do pierwszych, w pełni wolnych wyborów prezydenckich w 1990 r. Zakończeniem misji Prezydentów było uroczyste przekazanie w 1990 r. na Zamku Królewskim w Warszawie insygniów prezydenckich. Ryszard Kaczorowski — ostatni Prezydent RP na uchodźstwie, przekazał je Lechowi Wałęsie — pierwszemu polskiemu prezydentowi wybranemu w wyborach powszechnych po II wojnie światowej.

Istnienie polskiego rządu i działalność Prezydentów RP na uchodźstwie dawały Polakom nadzieję, że ich ojczyzna w końcu odzyska wolność po ciężkich latach okupacji i totalitaryzmów. Urząd sprawowali kolejno: Władysław Raczkiewicz, August Zaleski, Stanisław Ostrowski, Edward Raczyński, Kazimierz Sabbat i Ryszard Kaczorowski.

Projekt objęty jest Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości oraz Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Przedsięwzięcie jest realizowane przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, Instytutem Pamięci Narodowej, Centrum Opatrzności Bożej, Ministerstwem Obrony Narodowej, Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Biurem Programu „Niepodległa”. Projektowi towarzyszy kampania informacyjno-edukacyjna „Misja: Wolna Polska”

Podziel się:

Oceń:

2022-11-12 19:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Prezydent: nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski

2024-05-03 09:32

PAP/Paweł Supernak

Nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski, kto powinien zostać mianowany na te najważniejsze stanowiska dowódcze w wojsku polskim - podkreślił prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu po wręczeniu nominacji na stanowisko dowódcy generalnego RSZ i na stanowisko dowódcy WOT.

Więcej ...

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania