Uroczystość Wniebowzięcia
Maryja wzorem wspinania się do świętości
Uroczystości odpustowe na Jasnej Górze rozpoczęły się już w czwartek 14 sierpnia. Wieczorem na Szczycie Jasnogórskim została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Było to dziękczynienie Bogu za tegoroczne spotkanie młodzieży w Sydney. Podczas spotkania przypomniane zostało papieskie przesłanie do młodych i zainicjowana przez Jana Pawła II idea spotkań młodzieży. Kazanie wygłosił bp Henryk Tomasik z diecezji siedleckiej, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Animację muzyczną prowadził zespół „Mocni w Duchu”. W modlitwie brali udział również uczestnicy pieszych pielgrzymek, które przybyły na Jasną Górę.
- Nasza modlitwa dziękczynienia niech rozpali się jak wielkie ognisko, które płonie ufną wiarą i zapala wszystkich światłem Ducha Świętego, który da pokój sercom naszym, da upragniony pokój światu, da nam moc świadectwa, aby młodzi - jak mówił w Sydney Papież Benedykt XVI - byli prorokami nowej ery, posłańcami Jezusowej miłości, przyciągając ludzi do Ojca i budując przyszłość w nadziei dla całej ludzkości - te słowa skierował do zgromadzonych przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski.
Nocne czuwanie modlitewne z 14 na 15 sierpnia w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej poprowadziła Ewangelizacyjna Piesza Pielgrzymka Salezjańska.
Jak co roku, 15 sierpnia rano - tym razem w ciemnej burzowej scenerii - celebrowana była Msza św. dla pielgrzymów z Warszawy, której przewodniczył metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Pątnikom przez całą Liturgię towarzyszył rzęsisty deszcz. Z uwagi na dobro zgromadzonych o. Roman Majewski zrezygnował z wygłoszenia homilii. Dopiero na zakończenie Eucharystii, gdy deszcz nieco osłabł, przemówił do pątników.
Następnie pielgrzymi uczestniczyli w prezentacji śpiewów pielgrzymkowych i w modlitwie pod hasłem: „Uczniowie Chrystusa w jasnogórskiej szkole Maryi modlą się o świętość życia dla całego Kościoła”.
Uroczystej Sumie pontyfikalnej, odprawionej o godz. 11.00 na Szczycie Jasnogórskim, przewodniczył nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk. 60-tysięczną rzeszę pielgrzymów powitał generał Zakonu Paulinów o. Izydor Matuszewski.
Homilię wygłosił kard. Józef Glemp. Powiedział, że Jasna Góra jest miejscem wyraźnie zaznaczonym na mapie w niebie, a Maryja jest dla nas wzorem trudnym, ale realnym, wspinania się do świętości.
Nawiązując do wizji z Apokalipsy św. Jana o smoku, który stanął przed mającą rodzić Niewiastą, kard. Glemp stwierdził, że Niewiasta z Apokalipsy odczytywana jest jako Maryja, ale także jako Kościół, zaś w smoku rozpoznać należy szatana. - Nienawiść wobec Niewiasty-Kościoła i potomstwa, nas wiernych, to nie tylko okres prześladowań z pierwszych wieków, ale to także trwałe noszenie krzyża i obowiązek zwyciężania zła przez dobro - powiedział. - Obserwujemy w poszczególnych stuleciach wysiłki różnych instytucji zmierzające do ciemiężenia chrześcijaństwa, i nie tylko chrześcijaństwa, do ciemiężenia wszystkiego, co dobre, szlachetne i piękne w życiu cywilnym. Na pierwszym miejscu przedmiotem ataku zła jest życie. Ono jest najbliższe każdej istocie na ziemi - podkreślił.
Prymas Polski dużo miejsca w swojej homilii poświęcił przykazaniu: „Nie zabijaj”. Stwierdził, że nie można ogarnąć wszystkich sposobów zabijania, jakie mają zastosowanie w odbieraniu życia bliźnim. - Ludzie giną w wojnach, w obozach zagłady, skazani legalnymi wyrokami, w wypadkach, w zasadzkach, przez zaniedbania, np. w kopalniach, w zawalonych budynkach, giną jako płody niechciane, jako osoby nieprodukcyjne, umierają na skutek epidemii i kataklizmów natury - mówił Prymas.
- Panem życia jest Bóg, dawca życia, i Jemu przysługuje odwoływać osoby spośród żyjących. Człowiek ma obowiązek chronić własne życie i bliźnich. Naruszenie życia, zadanie śmierci, jest ogólnie zabronione prawem i obwarowane karą. Kard. Glemp wyznał, że są zaskakujące ustawy w systemach prawnych odnoszące się do pozbawienia życia nienarodzonych. - Dzieje się to w czasie jakby epidemii bezpłodności, gdy wiele par małżeńskich pragnie dziecka, choćby przez adopcję. Skąd więc takie przeciwstawne postawy wśród ludzi? - zastanawiał się Prymas Polski. I wyjaśnił, że dotyczy to serca i sumienia, a także zacierania się różnic między dobrem a złem.
Po południu Drogę Krzyżową poprowadzili na wałach jasnogórskich uczestnicy 297. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. Wieczorną Mszę św. odprawił i kazanie wygłosił metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. Tradycyjnie Apel Jasnogórski 15 sierpnia, w rocznicę „Cudu nad Wisłą”, w święto Wojska Polskiego, poprowadził biskup polowy Tadeusz Płoski. W modlitwie wzięła udział Kompania Honorowa Wojska Polskiego.
Lidia Dudkiewicz
Na podst. BPJG i KAI
Benedykt XVI do pielgrzymów
Maryja czuwa nad nami z raju, szczególnie w trudnych godzinach doświadczeń - powiedział Benedykt XVI 15 sierpnia w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”, którą odmówił wraz z wiernymi zebranymi na dziedzińcu Pałacu Apostolskiego w Castel Gandolfo.
Papież pozdrowił zebranych w sześciu językach. Po polsku powiedział: - Serdecznie pozdrawiam wszystkich Polaków. Jednoczę się w duchu z pielgrzymami, którzy gromadzą się na Jasnej Górze i w wielu innych sanktuariach maryjnych. Wniebowzięta Matka Chrystusa niech otacza was płaszczem swojej opieki i wyprasza wszelkie potrzebne łaski. Niech wam Bóg błogosławi!
Pielgrzymki w liczbach
W tegorocznym sezonie pielgrzymkowym od 2 maja do 14 sierpnia na Jasną Górę przybyło 138 pielgrzymek pieszych, liczących razem 101 803 pielgrzymów. W 36 pielgrzymkach rowerowych przyjechało 2 495 osób. W 9 pielgrzymkach biegowych przybyło 215 pątników. Była też pielgrzymka konna z Zaręb Kościelnych, licząca 21 osób.
Przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w dniach od 1 do 15 sierpnia na Jasną Górę przybyły 53 piesze pielgrzymki, a w nich w sumie 85 276 pątników.
W pięciu pieszych pielgrzymkach z samej tylko Warszawy weszło na Jasną Górę 15 366 osób. Były to: 297. Warszawska Pielgrzymka Piesza, 28. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna, 25. Praska Pielgrzymka Rodzin, Grupy „17” Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej, 7. Pielgrzymka Niepełnosprawnych.
Najliczniejsze w tym roku piesze pielgrzymki to: 28. Pielgrzymka Krakowska (8 100 pątników), 297. Pielgrzymka Warszawska (7 500), 30. Pielgrzymka Radomska (7 087), 28. Pielgrzymka Podlaska (5 000), 17. Pielgrzymka Bielsko-Żywiecka (4 130), 28. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna (4 021), 63. Pielgrzymka Rybnicka (4 000).
Najdłuższą trasę przeszły: 26. Pielgrzymka Gdańska - grupa Kaszubska z Helu (640 km w 19 dni); 24. Pielgrzymka Szczecińsko-Kamieńska - grupy z Łukęcina (624 km w 20 dni) i Świnoujścia (611 km w 19 dni); 26. Pielgrzymka Koszalińsko-Kołobrzeska - grupa z Ustki (590 km w 19 dni); 16. Pielgrzymka Ełcka - grupa z Suwałk (559 km w 17 dni).
Biuro Prasowe Jasnej Góry
Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00
Pomóż w rozwoju naszego portalu