Odkrywać Zofię Kossak na nowo w 100-lecie debiutu literackiego - to konferencja, która odbyła się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Jej celem było przypomnienie wybitnej pisarki oraz przybliżenie jej działalności literackiej, społecznej i patriotycznej.
Prelegenci: dr Andrzej Gładysz, Diana Pieczonka-Giec, dr Piotr Gawryszczak, prof. Mirosława Ołdakowska-Kufel, prof. Dariusz Pachocki, ks. dr Krzysztof Stola i ks. dr Grzegorz Głąb mówili o doświadczeniu historycznym w książkach Zofii Kossak, wpływie rodziny na jej twórczość literacką. Podkreślano pieczołowitość w kreśleniu tła historycznego jej powieści. Omówiono doświadczenia konspiracyjne pisarki i jej rodziny w czasie II wojny światowej, w tym pobyt na Pawiaku i w obozie koncentracyjnym. Przypomniano tło historyczne Pożogi 1917-19, zwłaszcza działania polskich oddziałów wojskowych. Poruszono także problem wolności twórcy i jego odpowiedzialności na przykładzie autorki „Pożogi”. Przedstawiony też został projekt dotyczący publikacji listów pisarki do rodziny, realizowany przez KUL. Wiele miejsca zajęło omówienie realizacji powołania literatki – jako kobiety, pisarza i katolika, a także zagadnienie wiary i świętości na podstawie jej utworów o św. biskupie Stanisławie. Prelegenci podkreślali głęboką wiarę pisarki, którą kierowała się w swojej działalności literackiej i społecznej. Konferencję zakończyła dyskusja panelowa z udziałem studentów polonistyki i ks. dr. Grzegorza Głąba o znaczeniu Zofii Kossak dla młodego czytelnika.
Organizatorami konferencji byli: Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Fundacja Servire Veritati Instytut Edukacji Narodowej, Katedra Literatury Polskiej XX i XXI wieku KUL oraz Fundacja Civitas Christiana.
Pomóż w rozwoju naszego portalu