Reklama

Papieska rezydencja nad Jeziorem Albańskim

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wczesnym rankiem 24 sierpnia 1933 r., dokładnie 75 lat temu, kilkanaście kilometrów od centrum Rzymu, na skrzyżowaniu Via Appia i drogi prowadzącej do miasteczka Marino, stały trzy czarne limuzyny. Kierowca jednej z nich zmieniał koło, a pasażerowie skracali sobie czas rozmową. Wszyscy skupieni byli wokół średniego wzrostu mężczyzny, ubranego w czarny płaszcz i głęboko nasunięty na głowę czerwony kapelusz. Nie byłoby w tej scenie nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że pasażerem samochodu z przebitą dętką był nie kto inny, tylko sam Pius XI. Papież jechał do Castel Gandolfo - nieoficjalnie i bez policyjnej eskorty, aby osobiście sprawdzić stan prac nad podrzymską letnią rezydencją. Na mocy Traktatu Laterańskiego, podpisanego 11 lutego 1929 r. przez rząd włoski i Stolicę Apostolską, papieżom oddano znajdujący się w Górach Albańskich pałac i przylegające do niego ogrody. Prace nad przebudową pałacu oraz zagospodarowaniem rozległego parku i ogrodów (ciągną się one od Castel Gandolfo aż do Albano, sąsiedniego miasteczka) trwały ponad trzy lata. Pius XI mógł obejrzeć swe nowe apartamenty oraz spotkać się z Janem Rosenem, polskim artystą, któremu powierzył wykonanie dekoracji pałacowej kaplicy, w której umieszczono wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej (Achille Ratti, przyszły papież Pius XI, przebywał w Polsce od 1918 do 1921 r., najpierw jako wizytator apostolski, następnie jako nuncjusz, co tłumaczy jego związki z naszym krajem). Rosen namalował dwa duże płótna przedstawiające ważne wydarzenia z polskiej historii: „Obronę Jasnej Góry” oraz „Cud nad Wisłą”.
Po raz pierwszy Pius XI przyjechał na letnie wakacje w następym roku. Papież bardzo polubił to urocze miejsce nad Jeziorem Albańskim, dlatego spędzał tu wiele czasu (w 1937 r. przebywał w Castel Gandolfo aż 6 miesięcy). Również Pius XII uciekał w Góry Albańskie przed nieznośną rzymską kanikułą i wracał do Watykanu dopiero pod koniec listopada. Paweł VI także bywał w Castel Gandolfo, gdzie zmarł - 6 sierpnia obchodzono uroczyście 30. rocznicę jego śmierci. Papieża Jana Pawła II, miłośnika przyrody, łączyły z tym miejscem szczególne związki. Papież sportowiec kazał wybudować w ogrodach rezydencji basen, w którym pływał, dopóki zdrowie mu na to pozwalało.
Oczywiście, historia papieskich wakacji nad Jeziorem Albańskim nie zaczęła się od Piusa XI. Pierwszym papieżem, który wybrał Castel Gandolfo na swą letnią rezydencję, był Urban VIII (1623-44), który uważał to miejsce za najzdrowsze w podrzymskich górach. Od XII wieku wznosił się w tutaj zamek wybudowany przez ród Gandolfich (stąd późniejsza nazwa miejscowości). W XIII wieku przeszedł on w ręce innego rodu rzymskiego, Savellich, który władał nim aż do 1604 r., kiedy to posiadłość stała się własnością Kościoła. Urban VIII zlecił wybudowanie nowej rezydencji Carlowi Maderno i mógł spędzić tutaj swe pierwsze wakacje już w 1636 r. Papieże korzystali ze swej letniej rezydencji w Castel Gandolfo aż do 1870 r., gdy wojska piemonckie zajęły Rzym, a Pius IX ogłosił się więźniem Watykanu. Aż do 1929 r. żaden z papieży nie opuścił Watykanu, a co za tym idzie - nie mógł korzystać z rezydencji w Castel Gandolfo. Ale to należy już do przeszłości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się zmienił na lepsze

2025-04-02 14:38

źródło: wikipedia.org

"Chrystus i jawnogrzesznica", Nicolas Poussin (1653 r.)

Ważne jest, aby w każdej sytuacji kryzysowej, którą przeżywam, zaprosić Jezusa. On jest pomocą, światłem i On udziela łaski, aby z trudności wyjść i stać się lepszym czy mądrzejszym.

Więcej ...

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków za użytkowanie kościoła

2025-04-05 10:52

pl.wikipedia.org

Miasto Kraków przekazało Archidiecezji Krakowskiej kościół św. Łazarza przy ul. Kopernika w odpłatne użytkowanie. Od kwietnia strona kościelna będzie płacić czynsz w wysokości blisko 15 tysięcy złotych, a także pokrywać koszty mediów.

Więcej ...

Rzym: otwarto nowe przejście na Plac św. Piotra

2025-04-06 10:41

Adobe Stock

Podróżujący koleją mogą teraz dotrzeć do Watykanu bez kontaktu z ruchem samochodowym. W Rzymie w sobotę na stacji San Pietro otwarto ścieżkę dla pieszych, która prowadzi na Plac św. Piotra bez konieczności przechodzenia przez ulicę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy  młodych katolików...

Europa

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami