Reklama

Niedziela Lubelska

Barbórka w Łęcznej. Patriotyzm najwyższej próby

Grzegorz Jacek Pelica

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poranną Mszą św. w kościele św. Barbary w Łęcznej rozpoczęły się w dniu 3 XII 2022 r. obchody dorocznego święta górników lubelskiego zagłębia węglowego. Barbórkowej Liturgii przewodniczył i okolicznościowe kazanie wygłosił abp Stanisław Budzik. Za stałą modlitewną pamięć o pracownikach i ich rodzinach podziękowali prezesi Lubelskiego Węgla Bogdanka S.A. Oprawę Mszy św. przygotowali sami górnicy. Uroczystości, których kontynuacją było spotkanie na cechowni w Bogdance, uświetniła orkiestra górnicza.

Wpisana w tradycję

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Radość oczekiwania jest czasem większa niż jej spełnienie. Ten sam Chrystus przychodzi do nas w tajemnicy Bożego Narodzenia, w każdej Eucharystii, w swoim słowie i swoim Ciele. Uobecnia się w liturgii Kościoła – powiedział metropolita lubelski, nawiązując do słów powitania przez przedstawicieli braci górniczej. Ksiądz arcybiskup mówił, że idąc za przewodnikami Adwentu czerpiemy to, czego tak potrzebujemy w swoim życiu: Izajasz przypomina, że „kto we łzach sieje, żąć będzie w radości”, by nie zgasła nadzieja na Boże zbawienie. Św. Jan Chrzciciel, zwiastun wskazujący własną dłonią Chrystusa, Baranka Bożego, „najpierw sam się nawrócił, aby innych wzywać do prostowania ścieżek. Zachęca, byśmy przemiany naszych serc nie odkładali na ostatnią godzinę i każdy dzień traktowali jako szansę spotkania z Bogiem”.

Szczególne umocnienie, że nic nas nie może odłączyć od miłości Chrystusowej, płynie od św. Barbary: - „Miecz, który przeciął jej młode życie, połączył ją na zawsze z Chrystusem. Dlatego przez swoją wierność i odwagę, wpisała się w tradycje Kościoła na wieki i tysiąclecia”. Arcybiskup przypomniał historię patronki górników i jej kultu na ziemiach polskich już od XIII w. Jest ona też patronką podziemia niepodległościowego czasu wojny i okupacji oraz opiekunką patriotycznego ruchu w latach niebezpiecznej pracy solidarnościowej, nielegalnych działań konspiracyjnych stanu wojennego.

Reklama

Codzienny marsz niepodległości

Z homilią pasterza korespondowały słowa uwielbienia i ofiarowania darów ołtarza. Górnicy i ich bliscy modlili się, aby „Bóg bronił ich od wszelkich niebezpieczeństw, wspierał w radościach i smutkach dnia codziennego, był uwielbiony w każdym sercu, które słucha Bożego głosu, idzie drogami Pana pośród udręki oczekiwania”. Ofiarowali: kwiaty, figurkę św. Barbary i kapliczkę z bryłą węgla z pierwszego urobku, który symbolizuje bogactwo naszej ziemi, złożone w niej przez Stwórcę.

Abp Stanisław Budzik przypomniał, że lubelski węgiel jest eksploatowany już 40 lat. - Ta kopalnia to prawdziwy skarb dla kraju i regionu. Dziękujemy za ludzi, którzy solidnym trudem swoich rąk i umysłów, doprowadzili do tego, że „Bogdanka” jest najnowocześniejszą, najbardziej efektywną kopalnią i świetnie radzi sobie na wolnym rynku. Dzięki niej dokonał się na tej ziemi skok cywilizacyjny. Jeszcze niedawno energia z węgla była na cenzurowanym; tymczasem wieloraki kryzys, konsekwencja wojny i agresji rosyjskiej na Ukrainę, zweryfikował te plany. Okazuje się, że z węgla nie da się zrezygnować tak szybko i łatwo jak zakładano. Potrzebna jest więc intensywna praca górników, która jest jak codzienny marsz niepodległości; okazują się oni patriotami najwyższej próby!” - za słowami abp. W. Skworca podkreślił metropolita.

Na Mszy św. byli obecni m.in. przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda i Zarządu Regionu Marian Król, przedstawiciele władz samorządowych, parlamentu, rządu, zakładów pracy, szkół oraz prezesi Lubelskiego Węgla „Bogdanka” S.A.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/profile.php?id=100079880112212


Podziel się:

Oceń:

2022-12-05 08:28

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór jedności Trójcy Świętej

2024-04-16 13:37

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 17, 11b-19.

Więcej ...

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba. Zaniosą tam też Twoją intencję

2024-05-15 12:09

Archiwum rodzinne

Mają już za sobą dwa tygodnie pieszej wędrówki. Zostało im jeszcze 100 dni, by planowo dotrzeć do sanktuarium w Santiago de Compostela. Dorota i Rafał Janoszowie zamierzają pokonać 2890 km. Wyruszyli z Andrychowa Drogą św. Jakuba, by podziękować za 35 lat małżeństwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie