Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dwa relikwiarze św. Stanisława

W katedrze na Wawelu po raz pierwszy w historii na ołtarzu grobu św. Stanisława zostały ustawione obok siebie dwa jego relikwiarze, skarby dwóch katedr - wileńskiej i wawelskiej. To niezwykłe wydarzenie miało miejsce 8 października br. Modlitwa i pokaz przy konfesji św. Stanisława były jednocześnie zapowiedzią wystawy „Skarbiec katedry wileńskiej”, której otwarcie nastąpiło na zamku wawelskim 15 października.
Relikwiarz pochodzący z katedry wileńskiej jest późnogotyckim arcydziełem złotnictwa. Ma kształt dłoni wyłaniającej się ze zdobionego rękawa z wywiniętym mankietem i zawiera fragment ramienia św. Stanisława.
Relikwiarz ramienia św. Stanisława z wawelskiego skarbca katedry powstał prawdopodobnie ok. połowy XVI wieku. Ten relikwiarz jest co roku niesiony w procesji z Wawelu na Skałkę, a także w procesji ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie.
- Przy grobie św. Stanisława spotkały się dwa relikwiarze zawierające partykuły fragmentu kości ramienia św. Stanisława Biskupa Męczennika. Są to dwa dzieła, dwie pamiątki historyczne - podkreśla ks. Zdzisław Sochacki, proboszcz katedry na Wawelu. - Wydarzenie to jest bardzo ważne, gdyż cofa nas w czasie do początków najtrudniejszej tradycji naszej historii. Tej tradycji, która związana jest z Pierwszą Rzeczpospolitą, wielonarodową, wielokulturową, a także wieloreligijną. Tradycji, która była najbliższa naszemu Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II - co często podkreślał. To jest to, co najlepsze, w polskim chrześcijaństwie...

Adam Wojnar

Komunikat

W związku z odrzuceniem ustawy o święcie Trzech Króli

Konferencja Episkopatu Polski ze zdumieniem przyjęła odrzucenie w dniu dzisiejszym obywatelskiego projektu ustawy o przywróceniu święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy.
Biskupi polscy kilkakrotnie wyrażali swoje poparcie dla tego projektu, między innymi w liście Prezydium KEP do marszałka Sejmu, w którym zawarli prośbę o przekazanie swojego stanowiska parlamentarzystom. W komunikacie z ostatniego zebrania plenarnego wyjaśnili natomiast podnoszone wątpliwości prawne oraz wyrazili nadzieję, że posłowie będą mogli głosować zgodnie ze swoim sumieniem.
KEP nadal popiera przywrócenie w święto Trzech Króli dnia wolnego od pracy, który został zniesiony przez władze komunistyczne w 1960 r. Projekt obywatelski świadczył o coraz większym zaangażowaniu społeczeństwa w inicjatywy ustawodawcze, co niewątpliwie Sejm RP winien uszanować. Biskupi dziękują wszystkim posłom, którzy opowiedzieli się za obywatelskim projektem, głosując nawet wbrew dyscyplinie partyjnej, ale zgodnie z głosem swoich wyborców, który został wyrażony w kilkuset tysiącach podpisów pod projektem ustawy. Episkopat ma nadzieję, że społeczeństwo będzie podejmować nowe inicjatywy, wyrażone w projektach ustaw.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ks. dr Józef Kloch, Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 17 października 2008 r.

Kraków

Krakowianie pod papieskim oknem

Krakowianie mieli możliwość złożyć swoje podpisy w księdze upamiętniającej 30. rocznicę wyboru kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową. 16 października księga została udostępniona wiernym w Krakowskiej Kurii Metropolitalnej. Jako pierwszy, podczas pielgrzymki do Polski w 2006 r., wpisał się do niej Papież Benedykt XVI. Wystawienie Księgi Pamiątkowej było częścią krakowskich obchodów 30. rocznicy wyboru Papieża Polaka. O godz. 17 w kościołach archidiecezji krakowskiej rozległo się bicie dzwonów, a w katedrze na Wawelu została odprawiona Msza św. dziękczynna za pontyfikat Jana Pawła II. Wieczorem krakowianie zgromadzili się pod papieskim oknem na placu przed Kurią na czuwaniu modlitewnym pod hasłem: „Nie lękajmy się”. Przemówienie metropolity krakowskiego, który w tym czasie przebywał w Rzymie, zostało nadane na telebimie ustawionym przed krakowską Kurią. - Proszę Jana Pawła II, by nadal kierował naszym Kościołem, który jest mu wierny - powiedział kard. Dziwisz do zgromadzonych krakowian.

Film o kard. Kozłowieckim

„Książę Kościoła”

„Książę Kościoła” - to tytuł nowego filmu dokumentalnego przedstawiającego ostatnie miesiące życia kard. Adama Kozłowieckiego - zmarłego w 2007 r. jezuity, misjonarza, pierwszego arcybiskupa metropolity Lusaki w Zambii. Fragmenty filmu zaprezentowano na konferencji Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, która odbyła się 14 października w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. Autorem dokumentu jest Paweł Zarzycki, który kilka lat temu odwiedził w Zambii swojego przyjaciela, misjonarza pracującego w diecezji Mpunde. Tamtejszym wikariuszem był także kard. Kozłowiecki. Reżyser nazwał swój pobyt w Zambii spotkaniem z - „pierwotnym Kościołem ludzi - ludzi, którzy nie mają niczego”.
Prawie 40-minutowy film przedstawia ostatnie miesiące życia kardynała, przebywającego w otoczeniu misjonarzy oraz mieszkańców Mpunde. Kard. Kozłowiecki spaceruje w białej sutannie, podpierając się laską, po jednej z zambijskich wiosek, w której pracują misjonarze. Rozmawia z siostrami zakonnymi i samym reżyserem. Wypowiada się o swojej pracy misyjnej i życiu w Zambii, dziękuje misjonarzom za współpracę. Mówi o wielkiej potędze modlitwy, którą sam kieruje do Jezusa Chrystusa.

Krótko

Senat RP przyjął uchwałę upamiętniającą 30. rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II.

W święto Trzech Króli nie będzie dnia wolnego. 17 października br. Sejm RP przegłosował wniosek PO o odrzucenie obywatelskiego projektu ustawy ustanawiającej święto Trzech Króli - 6 stycznia - dniem wolnym od pracy.

Rząd przyjął pakiet stabilności finansowej. Zagwarantował w nim depozyty bankowe do wysokości 175 tys. zł. Krok ten ma zapobiec panice wśród ludzi trzymających pieniądze w bankach.

Kryzys ekonomiczny choć oficjalnie nam nie grozi, to jednak całkiem prawdopodobne, że to, co się dzieje, trafi rykoszetem w naszą gospodarkę. Raczej pewne jest spowolnienie wzrostu gospodarczego. Może również wzrosnąć bezrobocie.

Skandal, blamaż, dziecinada. Tak nazywano spór między premierem a prezydentem o to, czy prezydent ma lecieć na szczyt UE w Brukseli, czy nie. Premier Tusk odmówił głowie państwa samolotu, więc Lech Kaczyński wyczarterował maszynę. Za stołem obrad zasiedli razem, choć ze strony premiera nie obyło się bez uszczypliwości.

Do Polski przybyło 25 Irakijczyków, którzy pomagali polskim wojskowym podczas misji w tym kraju. W głównej mierze są to tłumacze z rodzinami. Opuścili Irak w obawie przed zemstą fundamentalistów.

Spada poparcie dla działań rządu. W badaniu CBOS-u poparcie zadeklarowało 41 proc. respondentów - o 17 proc. mniej niż w styczniu 2008 r.

Większe możliwości zakładania podsłuchów czy używania materiałów wybuchowych - to niektóre z uprawnień policji, nad jakimi pracuje MSWiA. Projekt nowelizacji ustawy o policji ma, według jej twórców, usprawnić działanie policjantów i dostosować stare przepisy do współczesnych realiów.

Antoniemu Macierewiczowi cofnięto dostęp do informacji ściśle tajnych oraz certyfikaty bezpieczeństwa. Poseł PiS-u nic o tym nie wie. Uważa, że marszałek Sejmu Bronisław Komorowski chce zrobić wszystko, by mu dopiec.

16 polskich pseudokibiców zatrzymała słowacka policja przed meczem polskiej i słowackiej reprezentacji w eliminacjach Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej.

Podejrzany o korupcję prezydent Sopotu z PO zostanie nagrodzony. Partyjni koledzy proponują 10 tys. zł jubileuszowej nagrody za 20 lat pracy.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież do zakonnic klauzurowych: nostalgia nie działa

2024-04-18 13:47

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek złożył hołd katolickim zakonnicom, które żyją w klasztorach klauzurowych, odizolowane od świata. Przyjmując dziś na audiencji w Watykanie grupę karmelitanek bosych w czwartek powiedział, że ich wybór życia nie jest "ucieczką w modlitwę oderwaną od rzeczywistości", ale odważną ścieżką miłości. Jednocześnie ostrzegł zakonnice przed reformami o nostalgicznym wydźwięku.

Więcej ...

Farmaceuci i lekarze do MZ: recepta na pigułkę "dzień po" wymaga zgody rodziców

2024-04-18 07:09

Adobe Stock

Farmaceuci, lekarze i położne ostrzegają Ministerstwo Zdrowia, że wystawianie recept farmaceutycznych na pigułkę "dzień po" osobom niepełnoletnim bez zgody rodzica może być niezgodne z prawem. Są też przeciw "sprowadzaniu zawodów medycznych do roli usługodawców, a pacjentów do roli klientów".

Więcej ...

Jasna Góra: młodzi diakoni słowa Bożego - etap diecezjalny konkursu biblijnego

2024-04-18 17:13

BPJG

- By być nie specjalistą od Biblii, ale diakonem słowa Bożego, czyli jego sługą, żyć w jego rytmie, obrać je za program życia i głosić innym, bo tylko tak stajemy się chrześcijanami - zachęcał młodych uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej bp Andrzej Przybylski. Konkurs z udziałem uczniów szkół ponadpodstawowych arch. częstochowskiej rozpoczęła Msza św. na Jasnej Górze. To 28. edycja organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Dziś, w trwającym Tygodniu Biblijnym, w całej Polsce odbył się etap diecezjalny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous