Na Jasnej Górze odbędzie się 12 września br. wielki koncert z okazji 325. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej. Był to bardzo ważny fakt historyczny, który odsunął napór Turków, mahometan, i uratował w Europie chrześcijaństwo. Z zagrożenia zdawał sobie sprawę papież bł. Innocenty XI, dlatego prosił Jana III Sobieskiego, by przyszedł z pomocą chrześcijaństwu. 12 września 1683 r. sprzymierzone wojska polsko-austriacko-niemieckie pod wodzą polskiego króla pokonały nawałę turecką. Musimy pamiętać o takich wielkich rocznicach, ważnych zwłaszcza dla Europy i chrześcijaństwa. Podobnie ważną bitwą była później - w 1920 r. - Bitwa Warszawska, zwana Cudem nad Wisłą, która zatrzymała nawałę bolszewicką, mogącą zagrozić kulturze europejskiej.
Obecna rocznica bitwy wiedeńskiej to jubileusz w pełnym tego słowa znaczeniu - takowe obchodzi się co 25 i co 50 lat. Z tej okazji przybył do Polski z USA p. Jan Milun - wielki patriota i miłośnik muzyki, autor wielu koncertów, także międzynarodowych, reprezentujący Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki w Bostonie - by zaaranżować w Częstochowie widowisko muzyczne. Pracował cichutko, ale niezwykle wytrwale i kompetentnie, chcąc przedstawić ambitny i ciekawy program muzyczny. W przygotowanie koncertu włączyły się Jasna Góra oraz Miasto, a koncertowi błogosławi abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. Razem z Przeorem Jasnej Góry i Konwentem Paulińskim na muzyczne widowisko w piątek 12 września, w święto Najświętszego Imienia Maryi, zaprasza Prezydent Częstochowy oraz Jan Milun, dyrektor artystyczny koncertu. Na koncert przybędzie też biskup polowy Wojska Polskiego Tadeusz Płoski oraz wiele innych osobistości. W programie usłyszymy solistów, chóry i orkiestry z Polski i z zagranicy.
Jesteśmy wdzięczni Panu Janowi, że podjął się tak wielkiego dzieła. To rocznica bardzo ważna także dla Częstochowy, bowiem Jan III Sobieski w drodze do Wiednia zatrzymał się na modlitwę na Jasnej Górze - przypominają o tym pozostawione tu przez niego pamiątki i ofiarowane dary. Częstochowa ma więc swój udział w tym ważnym wydarzeniu historycznym.
„Narody, które tracą pamięć, giną” - powiedział Jan Paweł II. Wszystkich nas to zobowiązuje. A swoją drogą - ciekawe, że Polacy mieszkający daleko poza ojczyzną, wydaje się, że lepiej odczuwają wagę wielkich rocznic, związanych z życiem naszego narodu, niż my w kraju. Przypominajmy sobie nasze dzieje, przekazujmy je młodym Polakom, bo wyrosną nam pokolenia ignorantów narodowych i religijnych, ludzi, dla których nie ma żadnych wartości.
Wielkie wydarzenie kulturalne w Częstochowie, jakim będzie koncert, i udział w nim społeczeństwa Częstochowy oraz gości - to znak, że pamiętamy słowa króla Jana wypowiedziane do papieża po bitwie: „Veni, vidi, Deus vicit” - „Przybyłem, zobaczyłem, Bóg zwyciężył” i umiemy docenić wysiłek i zaangażowanie dla historycznej pamięci ludzi takich jak p. Jan Milun.
Pomóż w rozwoju naszego portalu