Reklama

Niedziela Częstochowska

Najpierw formacja, później akcja. Parafialne rady duszpasterskie zawierzyły się Maryi

Maciej Orman/Niedziela

– Ważną rzeczą jest dla nas oddanie się w ręce Maryi, żeby Ona była reżyserką i powierniczką naszych zadań – powiedział abp Wacław Depo. 17 grudnia metropolita częstochowski przewodniczył w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze Mszy św., podczas której zawierzył Maryi nowo wybrane parafialne rady duszpasterskie w archidiecezji częstochowskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Chcemy stawać przed Tobą jako Matką wymagającą, a jednocześnie świadomi, że to Ty, Oblubienico w Duchu Świętym, wypraszasz nam potrzebne światło nadziei, które z Jasnej Góry zawsze promieniuje na naszą Ojczyznę i archidiecezję – podkreślił abp Depo podczas modlitwy zawierzenia.

Przez wstawiennictwo Maryi prosił o dary Ducha Świętego, zawsze aktualne „wobec wyzwań i wymagań, które przed nami stawia świat”. – Zawierzamy Ci wszelkiego rodzaju reformy i dokonania, które będą również naszym udziałem – dodał metropolita częstochowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Twitter/@JasnaGoraNews

Druga część spotkania miała miejsce w Sali Papieskiej. W swoim słowie abp Depo wskazał, że podstawowym zadaniem parafialnej rady duszpasterskiej jest troska o dobro duchowe konkretnej wspólnoty, a nie o sprawy materialne. – Rady duszpasterskie mają przede wszystkim charakter ożywienia naszej wiary, osobistego związania się z Bogiem w sakramentach świętych i modlitwie Kościoła, a dopiero później rozstrzygania takich czy innych problemów – wyjaśnił metropolita częstochowski. Wyraził również wdzięczność członkom rad duszpasterskich za podjęcie odpowiedzialności za Kościół.

Reklama

Bp Andrzej Przybylski przypomniał, że Kościół to lud Boży i zachęcił, aby nie prywatyzować Kościoła i nie patrzeć na niego tylko z perspektywy lokalnej. – W każdej parafii urzeczywistnia się cały Kościół, cała prawda o Kościele, a nie tylko nasze sprawy osobiste – zaznaczył. – Jeżeli będziemy mieli świadomość, że Kościół jest Boga, to wszyscy – każdy według własnej odpowiedzialności i charyzmatów – będziemy służyć w nim Bogu – dodał biskup.

Maciej Orman/Niedziela

– Zadaniem parafialnych rad duszpasterskich jest zaangażowanie się w odnowę Kościoła, tak aby był czytelnym znakiem dla świata – zauważył ks. Andrzej Kuliberda, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. Wskazał, że rada „nie jest powołana do tego, żeby skoordynować to, co należy do osób świeckich”, ale do tego, by pomagać proboszczowi w wypełnianiu jego obowiązków, do których należą: nauczanie (np. przez katechezę), uświęcanie (przez czynny udział w liturgii) i pasterzowanie (np. przez pomoc charytatywną). Duchowny zwrócił uwagę, że parafie powinny być nie tylko miejscem duszpasterstwa okołosakramentalnego, ale również ewangelizacji.

Maciej Orman/Niedziela

Ks. Adam Polak, sekretarz Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, zaprosił członków rad duszpasterskich do formacji przez podjęcie osobistej pracy nad sobą (modlitwy, uczestnictwa w Eucharystii i formacji intelektualnej) oraz do poddania się formacji przez uczestnictwo we wspólnotach ewangelizacyjnych, np. w Ruchu Światło-Życie, Szkole Nowej Ewangelizacji czy na Drodze Neokatechumenalnej. Kapłan podkreślił, że rada duszpasterska nie jest grupą formacyjną. Ponadto zapowiedział spotkania formacyjne dla członków rad w regionach duszpasterskich archidiecezji częstochowskiej.

Maciej Orman/Niedziela

Reklama

– Te zadania są bardzo rozległe i musimy jeszcze dużo poprawić. Będę starał się to wszystko, co dzisiaj usłyszałem, przekazać na następnym spotkaniu naszej rady. Mamy jeszcze dużo pracy – powiedział „Niedzieli” Janusz Marzec z parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach.

Przyznał, że na pierwszym spotkaniu nowej rady padło wiele wstępnych pomysłów działań. – Postanowiliśmy, że na następnym spotkaniu każdy przedstawi kogoś, kto mógłby podjąć konkretne działanie. Każdy ma przecież w parafii znajomych z różnymi talentami i możliwościami. Najbardziej chodzi nam o przyciągnięcie młodzieży. Nie ma co ukrywać, że dzisiaj młodzież boi się Kościoła, który jest niestety hejtowany. Myślimy np. o zorganizowaniu zawodów sportowych czy lekcji dla młodzieży, która ma problemy w domu – wyjaśnił Janusz Marzec.

Maciej Orman/Niedziela

– Jestem z tego spotkania bardzo zadowolona i mam wiele spraw do przemyślenia. Czeka nas jeszcze trochę pracy – stwierdziła Jadwiga Bakalarz z parafii św. Wojciecha w Krzętowie, dla której to już kolejna kadencja w radzie duszpasterskiej. – Cały czas coś robimy. Chcemy organizować, pomagać proboszczowi i podsuwać mu pomysły, żeby to wszystko szło do przodu – dodała.

Zgodnie z decyzją abp. Wacława Depo, w listopadzie w archidiecezji częstochowskiej odbyły się wybory do parafialnych rad duszpasterskich. Do rady z urzędu należą: proboszcz lub administrator parafii, wikariusz, delegat instytutów życia konsekrowanego, reprezentant katechetów, organista i kościelny; z nominacji proboszcza: przedstawiciele ruchów, wspólnot modlitewnych, nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., stowarzyszeń katolickich i młodzieży; z wyboru parafian: 6-12 osób.

Maciej Orman/Niedziela

Reklama

„Parafialna Rada Duszpasterska pomaga w organizacji kultu Bożego, uczestniczy w opracowaniu rocznego planu duszpasterskiego, animuje działalność grup duszpasterstwa specjalistycznego, wspiera prowadzone dzieła apostolatu w parafii, inspiruje działalność charytatywną, troszczy się o podejmowanie inicjatyw duszpasterskich uwzględniających zachodzące przemiany społeczno-kulturowe. Zadania i kompetencje Parafialnej Rady Duszpasterskiej należy wyraźnie odróżnić od Parafialnej Rady Ekonomicznej” – precyzuje „Statut Parafialnej Rady Duszpasterskiej w Archidiecezji Częstochowskiej”.

Rada ma charakter doradczy, dlatego „w przypadku rozbieżności zdań między proboszczem a członkami rady sprawę rozstrzyga proboszcz, po uprzedniej konsultacji z właściwym dziekanem i dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej”.

Kadencja rady trwa 5 lat.

Podziel się:

Oceń:

+3 -2
2022-12-17 15:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dzień chorego i zbiórka na rzecz Betel

Karol Porwich/Niedziela

W tym roku obchodom XXXI Światowego Dnia Chorego towarzyszą słowa: „«Miej o nim staranie». Współczucie jako synodalna realizacja uzdrowienia”.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Szatan to szermierz lęku

2025-04-04 14:42

mat. prasowy

Historia z długą deską, zarówno na podłodze, jak i zawieszoną między dachami, doskonale ilustruje, jak różne sytuacje mogą wywoływać w nas strach. Choć deska jest ta sama, perspektywa zmienia wszystko. Lęk staje się narzędziem, które może nas paraliżować i ograniczać nasze działania. Tak jak w życiu, gdzie nowe wyzwania mogą wydawać się przerażające, ale ich pokonanie otwiera przed nami nowe możliwości.

Więcej ...

Komunikat: Bp Arkadiusz Okroj nowym biskupem toruńskim

2025-04-05 12:00
bp Arkadiusz Okroj

Episkopat News

bp Arkadiusz Okroj

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Uroczystości pogrzebowe zmarłego śp. ks. Jacka Drozdka

Niedziela Częstochowska

Uroczystości pogrzebowe zmarłego śp. ks. Jacka Drozdka

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Czy staję po stronie prawdy?

Wiara

Czy staję po stronie prawdy?

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?