Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 35/2008, str. 8

BPJG/Marek Kępiński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

23. pielgrzymka energetyków, elektryków i elektroników

Energetycy z wielką mocą

Pielgrzymka odbyła się w dniach 16-17 sierpnia. Przybyli na nią prezesi, dyrektorowie, pracownicy zakładów energetycznych, elektrowni i instytucji związanych z tym sektorem - w sumie ok. 10 tys. osób. Uczestnicy pielgrzymki w sposób szczególny odczuli tragiczne wydarzenia spowodowane przez żywioł, który dosięgnął ziemię częstochowską. Energetycy, zwłaszcza z regionu częstochowskiego, ze względu na konieczność naprawiania szkód wywołanych przez nawałnice i trąby powietrzne, nie mogli wziąć udziału w pielgrzymce. - Częstochowscy energetycy w tej chwili bardzo ciężko pracują, usuwając szkody, pomagając ludziom, a więc nie ma ich na naszej pielgrzymce - powiedział ks. Jarosław Sroka, krajowy duszpasterz energetyków. - Nawałnice, trąby powietrzne zawsze w sposób szczególny dotykają energetyków. Łamią się bowiem słupy energetyczne, i to te największe. Usuwanie szkód jest bardzo trudne i niebezpieczne.
Szczególnymi gospodarzami tegorocznego spotkania - obok Krajowego Duszpasterstwa Energetyków, Elektryków i Elektroników - byli energetycy ze Stalowej Woli, którzy obchodzą 70-lecie działalności Elektrowni „Stalowa Wola”, oraz energetycy z Kozienic, świętujący 40-lecie Elektrowni „Kozienice”. Obecni byli: prezes Elektrowni „Stalowa Wola” Janusz Teper i członek Zarządu Elektrowni „Kozienice” Jarosław Kiełbasa.
Centralna Msza św. została odprawiona w niedzielę 17 sierpnia na Szczycie Jasnogórskim. Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Dzięga, biskup diecezji sandomierskiej, na obszarze której znajduje się Elektrownia „Stalowa Wola”. - Wiecie, że wasza praca jest o wiele bardziej służbą dla innych, służbą dla narodu, służbą dla państwa niż tylko pracą - mówił w homilii bp Dzięga. - I w tym duchu tu przychodzicie, aby ta praca, przyjęta przez Maryję, jeszcze bardziej stawała się służbą i świadectwem waszej wiary.
Wcześniej pielgrzymi przeszli na Jasną Górę w pochodzie spod archikatedry częstochowskiej.

Reklama

Na 700-lecie zatwierdzenia zakonu paulinów

Wystawa o mecenacie artystycznym paulinów

Wyjątkową wystawę o mecenacie kulturalnym i artystycznym polskich paulinów można oglądać od 26 sierpnia br. na Jasnej Górze. Ekspozycja związana jest z obchodami jubileuszu 700-lecia zatwierdzenia Zakonu Paulinów przez Stolicę Apostolską. Znajdzie się na niej wiele unikatowych dzieł związanych z Cudownym Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej i posługą paulinów. Wystawa „Mecenat kulturalny i artystyczny paulinów polskich”, prezentowana w Arsenale Twierdzy Jasna Góra, ilustruje wiele wątków dziejów Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika, głównie na przykładzie zbiorów sztuki jasnogórskiego klasztoru.
Wystawa składa się z 11 zasadniczych działów. Pierwsza część dotyczy najważniejszych i najstarszych wydarzeń z dziejów paulińskich oraz ich powiązania z dziejami w Polsce. Od początków Zakonu Paulinów, tj. od czasów życia i śmierci pierwszych pustelników - Pawła i Antoniego - w III i IV wieku, przez zatwierdzenie reguły, działalność paulinów na Węgrzech, gdzie Zakon powstał, dokumenty pergaminowe fundacji Jasnej Góry i innych klasztorów; działalność pisarską, drukarską, graficzną zakonników na przykładzie malarstwa książkowego i wydawniczego drukarni jasnogórskiej, aż po paulińską twórczość rzeźbiarską, malarską i muzyczną z prezentacją instrumentów i nagrań płytowych oraz głównie rękopiśmiennych muzykaliów.
W centrum wystawy jest ekspozycja dotycząca Cudownego Obrazu Matki Bożej. Zaprezentowane zostały przykłady troski paulinów o Cudowny Obraz: dbanie o jego stan, nakładanie sukienek z klejnotami, wykonywanie kopii.
Autorami ekspozycji są: o. dr Jan Golonka - kurator zbiorów sztuki wotywnej na Jasnej Górze i Jerzy Żmudziński - historyk sztuki. Nadzór konserwatorski - Grażyna Lazarowicz.
Uroczyste otwarcie wystawy „Mecenat kulturalny i artystyczny paulinów polskich w 700-lecie zatwierdzenia Zakonu Paulinów i przyznania reguły św. Augustyna” odbyło się 26 sierpnia, w uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej, połączonej w tym roku z głównymi obchodami jubileuszowymi Zakonu Paulinów. Ekspozycja czynna będzie w jasnogórskim Arsenale do sierpnia przyszłego roku.

Nowenna przed uroczystością Matki Bożej Jasnogórskiej

Nowenna przed uroczystością Matki Bożej Jasnogórskiej trwała od 17 do 25 sierpnia. Przez dziewięć kolejnych wieczorów na Szczycie Jasnogórskim celebrowana była Msza św., przygotowująca wiernych do uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej, przypadającej 26 sierpnia. W tym roku kazania nowennowe głosił biskup diecezji świdnickiej Ignacy Dec. Tematyka kazań skoncentrowana była wokół tematu: „Z Maryją w służbie dźwigania się człowieka i narodów”. W czasie tegorocznej nowenny w sposób szczególny przywoływany był jubileusz 700-lecia zatwierdzenia Zakonu Paulinów. - Nasze rozważania każdego dnia miały dwie edycje - dopołudniową o godz. 11 i wieczorną o 18.30 - wyjaśnił bp Dec. - Edycję dopołudniową złączyliśmy z ośmioma błogosławieństwami, zapisanymi w Ewangelii św. Mateusza, zaś wieczorną - z kolejnymi stuleciami działalności ojców paulinów, poczynając od XIII wieku, powstania Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika.
Do uczestnictwa w wieczornej Mszy św. nowennowej zaproszeni byli wierni z częstochowskich i okolicznych parafii wraz ze swoimi proboszczami i wikariuszami. Transmisję Mszy św. nowennowych zapewniły Radio Maryja i Radio Jasna Góra.

Zapowiedzi

6-7 września - Pielgrzymka Rolników - Dożynki

7-8 września - Odpust Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

www.jasnagora.com

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 24.): Dzieciarnia

2024-05-23 21:03

Mat. prasowy

Czy w dorosłości jest miejsce na cechy dziecka? Czy bycie dziecięcym to bycie dziecinnym? I co właściwie o duchowym dziecięctwie mówią święci i sam Jezus? Zapraszamy na dwudziesty czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, jaką rolę odgrywa Maryja w dziecięcej relacji człowieka z Bogiem.

Więcej ...

Chiny: Kościół katolicki – zarys dziejów i dzień dzisiejszy

2024-05-24 16:44

Adobe Stock

Od 2008 roku 24 maja obchodzony jest Światowy Dzień Modlitwy za Kościół w Chinach, ustanowiony rok wcześniej przez Benedykta XVI. Od 1949, czyli od objęcia tam władzy przez komunistów, Kościół istnieje tam w dwóch postaciach: jako "oficjalny", poddany całkowitej kontroli ze strony państwa i który jeszcze stosunkowo do niedawna nie utrzymywał formalnie żadnych więzi z papieżem i Stolicą Apostolską, oraz "nieoficjalny" czy "podziemny", który starał się, na miarę swych możliwości, zachować wierność Biskupowi Rzymu i Kościołowi powszechnemu.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 25.): Zarządzanie kryzysowe

2024-05-24 20:56

Mat.prasowy

Czy Józef był seniorem z siwą brodą? Czemu to właśnie on opiekował się Jezusem i Maryją? I co właściwie ma wspólnego z nawróceniem człowieka? Zapraszamy na dwudziesty piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o Ukochanym Matki Bożej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Kościół

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania