Reklama

Prace konserwatorskie w katedralnej kaplicy Najświętszej Maryi Panny (6)

Niszczące działanie czasu oraz czynników zewnętrznych dało się we znaki przede wszystkim elewacji zabytkowej kaplicy. Proboszcz parafii katedralnej - ks. prał. Stanisław Waszczyński uznał za niezbędne pilne wykonanie prac konserwatorskich, które zostały zlecone toruńskim konserwatorom zabytków.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wstępne założenia konserwatorskie

Przed rozpoczęciem prac konieczne było wykonanie badań historyczno-naukowych w celu poznania historii kaplicy. Zdjęcia wykonane przed rozpoczęciem prac miały za zadanie udokumentowanie obecnego stanu zabytku; są kontynuowane podczas wykonywania prac, a po zakończeniu remontu zostanie opracowana pełna dokumentacja zdjęciowa. Konieczne było również wykonanie badań laboratoryjnych materiałów, np. kamienia i zapraw, w celu stwierdzenia ich wytrzymałości. Kolejnym etapem było ustalenie zakresu robót i wykonanie projektu wyglądu elewacji po zakończonych pracach konserwatorskich.

Stan zachowania

Obecny stan zachowania elementów kaplicy jest różny - zależny od jakości i trwałości materiałów oraz wieku elementów. Elewacja wykonana jest z trzech podstawowych materiałów: cegły, tynku i kamienia. Cegła półklinkierowa jest ogólnie w dobrym stanie, miejscami zniszczona (rozwarstwiona wierzchnia warstwa, szczególnie przy gruncie - cokół) oraz powierzchniowo zabrudzona. Tynki zewnętrzne wykonane z zaprawy wapienno-piaskowej są w znacznie gorszym stanie. W wielu miejscach brak jest przyczepności do podłoża, widoczne są pęknięcia i rysy. Tynk boniowany, znajdujący się na narożnikach kaplicy jest odparzony i rozwarstwiony. W złym stanie jest fryz i gzyms wieńczący. Wyprawa tynkarska wokół okrągłych okien jest popękana. Na rozetach i maszkaronach znajdują się warstwy tynku i farb, które nakładano jako warstwy naprawcze i dekoracyjne. Obecnie należy je usunąć, by określić stan zachowania tych pięknych, kamiennych ozdób.
Mimo iż technika sgrafitto jest odporna na działanie czynników zewnętrznych, to upływ wielu dziesiątków lat wpłynął na znaczne zniszczenie zegara słonecznego i mapy diecezji włocławskiej. Powstały miejscowe odparzenia, rozwarstwienia i odstawanie tynku od podłoża, powierzchnia dekoracji, niegdyś złocona (złote promienie słoneczne i złocone południki i równoleżniki) uległa zatarciu i wypłukaniu. W dość dobrym stanie są sentencje zaczerpnięte z dzieł Kopernika, wykonane w technice sgrafitto, znajdujące się ponad zegarem i mapą.
Elementy kamienne latarni i balustrady są dość mocno zniszczone. Stwierdzono pęknięcia i złuszczenia kamienia, nawarstwienia i drobne ubytki oraz porażenie mikrobiologiczne. W niektórych miejscach oryginalny detal kamienny został pokryty zaprawą tynkarską, co spowodowało zatarcie jego formy.

cdn.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Maryja uczy nas waleczności i odwagi

2024-04-15 13:27

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 19, 25-27.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

2024-05-03 20:00

Mat. prasowy

Czy w oczach Maryi istnieją lepsze i gorsze życiorysy? Dlaczego warto Ją zaprosić we własny rodowód? I do jakiej właściwie rodziny Maryja wprowadza Jezusa? Zapraszamy na czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi każda historia może zakończyć się świętością.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania