Reklama

Z Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość Wniebowzięcia

Maryja wzorem wspinania się do świętości

Uroczystości odpustowe na Jasnej Górze rozpoczęły się już w czwartek 14 sierpnia. Wieczorem na Szczycie Jasnogórskim została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Było to dziękczynienie Bogu za tegoroczne spotkanie młodzieży w Sydney. Podczas spotkania przypomniane zostało papieskie przesłanie do młodych i zainicjowana przez Jana Pawła II idea spotkań młodzieży. Kazanie wygłosił bp Henryk Tomasik z diecezji siedleckiej, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Animację muzyczną prowadził zespół „Mocni w Duchu”. W modlitwie brali udział również uczestnicy pieszych pielgrzymek, które przybyły na Jasną Górę.
- Nasza modlitwa dziękczynienia niech rozpali się jak wielkie ognisko, które płonie ufną wiarą i zapala wszystkich światłem Ducha Świętego, który da pokój sercom naszym, da upragniony pokój światu, da nam moc świadectwa, aby młodzi - jak mówił w Sydney Papież Benedykt XVI - byli prorokami nowej ery, posłańcami Jezusowej miłości, przyciągając ludzi do Ojca i budując przyszłość w nadziei dla całej ludzkości - te słowa skierował do zgromadzonych przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski.
Nocne czuwanie modlitewne z 14 na 15 sierpnia w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej poprowadziła Ewangelizacyjna Piesza Pielgrzymka Salezjańska.
Jak co roku, 15 sierpnia rano - tym razem w ciemnej burzowej scenerii - celebrowana była Msza św. dla pielgrzymów z Warszawy, której przewodniczył metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Pątnikom przez całą Liturgię towarzyszył rzęsisty deszcz. Z uwagi na dobro zgromadzonych o. Roman Majewski zrezygnował z wygłoszenia homilii. Dopiero na zakończenie Eucharystii, gdy deszcz nieco osłabł, przemówił do pątników.
Następnie pielgrzymi uczestniczyli w prezentacji śpiewów pielgrzymkowych i w modlitwie pod hasłem: „Uczniowie Chrystusa w jasnogórskiej szkole Maryi modlą się o świętość życia dla całego Kościoła”.
Uroczystej Sumie pontyfikalnej, odprawionej o godz. 11.00 na Szczycie Jasnogórskim, przewodniczył nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk. 60-tysięczną rzeszę pielgrzymów powitał generał Zakonu Paulinów o. Izydor Matuszewski.
Homilię wygłosił kard. Józef Glemp. Powiedział, że Jasna Góra jest miejscem wyraźnie zaznaczonym na mapie w niebie, a Maryja jest dla nas wzorem trudnym, ale realnym, wspinania się do świętości.
Nawiązując do wizji z Apokalipsy św. Jana o smoku, który stanął przed mającą rodzić Niewiastą, kard. Glemp stwierdził, że Niewiasta z Apokalipsy odczytywana jest jako Maryja, ale także jako Kościół, zaś w smoku rozpoznać należy szatana. - Nienawiść wobec Niewiasty-Kościoła i potomstwa, nas wiernych, to nie tylko okres prześladowań z pierwszych wieków, ale to także trwałe noszenie krzyża i obowiązek zwyciężania zła przez dobro - powiedział. - Obserwujemy w poszczególnych stuleciach wysiłki różnych instytucji zmierzające do ciemiężenia chrześcijaństwa, i nie tylko chrześcijaństwa, do ciemiężenia wszystkiego, co dobre, szlachetne i piękne w życiu cywilnym. Na pierwszym miejscu przedmiotem ataku zła jest życie. Ono jest najbliższe każdej istocie na ziemi - podkreślił.
Prymas Polski dużo miejsca w swojej homilii poświęcił przykazaniu: „Nie zabijaj”. Stwierdził, że nie można ogarnąć wszystkich sposobów zabijania, jakie mają zastosowanie w odbieraniu życia bliźnim. - Ludzie giną w wojnach, w obozach zagłady, skazani legalnymi wyrokami, w wypadkach, w zasadzkach, przez zaniedbania, np. w kopalniach, w zawalonych budynkach, giną jako płody niechciane, jako osoby nieprodukcyjne, umierają na skutek epidemii i kataklizmów natury - mówił Prymas.
- Panem życia jest Bóg, dawca życia, i Jemu przysługuje odwoływać osoby spośród żyjących. Człowiek ma obowiązek chronić własne życie i bliźnich. Naruszenie życia, zadanie śmierci, jest ogólnie zabronione prawem i obwarowane karą. Kard. Glemp wyznał, że są zaskakujące ustawy w systemach prawnych odnoszące się do pozbawienia życia nienarodzonych. - Dzieje się to w czasie jakby epidemii bezpłodności, gdy wiele par małżeńskich pragnie dziecka, choćby przez adopcję. Skąd więc takie przeciwstawne postawy wśród ludzi? - zastanawiał się Prymas Polski. I wyjaśnił, że dotyczy to serca i sumienia, a także zacierania się różnic między dobrem a złem.
Po południu Drogę Krzyżową poprowadzili na wałach jasnogórskich uczestnicy 297. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. Wieczorną Mszę św. odprawił i kazanie wygłosił metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. Tradycyjnie Apel Jasnogórski 15 sierpnia, w rocznicę „Cudu nad Wisłą”, w święto Wojska Polskiego, poprowadził biskup polowy Tadeusz Płoski. W modlitwie wzięła udział Kompania Honorowa Wojska Polskiego.

Lidia Dudkiewicz

Na podst. BPJG i KAI

Benedykt XVI do pielgrzymów

Maryja czuwa nad nami z raju, szczególnie w trudnych godzinach doświadczeń - powiedział Benedykt XVI 15 sierpnia w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”, którą odmówił wraz z wiernymi zebranymi na dziedzińcu Pałacu Apostolskiego w Castel Gandolfo.
Papież pozdrowił zebranych w sześciu językach. Po polsku powiedział: - Serdecznie pozdrawiam wszystkich Polaków. Jednoczę się w duchu z pielgrzymami, którzy gromadzą się na Jasnej Górze i w wielu innych sanktuariach maryjnych. Wniebowzięta Matka Chrystusa niech otacza was płaszczem swojej opieki i wyprasza wszelkie potrzebne łaski. Niech wam Bóg błogosławi!

Pielgrzymki w liczbach

W tegorocznym sezonie pielgrzymkowym od 2 maja do 14 sierpnia na Jasną Górę przybyło 138 pielgrzymek pieszych, liczących razem 101 803 pielgrzymów. W 36 pielgrzymkach rowerowych przyjechało 2 495 osób. W 9 pielgrzymkach biegowych przybyło 215 pątników. Była też pielgrzymka konna z Zaręb Kościelnych, licząca 21 osób.

Przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w dniach od 1 do 15 sierpnia na Jasną Górę przybyły 53 piesze pielgrzymki, a w nich w sumie 85 276 pątników.

W pięciu pieszych pielgrzymkach z samej tylko Warszawy weszło na Jasną Górę 15 366 osób. Były to: 297. Warszawska Pielgrzymka Piesza, 28. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna, 25. Praska Pielgrzymka Rodzin, Grupy „17” Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej, 7. Pielgrzymka Niepełnosprawnych.

Najliczniejsze w tym roku piesze pielgrzymki to: 28. Pielgrzymka Krakowska (8 100 pątników), 297. Pielgrzymka Warszawska (7 500), 30. Pielgrzymka Radomska (7 087), 28. Pielgrzymka Podlaska (5 000), 17. Pielgrzymka Bielsko-Żywiecka (4 130), 28. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna (4 021), 63. Pielgrzymka Rybnicka (4 000).

Najdłuższą trasę przeszły: 26. Pielgrzymka Gdańska - grupa Kaszubska z Helu (640 km w 19 dni); 24. Pielgrzymka Szczecińsko-Kamieńska - grupy z Łukęcina (624 km w 20 dni) i Świnoujścia (611 km w 19 dni); 26. Pielgrzymka Koszalińsko-Kołobrzeska - grupa z Ustki (590 km w 19 dni); 16. Pielgrzymka Ełcka - grupa z Suwałk (559 km w 17 dni).

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

www.jasnagora.com

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Carlo Acutis otworzył innym autostradę do Nieba

2025-04-16 07:26

Vatican News

27 kwietnia, podczas Jubileuszu Nastolatków, zostanie kanonizowany Carlo Acutis. „Nauczył nas, że nasze życie realizuje się tu i teraz, a nie w życiu po śmierci” – mówi Mediom Watykańskim brat Thomas Freidel OFMConv, odpowiedzialny za Muzeum Skarbu Bazyliki Świętego Franciszka w Asyżu

Więcej ...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Niedziela wrocławska 13/2010

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

MEN pracuje nad projektem zaostrzenia przepisów dotyczących frekwencji na lekcjach

2025-04-16 20:58

pixabay.com

Zaostrzenie przepisów dotyczących frekwencji w szkołach, wprowadzenie obligatoryjność tworzenia rad szkoły, powołanie rzeczników praw uczniowskich oraz ustawowe określenie praw i obowiązków uczniów - nad takimi m.in. zmianami pracuje MEN przygotowując projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Dlaczego Judasz zdradził?

Wiara

Dlaczego Judasz zdradził?

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Kościół

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Wiara

"Różowe zakonnice" - nieprzerwana modlitwa, która...