Reklama

W „Miejscach Świętych” o emigracji Polaków

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Październikowy numer miesięcznika „Miejsca Święte” jest poświęcony emigracji Polaków, której od XIX wieku naród polski doświadcza niemal w każdym pokoleniu. Wszyscy znamy jej dramatyczne skutki, gdyż dotykają one nie tylko samych wychodźców, ale także nas, pozostających w ojczyźnie. Problem ten dobrze rozumiał nasz rodak - Papież Jan Paweł II, który zawsze przy okazji podróży apostolskich spotykał sie z miejscową Polonią. Czy znamy jego nauczanie adresowane do polskich emigrantów? Jakimi myślami dzielił się nasz Wielki Rodak z rozsianymi po różnych krajach i kontynentach Polakami? Na te pytania udziela odpowiedzi w swoim artykule pallotyn ks. prof. Roman Dzwonkowski. Refleksja ta wraz z tekstem Dominiki Kruszyńskiej i Stanisława Szczęsnego, pracowników Instytutu Papieża Jana Pawła II w Warszawie, zachęca do pochylenia się raz jeszcze nad spuścizną Papieża, tym bardziej że w tym miesiącu mija 30. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.
Dziedzictwo Papieża Polaka, mimo uniwersalnego charakteru, jest mocno zakorzenione w polskiej kulturze i historii, gdyż czerpie obficie z najpiękniejszych wzorców takich wielkich duchowych przywódców narodu, jak m.in. kard. August Hlond - prymas Polski w latach 1926-48. Najnowszy numer „Miejsc Świętych”, pozostając w nurcie rozważań nad polską emigracją, przybliża czytelnikom tę zasłużoną dla polskich wychodźców postać w związku z obchodzonym przez Księży Chrystusowców Rokiem Hlondowskim. W bieżącym miesiącu bowiem mija 60 lat od śmierci Kardynała. Hierarcha ten ponad 20 lat przebywał na emigracji, a dostrzegając pilną potrzebę opieki duszpasterskiej nad rodakami znajdującymi się poza ojczyzną, chętnie podjął powierzone mu przez Episkopat zadanie zorganizowania sieci apostolatu emigracyjnego i osiągnął na tej niwie wiele sukcesów. Najnowsze „Miejsca Święte” przypominają Czytelnikom te dokonania i zarazem kreślą sylwetkę duchową kard. Augusta Hlonda.
Problematykę emigracji słynnych literatów po II wojnie światowej podejmuje Ewa Czumakow. Autorka porównuje ich do proroków, którzy widzieli dalej niż inni i dlatego potrafili doskonale zdiagnozować zagrożenia lansowanych systemów wartości w powojennym świecie, dając receptę na odnowę moralną i kulturalną Europy.
Zapraszamy do lektury najnowszego numeru „Miejsc Świętych”!

Reklama

Konkurs

Nie przegap okazji! Zaprenumeruj „Miejsca Święte” i wygraj pielgrzymkę do Ziemi Świętej!
Każdy, kto do 15 grudnia br. zamówi prenumeratę „Miejsc Świętych” na cały rok 2009, weźmie udział w losowaniu 100 atrakcyjnych nagród (książki, przewodniki, albumy, płyty CD, kasety VHS) oraz 8-dniowej pielgrzymki do Ziemi Świętej. Wyniki losowania zostaną ogłoszone w „Miejscach Świętych” 3/2009.

Październikowy numer

miesięcznika „Miejsca Święte” zawiera jubileuszowe materiały poświęcone Zespołowi Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Ten pełen wigoru i młodzieńczości zespół w bieżącym roku obchodzi 60-lecie swego powstania. Wprawdzie nikt z obecnego pokolenia artystów osobiście nigdy nie poznał założyciela zespołu - Tadeusza Sygietyńskiego (zmarł w 1955 r.), niewielu - współzałożycielkę Mirę Zimińską-Sygietyńską (zmarła w 1997 r.), jednak zamysł twórców „Mazowsza” nadal jest kontynuowany, a program artystyczny wciąż wzbogacany. W najnowszych „Miejscach Świętych” można przeczytać krótką historię zespołu, a także - aby dowiedzieć się o jego planach - rozmowę z dyrektorem Jackiem Kalinowskim oraz samymi artystami.

„Miejsca Święte” 10/2008
Prenumerata:
Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (Księża Pallotyni)
,,Królowa Apostołów - Miejsca Święte”
ul. Skaryszewska 12, 03-802 Warszawa
tel./fax (0-22) 670-08-48 lub tel. (0-22) 818-27-51, wew. 359
prenumerata.ms@ecclesia.org.pl; marketing@ecclesia.org.pl
Prenumerata: 90 zł (całoroczna); 7,50 zł/egz.
PeKaO SA I/Oddz. Warszawa Nr 31 1240 1037 1111 0000 0691 7001
www.ms.ecclesia.org.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Na usługach prawdy

Ks. dr Łukasz Suszko

Archiwum CIDD

Ks. dr Łukasz Suszko

O rozprawie doktorskiej pt. ,,Prawda wobec współczesnego relatywizmu w procesie rozwoju życia duchowego człowieka w teologii Kardynała Josepha Ratzingera”, procesie pisania i wnioskach, opowiada niedawno obroniony ks. dr Łukasz Suszko.

Więcej ...

Smagła Góralko z Rusinowej Polany, módl się za nami...

2024-05-05 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Po kilku dniach wędrówki powracamy na gościnną ziemię krakowską. Z dzisiejszego „przystanku” ucieszą się miłośnicy gór, zwłaszcza Tatr.

Więcej ...

Watykan: Zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej

2024-05-06 18:57

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

W Watykanie odbyło się w poniedziałek zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej. Wydarzenie to odbywa się w rocznicę jedynej bitwy, jaką stoczyli jej żołnierze 6 maja 1527 r. podczas najazdu wojsk cesarza Karola V na Rzym. Szwajcarzy obronili wtedy papieża Klemensa VII.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?