Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Już 90 lat służy Bogu i Ojczyźnie

Z udziałem najwyższych władz kościelnych i państwowych, w dniach 19-20 października br. odbyła się inauguracja 91. roku akademickiego w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. - Obecność najważniejszych w historii i tradycji polskiej postaci przyjmujemy jako wielki zaszczyt, a zarazem jako wyraz szacunku dla tych wszystkich pracowników i studentów, którzy w nadzwyczaj skromnych warunkach, często niekorzystnych, a czasem z narażeniem życia, ofiarnie przez 90 lat służyli Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie, a przede wszystkim człowiekowi, który jest pierwszą i podstawową drogą Kościoła - mówił rektor KUL-u ks. prof. Stanisław Wilk, podkreślając, że jest to pierwsza w historii uczelni inauguracja, w której uczestniczą Prymas Polski i Prezydent RP.
Tradycyjnie, uroczystości rozpoczęły się Mszą św., której przewodniczył abp Józef Życiński, metropolita lubelski i wielki kanclerz KUL-u. Okolicznościową homilię wygłosił metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Powiedział: - Przez 90 lat KUL służył prawdzie i nie dał się uwikłać w sieć żadnej ideologii. Wychował tysiące ludzi do służby w Kościele i państwie. Modlimy się, by takim miejscem pozostał dla dzisiejszej młodzieży, Kościoła i Polski. Do historii najstarszej lubelskiej uczelni w inauguracyjnym wystąpieniu nawiązał także rektor ks. prof. Stanisław Wilk. - KUL wypełniał swoją misję pomimo szykan w czasach PRL-u i prób ograniczenia jego znaczenia - mówił. - A trudności wzmacniały tożsamość uniwersytetu i mobilizowały społeczność akademicką. Specjalny telegram od Benedykta XVI odczytał nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk. Papież napisał m.in.: „Przekazuję słowa uznania dla KUL-u, który przez 90 lat swej działalności, także w trudnych latach historii Polski, zachował swoją tożsamość, wypełniając z zaangażowaniem katolicką misję wobec kultury i narodu, w duchu wolności, prawdy i dobra”. Prymas Polski kard. Józef Glemp życzył społeczności akademickiej, by uniwersytet „przodował wśród uczelni katolickich i chrześcijańskich w tym, by przybliżać prawdy wiary, które z przestrzeni fides przyjęte przez ratio będą mogły bogacić każdą osobę i całe społeczeństwa”.
Szczególne znaczenie uczelni, zwłaszcza przed 1989 r., podkreślał honorowy gość inauguracji prezydent Lech Kaczyński. - Tylko na tej uczelni była uprawiana filozofia katolicka, a uniwersytet przyjmował studentów relegowanych przez władze komunistyczne z innych uczelni - mówił. - Mieliście też profesorów, których zna dziś cały świat, a w szczególności sługę Bożego Jana Pawła II. Prezydent wygłosił wykład inauguracyjny. Odznaczył Krzyżami Orderu Odrodzenia Polski pracowników naukowych oraz działaczy opozycji demokratycznej związanych z uczelnią. Od społeczności akademickiej Prezydent RP otrzymał miniaturę pomnika Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia oraz wyrazy wdzięczności za zgłoszenie projektu ustawy dostosowującej finansowanie KUL-u do finansowania uniwersytetów państwowych (Sejm przyjął tę ustawę w pierwszej połowie października).
Podczas inauguracji odbyła się także uroczysta immatrykulacja studentów oraz promocje doktorskie i profesorskie. Ponadto nuncjusz apostolski przekazał na ręce rektora medal honorowy „Ex Corde Ecclesiae”, przyznany KUL-owi przez Międzynarodową Federację Uniwersytetów Katolickich.

Urszula Buglewicz

Świątynia Opatrzności Bożej

2011 r. - koniec budowy?

Dzięki hojności wiernych udało się zebrać na terenie wszystkich polskich diecezji prawie 6 mln zł na budowę Centrum Opatrzności Bożej. Pozwoli to na kontynuowanie budowy Świątyni - ogólnonarodowego wotum. Podczas specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz stwierdził, że efekt zbiórki jest bardzo dobry. Jeżeli Polacy nadal będą tak ofiarni, to budowa Świątyni może być ukończona w stanie surowym zamkniętym za 2-3 lata.
Abp Nycz stwierdził, że idea dziękczynienia, promowana w związku z obchodami, wprowadziła jakościową zmianę w przedstawianiu idei budowy Świątyni Opatrzności. Do zbiórki włączyły się wszystkie diecezje w Polsce. - Mam nadzieję, że zwyczaj organizowania Dnia Dziękczynienia utrwali się i wpisze w kalendarz polskich obchodów. Jest to ważne, gdyż dziękczynienie jest istotnym spoiwem, buduje jedność narodu - podkreślił metropolita warszawski. W przyszłym roku obchody wypadną 7 czerwca. Planuje się nadać im szczególnie uroczysty wydźwięk, gdyż wtedy właśnie przypadają: 30. rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, 20. rocznica uzyskania niepodległości i 10. rocznica wizyty Ojca Świętego w Sejmie RP. W przeddzień uroczystości 6 czerwca planowana jest 30-tysięczna pielgrzymka Ruchu Światło-Życie, której uczestnicy będą modlić się na placu, na którym Jan Paweł II modlił się o odnowę oblicza „tej ziemi”.
Podczas konferencji przedstawiony został dr Paweł Skibiński, nowo mianowany dyrektor zespołu pracującego nad koncepcją muzeum. Planowana ekspozycja będzie miała charakter narracyjny - opowie dzieje Kościoła w Polsce w XX wieku przez pryzmat biografii kard. Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II. - Założeniem jest zaangażowanie widza podczas zwiedzania i świadome oddziaływanie na jego emocje. Środkami wystawienniczymi będą zdjęcia, filmy, dźwięki, relacje mówione i eksponaty - powiedział dr Skibiński.

Artur Stelmasiak

Krótko

Coraz bardziej odczuwamy skutki finansowej zapaści na świecie. Ekonomiści spierają się o poziom spowolnienia, ale wiadomo, że on będzie. Część zakładów już ograniczyła produkcję. Czeka nas na pewno wzrost bezrobocia.

Słabnie polska waluta. To efekt kryzysu finansowego na świecie oraz wycofywania się z polskiego rynku zagranicznych inwestorów. Najbardziej tracą na tym ci, którzy wzięli kredyt w walucie obcej. Dziś muszą spłacać znacznie wyższe raty. Ból głowy przeżywają też przyszli emeryci. Pieniądze zgromadzone w Funduszach Emerytalnych topnieją w oczach.

Polacy są zdegustowani obecnym sposobem uprawiania polityki. Aż 28 proc. deklaruje, że nie pójdzie do urn wyborczych.

Sejm przyjął kontrowersyjne ustawy autorstwa koalicji PO-PSL dotyczące służby zdrowia. Ustaw nie poparło SLD, co może zapowiadać, że koalicji nie uda się odrzucić niemal pewnego prezydenckiego weta.

Skończyła się długa historia usuwania z partii Ludwika Dorna. Były marszałek Sejmu, zawieszony w prawach członka PiS od ubiegłego roku, został decyzją zarządu usunięy z partii.

PO chce się zemścić na prezydencie Lechu Kaczyńskim za jego wyjazd na szczyt UE. Politycy rządzącej partii zamierzają obciąć prezydencki budżet.

Prokuratura chce, by polonijny biznesmen Edward Mazur, podejrzany o zlecenie zabójstwa byłego szefa policji Marka Papały, był sądzony w Stanach Zjednoczonych. Wcześniej nie udało się doprowadzić do jego ekstradycji stronie polskiej.

Wrocławska prokuratura zatrzymała byłego trenera reprezentacji Polski w piłce nożnej Janusza W. Zarzuca mu się udział w korupcyjnym procederze. W aferze piłkarskiej zarzuty ma 160 osób. Umoczonych w niej jest także ponad 50 klubów.

Pod koniec października w Opolu miało się odbyć spotkanie z historykiem Sławomirem Cenckiewiczem, współautorem książki o Lechu Wałęsie. Zostało jednak odwołane. Zdaniem Cenckiewicza, naciskała na to PO.

Tajemnicza seria samobójstw w polskich szpitalach. Rzecznik Praw Obywatelskich chce, aby ministerstwo wyjaśniło zdarzenia. Rodziny mówią, że chorzy nie wytrzymywali bólu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks. Olszewskiego

2024-06-30 17:32

red

Nowe wydanie tygodnika „Sieci” ujawnia treść listu księdza Michała Olszewskiego z fundacji Profeto. List osadzonego w areszcie księdza jest świadectwem publicznego upokarzania, nieludzkiego traktowania i esbeckich metod, którym był poddawany duchowny pod dyktando Prokuratury Krajowej rządzonej przez Adama Bodnara.

Więcej ...

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja się pogarsza, schudł 15 kg

2024-07-01 21:11
Manifestacja pod aresztem, w który osadzony jest ks. Michał Olszewski.

Fot. Telewizja Republika

Manifestacja pod aresztem, w który osadzony jest ks. Michał Olszewski.

"Ksiądz Michał Olszewski jest w takiej kondycji, że jest 15 kg mniej ks. Olszewskiego od czasu, kiedy został zastosowany wobec niego areszt. Proszę sobie samemu ocenić, to nigdy nie był jakiś otyły mężczyzna." - mówi Michał Skwarzyński z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Cała rozmowa w oknie powyżej. Polecamy!

Więcej ...

Pamiętamy i za nich się modlimy

2024-07-01 20:25
Przy grobie komandora Frankowskiego

ks. Łukasz Romańczuk

Przy grobie komandora Frankowskiego

Delegacja Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu złożyła kwiaty pod pomnikami: Marynarzy Flotylli Pińskiej w Świątnikach; na grobie kmdra Stefana Frankowskiego, Komendanta Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej w Toruniu, nauczyciela marynarzy Pińskich; pod tablicą pamięci pracownikom ODGW, którzy zginęli w 1946 przy rozminowywaniu, a także na nagrobku kmdra Mieczysława Wróblewskiego, pierwszego kierownika administracji bezpieczeństwa żeglugi śródlądowej we Wrocławiu. Delegacji towarzyszył ks. Jan Kleszcz, krajowy duszpasterz Żeglugi Śródlądowej, który przy każdym miejscu pamięci poprowadził modlitwę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska