Reklama

Tajemniczy znak błogosławieństwa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wakacje, ferie zimowe - to czas, gdy wielu ludzi opuszcza domy rodzinne, udając się na wypoczynek, przeżywamy więc chwile rozstań, pożegnań. Kiedyś w Polsce ludzie żegnali się słowami: „Idź z Bogiem!”, „Zostań z Bogiem!” i kreślili na czole odchodzącego lub nad jego osobą znak krzyża świętego. To piękne unaocznienie potrzeby obecności Pana Boga w życiu człowieka, zwane błogosławieństwem. Także gdy kończy się Msza św., kapłan żegna nas znakiem krzyża świętego i wypowiada słowa: „Niech was błogosławi Bóg Wszechmogący, Ojciec i Syn, i Duch Święty!”. I czujemy się tymi słowami umocnieni, mają one bowiem nadprzyrodzoną moc i siłę.
Znak błogosławieństwa nawiązuje do Starego Testamentu - błogosławili patriarchowie, ojcowie rodów, prorocy, wzywając opieki Jahwe. W Nowym Testamencie - w Kazaniu na Górze Pan Jezus używa słowa „błogosławieni” także na określenie tych, którzy doznali największego szczęścia, pochodzącego od Pana Boga.
Kościół zna różne formuły błogosławieństw. Zwykle towarzyszą one sakramentom lub wyrażają się przez sakramentalia (święcenie przedmiotów i inne czynności liturgiczne oraz rzeczy z nimi związane, np. woda święcona, szkaplerz, gromnica). Są nawet specjalne księgi zawierające teksty różnych błogosławieństw. Przez te święte słowa i znaki przyzywamy pomocy i opieki samego Boga. Tych znaków jest bardzo wiele. Kiedyś odwiedziłem matkę jednego z redaktorów, która na koniec naszej rozmowy zapytała, czy mam dla niej jakiś święty obrazek. Bo u nich, na Wschodzie, ksiądz przy okazji spotkania dawał ludziom obrazek, który był dla nich jakby znakiem od Boga.
Błogosławieństwa są nam bardzo potrzebne, i to nie tylko wtedy, gdy wypowiada je kapłan, który jest niejako z natury powołany do błogosławienia. Również chrześcijanie ci, którzy są ochrzczeni, na mocy kapłaństwa powszechnego mogą błogosławić. Stąd m.in. zwyczaj błogosławienia dzieci przed ich przystąpieniem do sakramentu małżeństwa. Takich szczególnych chwil jest w życiu wiele.
Opowiadał kard. Henryk Gulbinowicz, którego odwiedziliśmy kiedyś w Henrykowie, jak to na Wileńszczyźnie ojciec błogosławił znakiem krzyża nowo narodzone dziecko, a gdy miało ok. 5 lat, rodzice przynosili je do kościoła, by ofiarować Bogu. W uroczystości uczestniczyła cała rodzina. Było to dla wszystkich przypomnienie, że dziecko jest pod szczególną Bożą opieką. Ileż ten zwyczaj wyzwala refleksji wychowawczych, a przede wszystkim budzi szacunek starszego pokolenia dla dzieci, które w ten sposób są wyniesione bardzo wysoko. To wszystko jest bardzo cenne, bo wiąże się ze świadomością obecności Boga w życiu człowieka.
Ale także ojcowskie i matczyne błogosławieństwo jest błogosławieństwem samego Boga, którego przyzywa się w chwili udzielania błogosławieństwa. Jest ono dane dla ocalenia człowieka, którego Bóg bierze w swoją szczególną opiekę. Choć w geście błogosławieństwa zawiera się w jakimś sensie także siła i determinacja ludzka, to jest to jakby pobudzenie Pana Boga, żeby interweniował, umacniał i dodawał sił.
Pan Bóg chce nam pomagać przez innych. Oczywiście, przede wszystkim sam swoją naturą Boga w Trójcy Świętej Jedynego - Ojca, Syna i Ducha Świętego, ale także przez pośrednictwo Matki Najświętszej i świętych patronów, a wszyscy mamy też zapewne swoich ukochanych zmarłych, którzy są już u Boga i przez których otrzymujemy jakąś konkretną pomoc - to także jest Boże błogosławieństwo, okazane przez tajemnicę świętych obcowania.
Niech Boże błogosławieństwo jak najobficiej spływa na nasz naród, na nasze rodziny. Jezus Chrystus błogosławi wszystkim, którzy się do Niego zwracają, którzy nazywają się chrześcijanami, czyli synami i córkami Chrystusa. Przez znak błogosławieństwa wnosimy do całego naszego życia serdeczną myśl o Panu Bogu, a gdzie jest myślenie o Panu Bogu, tam jest i działanie Nim inspirowane, i Jego szczególna obecność.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary, szybszy spadek praktyk

2024-05-21 17:45

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce następuje powolny spadek deklaracji wiary, a także szybszy spadek praktyk - podaje Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS). Z ogłoszonego dziś raportu nt. religijności Polaków w ostatnich dziesięcioleciach wynika, że spadek praktyk najszybciej postępuje wśród osób najmłodszych (w wieku 18-24 lata) oraz mieszkańców wielkich miast i osób lepiej wykształconych.

Więcej ...

Siostry duchaczki: Gwidon z Montpellier – nowy błogosławiony w duchu Franciszka

2024-05-21 17:37
Bł. Gwidon z Montpellier

Przemysław Radzyński

Bł. Gwidon z Montpellier

Na ogłoszenie Gwidona błogosławionym trzeba było czekać 800 lat, ale to wydarzenie opatrznościowe, bo to człowiek na nasze czasy - mówią siostry kanoniczki Ducha Świętego de Saxia z Krakowa, duchowe córki nowego błogosławionego - Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj