Reklama

Komputer dla bardzo początkujących

O internecie i „phishingu”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzisiaj kilka kolejnych informacji na temat Internetu.
17 sierpnia 1991 r. - to symboliczna data początku polskiego Internetu. Tego dnia między Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego a Centrum Komputerowym Uniwersytetu w Kopenhadze wymienione zostały pierwsze wiadomości przy użyciu protokołu IP. Jest to zatem data pojawienia się w naszym kraju Internetu. Pełne dołączenie Polski do światowego Internetu nastąpiło ok. 20 grudnia 1991 r., kiedy to „podniosły się semafory” po stronie USA i można było się połączyć z tym krajem przez sieć. W tym momencie polski Internet obejmował sieci lokalne na Wydziale Fizyki UW, w Obserwatorium Astronomicznym UW, w warszawskim Centrum Astronomicznym PAN, w krakowskim Instytucie Fizyki Jądrowej oraz pojedyncze komputery w Uniwersytecie Jagiellońskim, w krakowskim „Cyfronecie”, w Toruniu, w Katowicach, a przede wszystkim centralny węzeł łączności, ulokowany w budynku Centrum Informatycznego UW. Dzisiaj użytkownicy Internetu stanowią 45 proc. mieszkańców Polski - wynika z badania NetTrack (kwiecień - czerwiec 2008 r.). Rok wcześniej z sieci korzystało 42,1 proc. Polaków (marzec - maj 2007 r.).
I jeszcze ostrzeżenie dla internautów: W ręce policjantów wpadł 28-letni mieszkaniec Gliwic. Sprawca został schwytany w placówce jednego z banków, gdy usiłował wypłacić pieniądze nielegalnie pozyskane w drodze tzw. phishingu. Grozi mu 8 lat więzienia. „Phishing” to najkrócej mówiąc pozyskanie poufnej informacji osobistej, jak hasło czy szczegóły karty kredytowej, przez udawanie osoby godnej zaufania. Dzisiaj przestępcy sieciowi wykorzystują techniki „phishingu” w celach zarobkowych. Popularnym celem są banki czy aukcje internetowe. „Phisher” wysyła zazwyczaj „spam” (niechciane i niezamawiane listy poczty elektronicznej) do wielkiej liczby potencjalnych ofiar, kierując je na stronę w sieci, która udaje rzeczywisty bank internetowy, a w rzeczywistości przechwytuje wpisywane tam przez ofiary ataku informacje. Typowym sposobem jest informacja o rzekomym zdezaktywowaniu konta i konieczności ponownego reaktywowania z podaniem wszelkich poufnych informacji. Strona przechwytująca informacje - adres do niej był podawany jako klikalny odsyłacz w poczcie „phishera” - jest łudząco podobna do prawdziwej.

komputer@niedziela.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bez chrześcijaństwa nie byłoby Polski

2025-09-14 17:35
Głównym punktem pielgrzymki była Msza św., której przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński – abp Wiesław Śmigiel

Karolina Krasowska

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św., której przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński – abp Wiesław Śmigiel

Mężczyźni z całej diecezji wraz z rodzinami 13 września pielgrzymowali do kolebki chrześcijaństwa i polskości w Międzyrzeczu.

Więcej ...

14 września - Święto Podwyższenia Krzyża

-C-designs/fotolia.com

14 września Kościół obchodzi Święto Podwyższenia Krzyża. Wiąże się ono z odnalezieniem drzewa krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus, a także wyraża głęboki sens krzyża w życiu chrześcijanina. Istotą święta jest ukazanie tajemnicy Krzyża jako ceny zbawienia człowieka.

Więcej ...

Ze św. Dorotą i św. Stanisławem na ulicach miasta

2025-09-15 10:38
Relikwie świętych nieśli żołnierze

Magdalena Lewandowska

Relikwie świętych nieśli żołnierze

Procesja z relikwiami św. Doroty i św. Stanisława przeszła przez centrum Wrocławia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Ojca Pio

Wiara

Nowenna do św. Ojca Pio

Zmarł bp Antoni Pacyfik Dydycz

Kościół

Zmarł bp Antoni Pacyfik Dydycz

Bolesna Matka Najświętsza i Koronka do Jej Siedmiu...

Wiara

Bolesna Matka Najświętsza i Koronka do Jej Siedmiu...

Niezwyciężony Triumf serca

Wiadomości

Niezwyciężony Triumf serca

Nowenna do Matki Bożej Bolesnej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Bolesnej

Archidiecezja katowicka: Komunikat w sprawie parafii św....

Kościół

Archidiecezja katowicka: Komunikat w sprawie parafii św....

Pijany mężczyzna podczas Mszy św. zatakował kapłana

Kościół

Pijany mężczyzna podczas Mszy św. zatakował kapłana

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki