Reklama

Dzień Honorowego Dawcy Szpiku

Niedziela warszawska 43/2002

Po raz pierwszy w Polsce, 9 października 2002 r. obchodzony był w Polsce Dzień Honorowego Dawcy Szpiku. Również po raz pierwszy doszło do spotkania dawczyni Marty Fuk z dziesięcioletnim Michałem, który otrzymał jej szpik.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W spotkaniu uczestniczyło 7 dawców szpiku kostnego z Rejestru działającego przy Fundacji Urszuli Jaworskiej. Jest to największy Rejestr w Polsce - jest w nim zarejestrowanych 11 tys. 200 osób. Wśród nich jest krajowy duszpasterz honorowych dawców krwi ks. ppłk Zenon Surma CMF, proboszcz parafii wojskowej w Zegrzu k. Warszawy. W roku 2001 ks. ppłk Surma zgłosił się do Rejestru.
W spotkaniu uczestniczył pierwszy w Polsce dawca szpiku Marek Kościelny, który powiedział: "byłem pierwszy, ale nie jestem ostatni". Pierwszego przeszczepu z Fundacji Urszuli Jaworskiej dokonano w 1999 r. Wyraził radość z faktu, że obecnie w Rejestrze dawców jest ponad 11 tys. osób. Dodał, że kiedy on oddawał szpik było ich 700.
Dla dawców szpiku śpiewali m.in. Stanisław Sojka i Michał Bajor. Jedna z dawczyń szpiku Iwona Świerczek-Bażańska, dziennikarka Telewizji Dolnośląskiej powiedziała, że spotkanie to ma na celu m. in. obalić mity na temat pobierania szpiku kostnego. Niczego nam nie zabrano, niczego nie wycięto - powiedziała.
Bardzo wzruszające było spotkanie Marty Fuk z 10-letnim Michałem, który otrzymał jej szpik. Michał ze łzami w oczach wręczył bukiet kwiatów Marcie, z oczu której także popłynęły łzy. Marta po raz pierwszy zobaczyła osobę, której uratowała życie. Wcześniej wiedziała tylko, że jest to chłopiec. "Mam syna" - wyznała wzruszona Marta. Michał pochodzi z Dąbrowy koło Elbląga i od 2 lat oczekiwał na szpik. Zachorował w wieku 7 lat. Jak powiedział bardzo chciał poznać dawcę szpiku, który otrzymał.
W rozmowie z dziennikarzami prof. dr hab. Wiesław Jędrzejczak z Instytutu Hematologii AM w Warszawie podkreślił, że przeszczepy od polskich dawców są o 1/4 tańsze niż od dawców zagranicznych. Zapewnił, że żaden z zabiegów pobierania szpiku nie miał powikłań śmiertelnych. Pytany o małą liczbę potencjalnych dawców odpowiedział, że wpływ na to ma osobista decyzja człowieka i koszty (ok. 1 tys. zł. na badania dawcy, by móc włączyć go do Rejestru). Wśród nas są bliźni, których dotknęła śmiertelna choroba i oczekują naszej pomocy - powiedział prof. Jędrzejczak.
Fundacja Urszuli Jaworskiej współpracuje m. in. z Klubem Honorowych Dawców Krwi przy Ordynariacie Polowy WP.
Głównym celem działalności Fundacji jest szeroko pojęta pomoc dla chorych na białaczkę i inne nowotwory krwi, prowadzenie akcji edukacyjnych i informacyjnych w mediach na temat tworzenia Banków Dawców Szpiku oraz przeszczepów szpiku kostnego, a przede wszystkim pozyskiwanie potencjalnych dawców szpiku.
Odpowiedzi na pytania: kto może zostać dawcą, po co tworzy się Banki Dawców, w jaki sposób pobiera się szpik kostny i wiele innych można znaleźć na stronach internetowych: www.fundacjauj.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Eksperci: Zarządzenie prezydenta stolicy ws. symboli religijnych narusza Konstytucję RP

2024-05-17 19:16

flickr.com

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie chce symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. "Urząd jest świecki i jest neutralny światopoglądowo i religijnie, takich symboli, w przestrzeniach wspólnych, tam, gdzie przyjmowani są klienci urzędu, nie powinno być" - przekonuje rzeczniczka urzędu. Zdaniem Łukasza Bernacińskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, zarządzenie prezydenta stolicy narusza gwarantowaną konstytucyjnie wolność sumienia i religii. Profesor UKSW, politolog ks. Piotr Mazurkiewicz ocenia z kolei, że takie inicjatywy nie mają nic wspólnego z neutralnością lecz są próbą ateizowania przestrzeni publicznej.

Więcej ...

Św. Teresa z Lisieux

pl.wikipedia.org

Teresa urodziła się 2 stycznia 1873 w Alençon - mieście we francuskiej Normandii. Była najmłodszą córką Ludwika i Zelii Martinów, przykładnych małżonków i rodziców, ogłoszonych wspólnie błogosławionymi 19 października 2008 r.

Więcej ...

Dar serca

2024-05-17 19:46

Małgorzata Pabis

- Cieszymy się, że nasza akcja, którą prowadzimy od wielu już miesięcy, trwa i angażuje wciąż nowe osoby – zapewnia Małgorzata Pabis.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli