Reklama

Franciszek

Papież: wirus wojny jest trudniejszy do pokonania niż te, które dotykają ludzkiego organizmu

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Po bolesnym doświadczeniu Covid-19 i wojnie na Ukrainie trzeba wspólnie wytyczać drogi pokoju – stwierdza Ojciec Święty w orędziu na obchodzony 1 stycznia 2023 roku 56. Światowy Dzień Pokoju. jego hasłem są słowa: "Nikt nie może ocalić się sam. Wyruszyć na nowo po Covidzie-19, by wspólnie wytyczać drogi pokoju".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Franciszek nawiązuje do słów św. Pawła, w których Apostoł narodów podkreśla konieczność czujności, by nie zamykać się w sobie, lecz być „jak strażnicy zdolni do czuwania i uchwycenia pierwszego światła jutrzenki, zwłaszcza w godzinach najmroczniejszych”.

Mówiąc o pandemii Covid-19 papież podkreśla jej skutki duchowe i społeczne, w tym ujawienie słabości świata, w którym żyjemy. Analizując te doświadczenia Ojciec Święty zwraca uwagę na potrzebę odkrycia skarbu, jakim jest ludzkie braterstwo, oparte na naszym wspólnym Bożym dziecięctwie, oraz, że nikt nie może ocalić się sam. Wskazuje, że trzeba wspólnie poszukiwać i promować wartości uniwersalne, które wyznaczają drogę tego ludzkiego braterstwa. Zaznacza, że do pozytywnych skutków pandemii należy odkrycie na nowo wartości pokory i krytyczne podejście do postępu technologicznego. „Właśnie razem, w braterstwie i solidarności budujemy pokój, zapewniamy sprawiedliwość i przechodzimy przez najbardziej bolesne wydarzenia…Tylko pokój, który rodzi się z braterskiej i bezinteresownej miłości, może pomóc nam przezwyciężyć kryzysy osobiste, społeczne i globalne” – stwierdza Franciszek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Papież podkreśla zarazem, że wojna na Ukrainie nie tylko odcisnęła bolesne piętno na osobach bezpośrednio nią dotkniętych, lecz jej skutki uboczne ogarniają cały świat. Zaznacza, że „wirus wojny jest trudniejszy do pokonania niż te, które dotykają ludzkiego organizmu, ponieważ nie pochodzi z zewnątrz, ale z wnętrza ludzkiego serca, zepsutego przez grzech”.

Podziel się cytatem

Podsumowując Ojciec Święty zwraca uwagę, że „musimy myśleć o sobie w perspektywie dobra wspólnego, w wymiarze wspólnotowym, czyli jako «my», otwarci na powszechne braterstwo”. „Musimy powrócić do kwestii zapewnienia zdrowia publicznego dla wszystkich; promować działania pokojowe w celu zakończenia konfliktów i wojen, które nadal generują ofiary i ubóstwo; zgodnie zadbać o nasz wspólny dom i wdrożyć jasne i skuteczne środki w celu przeciwdziałania zmianom klimatycznym; walczyć z wirusem nierówności i zapewnić pożywienie oraz godną pracę dla wszystkich, wspierając tych, którzy nie mają nawet płacy minimalnej i znajdują się w bardzo trudnej sytuacji. Rani nas skandal głodujących narodów. Musimy rozwijać, za pomocą odpowiedniej polityki, przyjmowanie i integrację, zwłaszcza w stosunku do migrantów i tych, którzy żyją jako odrzuceni w naszych społeczeństwach. Tylko poświęcając się w tych sytuacjach, z altruistycznym pragnieniem inspirowanym nieskończoną i miłosierną miłością Boga, będziemy mogli zbudować nowy świat i pomóc w budowaniu Królestwa Bożego, które jest królestwem miłości, sprawiedliwości i pokoju” – stwierdza Franciszek w konkluzji swego orędzia na 56. Światowy Dzień Pokoju.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-12-16 10:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież: Jerozolima należy do wszystkich

Monika Książek

Jerozolima nie należy do nikogo, ale do wszystkich - przypomina Ojciec Święty w przedmowie do książki „Come un pellegrinaggio - I miei giorni in Terra Santa” („Jak pielgrzymka - Moje dni w Ziemi Świętej”) napisanej przez kustosza Ziemi Świętej o. Francesco Pattona wraz z dziennikarzem „L'Osservatore Romano” Roberto Ceterą. Książka została zaprezentowana w Bolonii, w niedzielę 29 września, w ramach Festiwalu Franciszkańskiego.

Więcej ...

Jezus jest naszym lekarzem, chcącym uleczyć zranione serca

2025-06-12 09:34

Pixabay.com

Rozważania do Ewangelii Mt 9, 9-13.

Więcej ...

Pożar dwóch bloków mieszkalnych w Ząbkach

2025-07-03 22:24

PAP

W czwartek o godzinie 19.27 wpłynęło do straży pożarnej zgłoszenie o pożarze poddasza i czwartej kondygnacji w 4-kondygnacyjnym bloku mieszkalnym w Ząbkach - poinformował PAP rzecznik PSP Karol Kierzkowski. Policja poinformowała natomiast w mediach społecznościowych, że zabezpiecza teren objęty pożarem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Po raz pierwszy świecka kobieta zostanie kanclerzem...

Kościół

Po raz pierwszy świecka kobieta zostanie kanclerzem...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...