Od kilku lat jestem na emeryturze. Otrzymałem propozycję wykonania pracy związanej z reklamą. Zastanawiam się, jak powinna wyglądać umowa między mną a zlecającymi wykonanie reklamy. Czy ma to być umowa-zlecenie czy umowa o dzieło?
Umowa o dzieło, podobnie jak umowa zlecenia, jest jedną z form, na podstawie której może być świadczona praca. Zarówno jedna, jak i druga umowa nie nakłada na pracodawcę dodatkowych obowiązków wynikających z kodeksu pracy, takich jak odprawy, urlopy, zasiłki i w tym względzie jest dla niego korzystna.
W pańskim przypadku wchodzi w rachubę raczej umowa o dzieło, która została uregulowana w art.627-646 kodeksu cywilnego. Poprzez zawarcie takiej umowy wykonawca zobowiązuje się do wykonania określonego dzieła, a zamawiający - do wypłaty wynagrodzenia. Jest to umowa wzajemna, która jednocześnie winna określać - w momencie jej zawarcia - wysokość zapłaty za wykonaną pracę.
Wykonawca dzieła odpowiada za rezultat swojej pracy, sposób jej wykonania oraz za termin - wszystko to winno być zawarte w umowie. W przeciwnym wypadku - zamawiający ma prawo wezwać wykonawcę do zmiany sposobu wykonania dzieła i wyznaczyć odpowiedni termin, po upływie którego może od umowy odstąpić.
Od umowy o dzieło pobiera się podatek w wysokości 19% należności, pomniejszonej o koszty uzyskania przychodu, które generalnie wynoszą 20%. W przypadku, gdy konkretne dzieło ma charakter działalności twórczej, tzn. gdy wykonawca korzysta z praw autorskich, koszty uzyskania przychodu mogą być podwyższone do 50%. Jeśli chodzi o ubezpieczenie społeczne, w przypadku wykonania dzieła przez emeryta nie ma obowiązku odprowadzania składki.
B. Z.
Pomóż w rozwoju naszego portalu