Reklama

Czy Europa usłyszy głos indyjskich chrześcijan?

Z Indii wciąż docierają niepokojące wieści o prześladowaniu chrześcijan. Dokonywane są morderstwa na wyznawcach Chrystusa oraz profanacje i niszczenie miejsc kultu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Antychrześcijańskie gwałty w Indiach nie tylko trwają, ale się rozszerzają. Świat milczy - politycy nie mówią prawie nic, a media nie domagają się od nich działań. Prawie bez echa przeszedł wrześniowy szczyt Unia Europejska - Indie. Mówiono tam głównie o wymianie handlowej, o ochronie praw człowieka zaledwie wspomniano. Włochy zapowiadały podniesienie kwestii praw człowieka w Indiach na forum Rady Europejskiej, szczytu rządów państw unijnych. Jak do tej pory - nie ma żadnych działań ani decyzji.
Kiedy zbliżało się ostatnie posiedzenie Rady, pamiętne z powodu „afery odlotowej”, czyli prezydencko-rządowego sporu o samolot, zwróciłem się w liście otwartym do prezydenta Lecha Kaczyńskiego i premiera Donalda Tuska o poparcie na forum unijnym działań na rzecz praw człowieka indyjskich chrześcijan. Chodzi o względnie proste i niekontrowersyjne kroki polityczne, do których podjęcia potrzeba tylko trochę wyobraźni moralnej i dobrej woli. Przede wszystkim Rada Europejska powinna jednogłośnie, zgodnie z zasadami Traktatu o Unii Europejskiej, uznać działania na rzecz praw człowieka w Indiach za przedmiot wspólnej polityki zagranicznej. Wyposażony w taki tytuł Javier Solana, wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych, powinien polecieć z misją informacyjną do New Delhi, by w imieniu państw europejskich postawić parę prostych pytań: Jakie działania podejmuje rząd centralny Indii i rządy stanowe na rzecz ochrony bezpieczeństwa ludności chrześcijańskiej? Czy sprawcy prześladowań są ścigani i karani? Czy rząd centralny wpływa na działania władz stanowych w tym zakresie? Dlaczego tolerowane są ugrupowania szerzące nienawiść antychrześcijańską? Czy wypłacono odszkodowania parafiom, klasztorom i rodzinom, które straciły swoje mienie? Indie mają rząd pochodzący z wyborów i chlubią się nieprzerwaną od ogłoszenia niepodległości tradycją demokratyczną. Tym bardziej należy więc odwoływać się w kontaktach z Indiami do przyjętych przez to państwo zasad.
Solana powinien też polecieć do Nowego Jorku, by do sekretarza generalnego ONZ zwrócić się w imieniu Unii Europejskiej o podjęcie równoległych działań na rzecz praw człowieka. Sama taka misja powinna skłonić rząd indyjski do reakcji na działalność skrajnych ugrupowań antychrześcijańskich.
Mimo że w sprawie hinduskich chrześcijan nie chodzi o żaden konflikt z rządem, ale raczej o nakłonienie rządu Indii do ich obrony, nasze władze nie podjęły żadnych działań. Polska - zgodnie z doktryną Tuska (najlepiej zachowywać się tak jak inni) - dostosowała się do powszechnego milczenia. Również prezydent Kaczyński, zwolennik polskiej inicjatywy wobec działań zewnętrznych Unii, pozostał w tej sprawie zupełnie bierny. To nie tylko postawa moralnie przygnębiająca. To również błąd z perspektywy polskiej racji stanu.
W interesie Polski jest bowiem Zachód przeciwstawiający się gwałtowi w życiu międzynarodowym i społecznym. Bo tylko w bezpiecznym świecie niepodległość Polski jest bezpieczna. A podstawą zbiorowego bezpieczeństwa jest zachowywanie w życiu społecznym elementarnych zasad moralnych, sprawiedliwości i pokoju. Niestety, istnieje silna współzależność między tolerancją Unii dla najazdu rosyjskiego na Gruzję a tolerancją dla prześladowań antychrześcijańskich w Indiach. Solidarność wobec prześladowanych chrześcijan to praktyczny, a nie deklaratywny wyraz chrześcijańskiej tożsamości Europy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Poznań: 1 maja ingres abp. Zielińskiego

2025-04-29 15:00
Abp Zbigniew Zieliński

Karol Porwich/Niedziela

Abp Zbigniew Zieliński

Przyjęcie abp. Zbigniewa Zielińskiego przez kapitułę w bramie kościoła katedralnego, odczytanie bulli papieskiej, przekazanie przez nuncjusza apostolskiego w Polsce pastorału i objęcie katedry biskupiej, a następnie oddanie wyrazów czci przez biskupów współpracowników, przedstawicieli kapłanów, osób konsekrowanych i wiernych świeckich - złożą się na ingres, czyli uroczyste objęcie władzy przez biskupa nad diecezją w katedrze poznańskiej 1 maja.

Więcej ...

Lista kardynałów uprawnionych do udziału w konklawe

2025-04-29 14:32

Vatican Media

7 maja w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie zbierze się konklawe, aby wybrać nowego papieża. Uprawnionych do wzięcia udziału w jest 135 kardynałów.

Więcej ...

Bodnar o zabójstwie lekarza: osobą zatrzymaną w tej sprawie jest funkcjonariusz Służby Więziennej

2025-04-30 07:20

PAP/Art Service

Szef MS, prokurator generalny Adam Bodnar oświadczył we wtorek wieczorem w Katowicach, że osobą, która została zatrzymana w sprawie zabójstwa lekarza Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, okazał się funkcjonariusz Służby Więziennej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława...

Kościół

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława...

Sosnowiec: Zatrzymano księdza po zgłoszeniu delegata...

Wiadomości

Sosnowiec: Zatrzymano księdza po zgłoszeniu delegata...

Filipiny stały się pierwszym krajem poświęconym...

Kościół

Filipiny stały się pierwszym krajem poświęconym...

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Wiadomości

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Kościół

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Ksiądz, który skrytykował dr Jagielską usłyszał...

Wiadomości

Ksiądz, który skrytykował dr Jagielską usłyszał...

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ws. kapłana z...

Kościół

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ws. kapłana z...