Reklama

Na Szlaku Papieskim

„Tam jest taka kapliczka...”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 1984 r. na audiencji w Watykanie był ks. Franciszek Warzecha ze swymi rodzicami. Gdy powiedzieli Janowi Pawłowi II, że pochodzą z Okleśnej, Ojciec Święty wspomniał: „Tam jest taka kapliczka w lesie...”.
Okleśna leży w dolinie Wisły, w pięknej okolicy na skraju Rudniańskiego Parku Krajobrazowego, w pobliżu Alwerni. Wioska należała do znacznie od niej oddalonej parafii Poręba-Żegoty. Życie duchowe mieszkańców toczyło się więc przy niewielkiej miejscowej kaplicy pw. Najświętszego Imienia Maryi, na skraju lasu, gdzie w każdą niedzielę przybywał ksiądz, aby odprawić Mszę św. Zimą przywożono go na saniach, latem furmanką. Ks. Franciszek Warzecha przy tej kaplicy odprawił swoją Mszę św. prymicyjną.
O budowie kościoła myślano tu już w latach 50. XX wieku, ale nie udało się pokonać trudności stawianych przez ówczesne władze komunistyczne. Starania o prawne zezwolenie rozpoczął w 1977 r. wikary ks. Józef Hojnowski, który swą energią i zapałem zachęcił ludzi do dzieła budowy świątyni.
Metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła, informowany na bieżąco o całej sprawie, 14 maja 1977 r. po południu, w czasie wizytacji parafii Poręba-Żegoty, odprawił Mszę św. przy kapliczce w Okleśnej. Nad wejściem umieszczono wówczas napis: „Błogosław budowie kościoła”. Ks. Hojnowski pamięta, że w kazaniu Ksiądz Kardynał zachęcał ludzi do dalszych starań, aby kościół powstał. Mówił, że wprawdzie nie jest łatwo murować ściany, ale oprócz nich, nie żałując trudu, trzeba równocześnie budować ten najważniejszy Kościół - we wspólnotach ludzi, w ich sercach. W trzy lata później, 18 sierpnia 1980 r., Okleśna otrzymała zgodę na budowę świątyni.
Od tego momentu, mimo wielu trudności, sprawy potoczyły się szybko. Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej zbudowano w latach 1981-83, na kamieniu węgielnym z grobu św. Stanisława Biskupa i Męczennika, poświęconym przez metropolitę krakowskiego kard. Franciszka Macharskiego. W 1991 r. poświęcił on też kościół i ofiarował obraz Patronki do ołtarza głównego.
Budowniczym i pierwszym proboszczem został ks. Kazimierz Gunia. Nadzór nad budową prowadził mgr inż. Stefan Rożnawski.
Konsekracji świątyni dokonał 7 września 2008 r. obecny metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Byli też obecni przedstawiciele Fundacji Szlaki Papieskie, Okleśna jest bowiem wpisana w Szlak Miejsc Papieskich na Ziemi Chrzanowskiej, który został otwarty 2 kwietnia 2006 r. w Mętkowie.
Po Mszy św. konsekracyjnej wszyscy uczestnicy - wraz z kard. Dziwiszem i obecnym ks. prob. Franciszkiem Pacaną - udali się w procesji do starej kapliczki, przy której rozpoczęła się przed laty historia parafii. Teraz postawiono obok niej głaz papieski z okolicznościową tablicą i krzyżem w kształcie papieskiego pastorału, a samą kapliczkę starannie odnowiono.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kraków: 10 maja rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć

2024-04-15 13:06
Świecka misjonarka Helena Kmieć została zamordowana w Boliwii

Fundacja im. Heleny Kmieć

Świecka misjonarka Helena Kmieć została zamordowana w Boliwii

W piątek 10 maja o godz. 10.00 w Kaplicy pałacu Arcybiskupów Krakowskich odbędzie się pierwsza sesja trybunału w procesie beatyfikacyjnym Heleny Kmieć, który tym samym zostanie oficjalnie rozpoczęty. Podczas tego wydarzenia zostanie zaprzysiężony trybunał, który będzie przesłuchiwał świadków i zbierał inne dowody wymagane do przeprowadzenia rzetelnie postępowania. Od tego momentu Helena Kmieć będzie nazywana Służebnicą Bożą.

Więcej ...

Bp Michał Janocha: średniowieczne katedry budowano długo i na długo - na wieczność

2024-04-16 07:27

Monika Książek

Średniowieczne katedry budowano długo i na długo - na wieczność. Były zbiorowym dziełem kilku pokoleń i wszystkich stanów; wyrazem idei, która łączy – mówi PAP ksiądz biskup Michał Janocha, przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski.

Więcej ...

Kulinarne potyczki w przemyskiej Caritas

2024-04-16 09:33
Uczestnicy wykazywali się kunsztem kucharskim

Caritas AP

Uczestnicy wykazywali się kunsztem kucharskim

W dniu 11 kwietnia br. na terenie Domu Pomocy Społecznej, im. św. Brata Alberta w Przemyślu miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Przedstawiciele Stowarzyszenia UNUO z Chorwacji przeprowadzili CUPI’S SPOON – finał międzynarodowego konkursu gastronomicznego dla osób z niepełnosprawnościami.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Kościół

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

Wiara

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

Kraków: 10 maja rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego...

Kościół

Kraków: 10 maja rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Wiadomości

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Maryja – Matką s. Faustyny

Wiara

Maryja – Matką s. Faustyny