Ponad 2 tys. pocztówek, listów i znaczków z prywatnej kolekcji Normana Daviesa, ściśle związanych z dziejami Polski, ukazuje 2-tomowy album „Od i do. Najnowsze dzieje Polski według historii pocztowej”. Każdy z 7 rozdziałów poprzedza obszerny esej Daviesa.
Autor od ponad 20 lat wyszukiwał w antykwariatach i na pchlich targach listów i kartek pocztowych, aby odnaleźć w nich historyczne świadectwa ludzkich emocji i doświadczeń. Obydwa tomy obejmują wszystkie ziemie i prowincje, które znajdowały się pod polską władzą. Ilustracje przynoszą bogatą wiedzę na temat minionych czasów. Większość widokówek i listów opatrzona jest znaczkiem pocztowym, wskazującym na władzę polityczną sprawującą rządy w chwili nadania przesyłki.
Może się wydawać, że sama widokówka nie jest zbyt cennym świadectwem historycznym. Ale to tylko pozory. We wstępie do albumu jest wyjaśnienie, że widokówki zawierają więcej informacji niż widać na pierwszy rzut oka. Już sam obrazek, jeśli jest fotografią, stanowi utrwaloną chwilę w czasie. Dzięki temu poznajemy architekturę, zabudowę, transport i realia życia w poszczególnych okresach historii. Po drugie - widokówka przekazuje świadectwo społeczno-ekonomiczne, bo poza krajobrazami, można na niej dostrzec stroje, mundury, elementy folkloru, a dzięki temu poznać warunki społeczne i stosunki ekonomiczne. Po trzecie - widokówka związana jest z określonym miejscem, umieszczonym w kontekście politycznym, np. motywy patriotyczne często pojawiały się w czasie wojny. Warto też zwrócić uwagę na związek między ilustracją a korespondencją.
Norman Davies, „Od i do. Najnowsze dzieje Polski według historii pocztowej”, Rosikon Press, Warszawa 2008.
Pomóż w rozwoju naszego portalu