Bruksela ze stolicy Unii Europejskiej - za sprawą Wspólnoty Braci z Taizé - na kilka dni stała się centrum modlitwy chrześcijan, miejscem kolejnego etapu Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię. Europejskie Spotkanie Młodych Taizé, odbywające się rokrocznie pod koniec grudnia, tym razem stało się symbolem nowych wartości dla kultury zachodniej, dotkniętej w ostatnim czasie kryzysami.
List z Kenii
Reklama
Opublikowany na 2009 r. List z Kenii przeora Ekumenicznej Wspólnoty z Taizé br. Aloisa jest odpowiedzią na zmiany, jakie zachodzą we współczesnym społeczeństwie. Skąd czerpać źródło życia? Br. Alois próbuje pomóc młodym ludziom znaleźć odpowiedź na pytanie, gdzie i jak poszukiwać ożywczego źródła, by ich życie nabrało sensu i nie czuli się wypaleni. Uświadamia, że tym źródłem jest wiara: „Czy nie ma jakiegoś związku między tym odrzuceniem wiary a utratą smaku życia?”. Wskazuje na wrażliwość na Boga, która daje nadzieję i radość, a życiu nadaje sens. Taka postawa otwiera na innych do tego stopnia, że jesteśmy gotowi życie poświęcić dla innych. Br. Alois przypomina, że przyjście Jezusa na ziemię objawiło pełnię miłości Boga do człowieka. Choć człowiek często Go odrzuca, to Bóg zawsze jest na „tak” względem swego stworzenia. Ważna jest akceptacja siebie samego w pełni, ze swoimi dobrymi i złymi cechami. Życie to dar, który powinniśmy przyjmować każdego dnia. Czasem wydaje się, że Bóg przychodzi, by pokrzyżować nasze plany. „Zaufajmy, dajmy się prowadzić Duchowi Świętemu. W każdym z nas jest pragnienie Absolutu. Tylko Boża miłość może spełnić nasze pragnienia, powinniśmy się otworzyć na jej działanie przez Ducha Świętego w nas. Jezus daje świadectwo życia, w którym więź z Bogiem idzie w parze z wolnością”.
Br. Alois podkreśla, że zagubienie dotyka obecnie wielu młodych ludzi. Spotkania takie w łączności z lokalnym Kościołem są dla nich umocnieniem. W tegorocznym liście pragnie przypomnieć, że Kościół jest wspólnotą wspólnot parafialnych, gdzie nikt nikogo nie wybiera, ale przyjmuje przychodzące pokolenia; Bożą rodziną, komunią, która wyrywa z osamotnienia. Dziś rozwija się komunikacja i jednocześnie wzmagają się podziały w społeczeństwie. Wykształceniem należy służyć innym, by podział dóbr stawał się bardziej sprawiedliwy. Potrzeba wyjścia z uprzedzeń przekazywanych przez pokolenia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
40 tys. młodych ludzi na modlitwie w sercu Unii Europejskiej
Reklama
Do Brukseli Wspólnotę Taizé zaprosił kard. Godfried Danneels, który tym spotkaniem pragnął ożywić miejscowy Kościół. Do stolicy UE przybyło prawie 40 tys. młodych ludzi z 39 państw europejskich, w tym 9 tys. Polaków. Obecni byli też młodzi z innych kontynentów: Ameryki Północnej i Południowej, Azji i Afryki. Duża otwartość brukselczyków na przyjęcie młodzieży do swoich domów i mieszkań zaskoczyła samych organizatorów. Większość przybyłych pielgrzymów znalazła nocleg w rodzinach w Brukseli oraz w okolicznych miejscowościach i wioskach. Rytm spotkania wyznaczała modlitwa trzy razy dziennie: poranna - w parafiach zakwaterowania, południowa i wieczorna razem z braćmi z Taizé - na halach EXPO. W drugim dniu Spotkania w wieczornej modlitwie uczestniczyła sama królowa Belgii Paola, która nie ukrywała gestów uznania i szacunku dla Wspólnoty z Taizé. Władze europejskie reprezentował wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Jacques Barrot i komisarz Jan Figel. Przewodniczącego Komisji Europejskiej, José-Manuela Barroso reprezentował Jorge César das Neves.
Młodzież spotykała się również na warsztatach, na których został poruszony m.in. problem kryzysu ekonomicznego, wstrząsającego w ostatnich miesiącach światem zachodnim. Eksperci od ekonomii razem z młodymi próbowali zastanowić się nad inicjatywami, które mogą zmienić ekonomię na bardziej solidarną. Zastanawiano się także nad wspólnymi wartościami Europy i nad świadectwami chrześcijan ze Starego Kontynentu.
Jednym z przesłań Taizé jest niesienie pokoju w świecie. Tym razem w dyskusji próbowano zastanowić się nad pokojowym wymiarem współczesnych ogromnych aglomeracji miejskich - jakie kroki podjąć, by człowiek miał gdzie mieszkać i czuł się bezpieczny. Wiele dyskusji odnosiło się do tematu tegorocznego Listu z Kenii przełożonego Wspólnoty z Taizé o poszukiwaniu źródła życia.
Nie mogło zabraknąć wycieczki po Europarlamencie. Tradycyjnie zorganizowana została również wycieczka z przewodnikiem po zabytkowej części miasta.
Za rok Taizé w Poznaniu
W Brukseli zabrzmiały również ważne i długo wyczekiwane słowa, iż następne Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się w Poznaniu, „Prima Sedes Episcoporum Poloniae” - pierwszej stolicy biskupiej w Polsce. Stolica Wielkopolski od wielu lat starała się o organizację tego wydarzenia. Wielu spodziewało się tej decyzji po ubiegłorocznych odwiedzinach braci z Taizé w Poznaniu, gdy przybył również sam przeor Wspólnoty br. Alois. Wtedy też po obejrzeniu obiektów i spotkaniach z władzami miasta zapadła ostatecznie pozytywna decyzja dla kandydatury Poznania.
Polacy nie kryli wielkiej radości. Fala okrzyków radości na długo zdominowała atmosferę w hali. W spotkaniu uczestniczył arcybiskup metropolita poznański Stanisław Gądecki, który 31 grudnia podczas modlitwy wieczornej odczytał również jedno z wezwań. Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że decyzja ta jest ważna dla całej Polski, nie tylko dla samej Wielkopolski, wszyscy młodzi Polacy powinni poczuć się gospodarzami wydarzenia. Wybór Poznania ma szczególne znaczenie ze względu na historię państwa polskiego i chrześcijaństwa w naszym kraju. Tutaj, zdaniem części historyków, odbył się chrzest Mieszka I. To tutaj zaczęły się tworzyć zręby naszej państwowości. Poznań to także miasto różnych inicjatyw sportowych i kulturalnych. W ostatnim czasie miasto było organizatorem konferencji klimatycznej, a w przyszłości ma być gospodarzem Euro 2012. Dla wielbicieli słodkości Poznań znany jest z rogali św. Marcina, wypiekanych tradycyjnie na 11 listopada - liturgiczne wspomnienie Świętego. Organizatorom zależy, by w Spotkaniu uczestniczyło jak najwięcej młodzieży z państw sąsiednich.
Inicjatywy dla Azji
Na miejsce Spotkania azjatyckiego w lutym 2010 r. bracia z Taizé wybrali Manilę na Filipinach. Br. Alois ogłosił również w czasie Spotkania, że Wspólnota z Taizé wydrukuje 200 tys. egzemplarzy Pisma Świętego dla chrześcijan w Chinach. Będzie to wydanie we franciszkańskim przekładzie „studium biblicum”. Biblie zostaną wydrukowane w Nanjing i stamtąd rozprowadzone po całym państwie. Koszt druku pokryją zbiórki prowadzone przez Taizé w ramach „Operacji Nadzieja”. Nie jest to pierwsza tego typu inicjatywa braci z Taizé. Wcześniej na prośbę biskupów latynoamerykańskich Pismo Święte przekazali chrześcijanom z Ameryki Łacińskiej. Jest to piękny gest solidarności dla tych, którzy nie mogą spokojnie wyznawać wiary w Chrystusa.