Reklama

Na tropach IV RP

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Polecamy Czytelnikom „Niedzieli” nową książkę Jana Marii Jackowskiego pod wymownym tytułem „Na tropach IV RP”. W publikacji tej autor - pisarz i dziennikarz, a w przeszłości aktywny uczestnik życia publicznego: szef sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, przewodniczący Rady m. st. Warszawy, sędzia Trybunału Stanu - przedstawia burzliwe dzieje projektu budowania IV RP w latach 2005-2007. Pisze o polityce krajowej i zagranicznej, mediach, lustracji i dekomunizacji, o polskich bolączkach. Sugestywnie odmalowuje dramaturgię wydarzeń, pokazując istotę sporu między Polską Rywina a Polską CBA. Walorem tego, co pisze - a pierwotnie publikował na łamach „Naszego Dziennika” - jest przenikliwość i dalekosiężność, a także pasja oraz temperament polemiczny. Choć teksty były pisane na gorąco, cechuje je trafność analizy i znakomita umiejętność wyciągania wniosków. Co ciekawe, dopiero dziś, gdy są zebrane w jednym tomie, można je w pełni docenić.
Jackowski nie ogranicza się do diagnozy sytuacji, ale odpowiada na pytanie, dlaczego w latach 2005-2007 nie udało się zrealizować oczekiwań społecznych związanych z naprawą Rzeczypospolitej. Według Jackowskiego, decyzja PiS o samorozwiązaniu Sejmu zawiodła nadzieje środowisk patriotycznych, narodowych, solidarnościowych, konserwatywnych, chrześcijańskich, które pojawiły się po wyborach z 2005 r. i były związane z deklarowanym przez PiS programem naprawy państwa. Była to jakaś forma dezercji i dawanie pierwszeństwa interesom partyjnym nad interesem narodowym, natomiast z punktu widzenia PiS-u być może ta decyzja była racjonalna. W ten sposób doszło do przegranej na własne życzenie okraszonej gestem „umycia rąk” i ucieczką od odpowiedzialności za państwo w kluczowym momencie związanym z procedurą przyjmowania Traktatu Lizbońskiego i europejskiej debaty o przyszłości Unii Europejskiej.
Jan Maria Jackowski należy do tych autorów, którzy w sposób jednoznaczny opowiedzieli się za ideą IV Rzeczypospolitej. Dostrzega całą złożoność różnorakich patologicznych układów, zapoczątkowanych porozumieniem okrągłostołowym w 1989 r. Wskazuje przy tym na wspólnotę Kościoła oraz wspólnotę Narodu jako główne cele ataków nowej neoliberalnej „elity”. W swoich tekstach sięga do głębszych pokładów procesu animowanego w III RP przez tzw. michnikowszczyznę, czyli ideologię realnego postkomunizmu. Bardzo krytyczna ocena ostatnich dziewiętnastu lat każe mu wskazać też na ważny czynnik budzenia stłamszonej świadomości patriotycznej. Z przenikliwością wskazuje na kluczowy czynnik siły we współczesnym świecie. Idąc tropem myśli Prymasa Wyszyńskiego, pisze: „Czynnik demograficzny od wieków odgrywa kluczową rolę w stosunkach międzypaństwowych. Ksiądz kardynał Stefan Wyszyński powtarzał, że aby na arenie międzynarodowej liczono się z Polską, to musi nas być 60 milionów. Ten wielki Polak w trudnych powojennych czasach komunistycznego reżimu bronił szczególnie rodziny jako podstawowej substancji Narodu. Był wówczas nie do końca rozumiany nawet w kręgach katolickich. Dziś - gdy jesteśmy członkiem Unii Europejskiej i trwa ożywiona debata na temat konstytucji europejskiej oraz sposobu liczenia siły głosów poszczególnych krajów członkowskich - w całej pełni widać, jak bardzo Prymas Tysiąclecia miał rację” (s. 202).
„Na tropach IV RP” jest podsumowaniem kolejnego ważnego etapu najnowszej historii Polski. Jackowski jest autorem konsekwentnym i w swoim pisarstwie od lat przybliża czytelnikom meandry współczesności. Cały czas krąży wokół spraw polskich. W „Bitwie o Polskę” przedstawił zderzenie chrześcijaństwa z ideologią demoliberalną w latach 1989-93, w trylogii „Bitwa o Prawdę” wnikliwie opisał lata 1993-1997. W książce „Usłyszeć głos ludzi” ocenił okres rządów AWS, a w „Drogach i bezdrożach III RP” - czasy Millera i Belki. „Polska w globalnej sieci” to analiza procesów globalizacyjnych i przedstawienie strategii dla Polski wobec tych zagrożeń. Z kolei w „Czasie rodzin” przedstawił kondycję polskich rodzin i wezwał do wprowadzenia polityki rodzinnej po latach zaniedbań.
Na pytanie dlaczego pisze, w jednym z wywiadów Jan Maria Jackowski odpowiedział: „W moich książkach staram się odsłaniać to z naszego życia publicznego ostatnich lat, co pozornie jest jasne, ale nie do końca wiadomo o wszystkich kontekstach i powiązaniach. Czasami właśnie w nich ukryty jest klucz do zrozumienia biegu wydarzeń. Dzieje się tak m.in. z powodu zamazanego, niekiedy celowo, obrazu tej rzeczywistości, jaki przedstawia wiele mediów. Książki piszę, bo mam okazję do wielu spotkań z ludźmi i doświadczam, jak bardzo potrzebna jest pogłębiona refleksja o naszej trudnej rzeczywistości. Minęło już właśnie 15 lat od czasu, gdy Ojciec Święty Jan Paweł II wypowiedział w Sali Klementyńskiej słowa: «Wszyscy wiedzą, że Polska przeżywa teraz to, co jeden z autorów współczesnych, nawet dzisiejszych, nazwał Bitwą o Polskę. Toczy się taka bitwa o Polskę. Można powiedzieć: bitwa o polską duszę, bitwa o charakter naszego społeczeństwa, naszego narodu, naszego kraju, o kierunek naszej przyszłości - właśnie z tym Krzyżem czy bez tego Krzyża!»”.
Te słowa naszego wielkiego Rodaka najlepiej oddają istotę sporu o oblicze współczesnej Polski i nic nie straciły ze swojej aktualności.

(Red.)

Jan Maria Jackowski, „Na tropach IV RP”, Fundacja „Nasza Przyszłość”, Szczecinek 2008.

Jan Maria Jackowski
Jest autorem 8 książek, w tym głośnych „Bitwa o Polskę” (1993) i trylogii „Bitwa o Prawdę” (1997), a także: „Usłyszeć głos ludzi” (2001), „Drogi i bezdroża III RP” (2004), „Polska w globalnej sieci” (2005), „Czas rodzin” (2007). Opublikował również ponad 600 artykułów, esejów i szkiców na łamach polskiej prasy. W latach 1995-97 był felietonistą Radia Maryja. Od 1993 do 1995 r. członek Rady ds. Mediów i Informacji przy Prezydencie RP, w latach 1997-2001 poseł na Sejm RP, przewodniczący sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. W latach 2002-2005 wiceprzewodniczący, a następnie przewodniczący Rady m. st. Warszawy. Od 2005 do 2007 r. był sędzią Trybunału Stanu. Żonaty, sześć córek. Strona internetowa: www.jmjackowski.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

To znak, że papież odszedł w okresie wielkanocnym

2025-04-21 12:55

Red

Gdy odszedł Jan Paweł II – też był kwiecień – to moje pierwsze skojarzenie po śmierci Franciszka, które kieruje serce do roku 2005. Też był to okres Świąt Wielkanocnych. Zauważmy: wybór Franciszka był oceniany jako zapowiedź nowego stylu, jako nowy powiew.

Więcej ...

Podano datę pogrzebu papieża

2025-04-22 10:19

PAP/EPA/JAMES ROSS

W sobotę 26 kwietnia o godzinie 10.00 rozpocznie się uroczysta Msza święta pogrzebowa Biskupa Rzymu Franciszka. Taką decyzję podjęli kardynałowie obecni na pierwszej kongregacji generalnej zwołanej po śmierci Franciszka.

Więcej ...

Narodowy Marsz Życia 2025

2025-04-23 10:05

mat. prasowy

27 kwietnia 2025 r. w Warszawie odbędzie się Narodowy Marsz Życia. Jest on coroczną manifestacją na rzecz życia i rodziny i świętem wszystkich, dla których te wartości są ważne. W ubiegłym roku, w reakcji na próbę obalenia prawa chroniącego życie, Marsz zgromadził kilkadziesiąt tysięcy uczestników i był największą od wielu lat manifestacją na rzecz obrony życia w Polsce. Niestety tamte zagrożenia nie minęły, a doszły do nich następne, związane przede wszystkim z atakiem na wychowaniem dzieci w szkole, wolność słowa oraz osoby, dzieła i instytucje ważne dla Polski i cywilizacji życia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Pierwsze obrazy Ojca Świętego leżącego w Casa Santa...

Kościół

Pierwsze obrazy Ojca Świętego leżącego w Casa Santa...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Polski kardynał będzie pomagał kamerlingowi Kościoła

Kościół

Polski kardynał będzie pomagał kamerlingowi Kościoła

Sobota dniem żałoby narodowej w Polsce

Wiadomości

Sobota dniem żałoby narodowej w Polsce

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Kościół

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża