W czerwcu br. ukazało się kolejne wydawnictwo przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie poświęcone działalności abp. Ignacego Tokarczuka. Wspólnie z Wydawnictwem „Sztafeta” w Stalowej Woli i przy współpracy z Wikariatem Generalnym Ojców Dominikanów na Rosję i Ukrainę wydano dwujęzyczny (polsko-ukraiński) album pt. „Arcybiskup Ignacy Tokarczuk - Kościół, władza, opór społeczny”. Zawiera on krótki zarys biografii abp. Tokarczuka oraz opis jego posługi duszpasterskiej, jak również prezentuje działania podejmowane wobec niego przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa.
W albumie zgromadzone zostały dokumenty i fotografie obrazujące drogę życiową ks. Tokarczuka, od domu rodzinnego w Łubiankach Wyższych w województwie tarnopolskim, przez naukę w szkole średniej w Zbarażu, okres studiów teologicznych w warunkach konspiracji sowieckiej i niemieckiej we Lwowie, wreszcie przyjęcie święceń kapłańskich z rąk późniejszego biskupa metropolii lwowskiej Eugeniusza Baziaka. W dalszej części albumu opisano pracę duszpasterską ks. Tokarczuka na terenie przedwojennego województwa lwowskiego, Śląska i Warmii, następnie pracę naukową na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Seminarium Duchownym w Olsztynie, a także służbę Kościołowi i Narodowi jako biskupa (arcybiskupa) ordynariusza diecezji przemyskiej.
Okres poprzedzający objęcie katedry przemyskiej przez bp. Ignacego Tokarczuka przedstawiają fotografie i dokumenty pochodzące z jego prywatnego archiwum, udostępnione przez niego Oddziałowi IPN w Rzeszowie.
Album prezentuje również dokumenty i fotografie pochodzące z Archiwum IPN, ilustrujące politykę prowadzoną przez władze komunistyczne wobec religii i Kościoła katolickiego. Materiały te ukazują skalę „zainteresowania”, jakim funkcjonariusze Departamentu IV SB MSW otoczyli osobę bp. Ignacego Tokarczuka.
Wiele fotografii zamieszczonych w albumie przedstawia kościoły i kaplice tymczasowe, zbudowane w diecezji przemyskiej bez zgody władz. Nieudzielanie zezwoleń na budowę obiektów sakralnych było formą walki z religią i Kościołem. Konsekwencje grożące za łamanie tych zakazów ukazuje wyrok wydany na jednego z księży, którzy zbudował kościół bez wymaganej zgody.
Zamieszczono również dokumenty dotyczące lat osiemdziesiątych - w tym notatkę sporządzoną przez bp. Ignacego Tokarczuka, dotyczącą jego spotkania z ks. Jerzym Popiełuszką, oraz protest przeciwko oskarżeniu bp. Tokarczuka, przez kpt. SB Grzegorza Piotrowskiego, o współpracę z gestapo w czasie wojny, wystosowany 16 stycznia 1985 r. przez wiernych z parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli.
Dopełnieniem albumu jest akt przyznania przez Krąg Przyjaciół Prymasa Tysiąclecia abp. Ignacemu Tokarczukowi w dniu 1 czerwca 1996 r. Nagrody im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego - za bezkompromisową służbę prawdzie, oraz fotografia Księdza Arcybiskupa jako kawalera Orderu Orła Białego, przyznanego mu przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego 3 maja 2006 r.
Wydawnictwo poprzedzone zostało przedmową abp. Tokarczuka.
Prezentacja albumu odbyła się 6 czerwca br. w Instytucie św. Tomasza z Akwinu w Kijowie. Towarzyszyło jej otwarcie wystawy poświęconej posłudze abp. Ignacego Tokarczuka oraz wykłady otwarte dotyczące stosunku Księdza Arcybiskupa do komunizmu oraz jego pomocy dla Kościołów chrześcijańskich na Wschodzie.
Autorzy są pracownikami OBEP IPN w Rzeszowie
Pomóż w rozwoju naszego portalu