W homilii podkreślił, że „tajemnica obdarowania niepokalanym poczęciem Maryi jest dowodem uprzedzającej miłości Boga, który po raz kolejny od czasu dzieła stworzenia zaufał człowiekowi”.
– Dzisiaj w tej godzinie łaski pragniemy dziękować Bogu za Jego miłość miłosierną i prosić Go przez wstawiennictwo Maryi o potrzebną moc łaski, która będzie dla nas zawsze skuteczna w odpowiedzi na Jego miłość – zaznaczył abp Depo. Jak dodał, „Bóg wymaga współpracy. On nie działa magicznie w naszych sercach i sumieniach”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Metropolita częstochowski zwrócił uwagę, że dziś robi się wszystko, aby człowiek „odczłowieczał się” przez zbrodnie – nie tylko na Ukrainie, ale również przez grzechy przeciwko życiu od poczęcia do naturalnej śmierci. W tym kontekście stwierdził, że chyba nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest dla świata uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
Reklama
Abp Depo wskazał, że Maryja jest zapowiedzią daru odkupienia w Chrystusie, który Bóg przygotował również dla nas. Wyjaśnił, że „mimo całej swej jedyności i wyjątkowości Maryja pozostaje sobą i jedną z nas jako pierwsza z wierzących, z wszystkimi wyzwaniami, jakie niesie ze sobą wiara i codzienność życia”. – Maryja uczy nas, że naturalna bliskość Matki i Syna nie uwolniła Jej od rozmaitych problemów i tajemnic, które rozważała w swoim sercu – odważnym i czujnym – dodał metropolita.
Za św. Janem Pawłem II powtórzył, że „Maryja jest światem odnowionym miłością Zbawiciela”.
– Nie bójmy się przyszłości, ale bądźmy wierni Bogu i pozwólmy się prowadzić Maryi – zachęcił abp Depo.
Po Mszy św. każdy, kto opowiada się za życiem, mógł uderzyć w dzwon „Głos Nienarodzonych”. Swoim dźwiękiem ma on budzić sumienia i przypominać o niezbywalnym prawie do życia każdego człowieka.
O godz. 16.15 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej abp Wacław Depo będzie przewodniczył uroczystym Nieszporom. Po nich pielgrzymi i wierni archidiecezji częstochowskiej przejdą w procesji światła na plac jasnogórski pod figurę Niepokalanej. Tam ok. godz. 17 dokonany zostanie akt zawierzenia Kościoła, Ojczyzny i świata. Następnie metropolita częstochowski, podniesiony w koszu wozu strażackiego, złoży u stóp figury Maryi Niepokalanej wiązankę białych róż w geście hołdu z kwiatów. Hołd złożą również paulini i pielgrzymi, wyrażając swoją miłość do Matki Bożej.
Gest ten ma szczególny wymiar łączności z papieżem, ponieważ nawiązuje do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów). W 1938 r. papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować na Placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Odtąd każdego roku Ojciec Święty składa Maryi wieniec z kwiatów.
Jak podkreślają paulini, hołd z kwiatów wyraża w symboliczny sposób jedność z papieżem, wdzięczność za Kościół i wspólną o niego troskę, a w symbolicznym kwiecie każdy z nas składa swoje życie Niepokalanej.