Reklama

Świat

W Niedzielę Palmową polska młodzież odbierze znaki ŚDM

Semilla Luz / Foter / CC BY

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W przypadającą 13 kwietnia Niedzielę Palmową polska młodzież odbierze w Watykanie znaki Światowych Dni Młodzieży. Już następnego dnia rozpocznie się peregrynacja krzyża i ikony Matki Bożej „Salus Populi Romani” po naszym kraju. Jako pierwsza znaki przyjmie arch. poznańska, ale krzyż i ikona odwiedzą również Białoruś czy Ukrainę.

10 kwietnia rozpocznie się w Rzymie spotkanie Komitetu Organizacyjnego Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie z delegatami z całego świata oraz przedstawicielami Papieskiej Rady ds. Świeckich. Ta watykańska dykasteria, którą kieruje kard. Stanisław Ryłko, jest głównym organizatorem spotkań młodych z papieżem. Trzydniowe obrady będą okazją do podsumowania ŚDM w Rio de Janeiro oraz zaprezentowania stanu przygotowań do krakowskiego wydarzenia w 2016 roku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O owocach spotkania młodych z papieżem w Brazylii mówił będzie kard. Orani Joao Tempesta, arcybiskup Rio de Janeiro. Delegaci wysłuchają także świadectw młodych ludzi.

Drugi blok stanowić będą kwestie związane z przygotowaniem wydarzenia w Krakowie. „Podczas spotkania będą omawiane szczegółowe aspekty organizacji ŚDM, jak rejestracja uczestników, kwestie wizowe, zakwaterowanie, posiłki, organizacja katechez i wielkich celebracji, wolontariat, dni w diecezjach itp.” - mówił w wywiadzie udzielonym KAI bp Damian Muskus, koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM w Krakowie.

Delegatom ds. młodzieży z ponad 100. krajów zaprezentowane zostaną m.in. informacje dotyczące pobytu młodych ludzi w Polsce, szczególnie w odniesieniu do tzw. dni w diecezjach, bezpośrednio poprzedzających wydarzenia centralne w Krakowie. Szacuje się, że na ten czas do Polski może przyjechać ok. 300 tys. młodych ludzi.

Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży, we współpracy z diecezjami, przygotowało specjalny informator. W opracowaniu, w którym Polskę nazwano „Campus Misericordiae” - „Pole Miłosierdzia”, znalazły się nie tylko dane statystyczne, ale i logistyczne, jak choćby odległość od Krakowa, informacje o ilości pielgrzymów, których diecezja może przyjąć, a także fotografie. Opracowanie zawiera również krótką charakterystykę każdej z diecezji, czy dane kontaktowe. Nazwa „Pole Miłosierdzia” nawiązuje do tematu ŚDM 2016 r., ale i historii naszego kraju. Motyw przewodni spotkania młodych w Krakowie brzmi „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. W opracowaniu przypomniano o 1050. rocznicy Chrztu Polski oraz orędziu o Bożym Miłosierdziu, które Pan Jezus objawił św. s. Faustynie Kowalskiej i które ponownie ogłosił światu św. Jan Paweł II, ustanawiając święto Bożego Miłosierdzia i konsekrując sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie.

Reklama

Autorzy informatora, zwracając się do młodych, piszą m.in.: „Na czas Światowych Dni Młodzieży wszystkie polskie diecezje przekształcają się w miejsca biblijne: Nazaret, Emaus, Betanię i wiele innych. Kiedy do nas przyjedziesz, zamieszkasz w jednym z nich - czyli na terenie jednej z ponad 10 tys. parafii, w których, oprócz świeckich wolontariuszy, czeka na Ciebie także 28 tys. księży i 25 tys. sióstr zakonnych. Cieszymy się, że jest nas tak wielu, bo Pole Miłosierdzie, to pole do wielu działań, w których każdy ma swoje ważne miejsce. Także Ty!”

W Rzymie zaprezentowane zostaną także szczegóły inicjatywy o nazwie „Bilet dla Brata”. Chodzi o materialne wsparcie młodzieży ze Wschodu, pragnącej wziąć udział w Światowym Dniu Młodzieży w Krakowie. To projekt, zainicjowany przez wolontariuszy we współpracy z Krajowym Biurem Organizacyjnym ŚDM, który jest odpowiedzią na zaproszenie polskich biskupów do tego, by w przygotowaniach spotkania młodych, szczególnie pamiętać o młodzieży ze Wschodu, dla której udział w ŚDM w Polsce jest marzeniem nieosiągalnym ze względów finansowych.

Reklama

Zasadniczym wymiarem „Biletu dla Brata” jest więc zebranie funduszy, które zostaną przeznaczone na dofinansowanie udziału w ŚDM młodzieży z 13-stu krajów Europy Wschodniej i Zakaukazia: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Litwy, Mołdawii, Rosji, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Ukrainy i Uzbekistanu. Wsparcie to, otrzymają polskie diecezje, jako pokrycie kosztów pakietów, które muszą wykupić wszyscy uczestnicy ŚDM.

Inicjatywę „Bilet dla Brata” będzie można wesprzeć m.in. kupując płytę-cegiełkę „Miłość mi wszystko wyjaśniła”. Album to 11 fragmentów poezji Karola Wojtyły połączonych z muzyką Roberta Jansona i znakomitymi interpretacjami polskich artystów: Anny Józefiny Lubienieckiej, Urszuli, Ani Wyszkoni, Piotra Cugowskiego, Andrzeja Piasecznego, Tomka Szczepanika i Łukasza Zagrobelnego.

13 kwietnia w Niedzielę Palmową, gdy obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży, w tym roku na szczeblu diecezjalnym, na placu św. Piotra w Watykanie pojawi się ponad 100-osobowa delegacja młodych z Polski. Każdą diecezję reprezentować będą dwie osoby; nieco większa będzie delegacja z arch. poznańskiej. Podczas Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka młodzież brazylijska przekaże krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz ikonę Matki Bożej „Salus Populi Romani” młodzieży polskiej.

Już następnego dnia, a więc 14. kwietnia, rozpocznie się peregrynacja znaków ŚDM po Polsce. Najpierw krzyż i ikona nawiedzą arch. poznańską. Od 4 maja peregrynwoać będą po diecezji kaliskiej. Następna będzie diecezja włocławska. Znaki zawitają także na Lednicę, do diecezji warszawsko-praskiej i siedleckiej. Od 29 września do 13 grudnia krzyż i ikona wędrować będą po diecezjach krajów naszych sąsiadów: Białorusi, Litwie, Łotwie, Rosji, Ukrainie, Mołdawii, Rumunii, Węgrzech, Słowacji i Czechach.

Reklama

Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz ikona Matki Bożej „Salus Populi Romani” powrócą do Polski 14 grudnia i peregrynować będą po kolejnych diecezjach począwszy od opolskiej. Znaki gościć będą w czasie IV Krajowego Kongresu Misyjnego w Warszawie, który zaplanowano na 12-14 czerwca 2015 roku, jak również w czasie diecezjalnej pielgrzymki grekokatolików we wrześniu 2015 roku. Ostatnimi diecezjami na trasie peregrynacji będą: tarnowska oraz grecko-katolicka diecezja przemysko- warszawska. Krzyż i ikona trafią do Krakowa 20 maja 2016 roku.

Mówiąc o duchowych przygotowaniach do Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie nie można zapomnieć o wymiarze duchowym. Jak mówił KAI ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM wiązać będą one program duszpasterski Kościoła w Polsce z tematyką orędzi do młodzieży ogłaszanych przez papieża Franciszka w tym roku i najbliższych.

W trwającym roku liturgicznym 2013/2014 program duchowych przygotowań młodych do ŚDM bazuje na rozważaniu Słowa Bożego wokół hasła roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce: „Wierzę w Syna Bożego” wzbogaconego o błogosławieństwo: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy Królestwo niebieskie”, będące tematem tegorocznego orędzia Ojca Świętego Franciszka do młodych.

Natomiast w roku liturgicznym 2014/2015 podstawą przygotowań do ŚDM w Polsce będą sakramenty, w szczególności sakrament pojednania w nawiązaniu do polskiego programu duszpasterskiego: „Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię” wzbogacony o błogosławieństwo: „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą”, będące tematem papieskiego orędzia do młodych, jakie papież ogłosi na przyszły rok.

Z kolei przygotowania młodzieży polskiej w roku liturgicznym 2015/2016 oscylować będą wokół diakonii oraz hasła programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce: „Nowe życie w Chrystusie”, wzbogaconego o błogosławieństwo: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” z papieskiego orędzia do młodych, jakie zostanie wówczas ogłoszone.

Podziel się:

Oceń:

2014-04-04 14:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Ryś: św. br. Albert uczy prawdziwego ideału ubóstwa

Arkadiusz Bednarczyk

„Nie ma w historii Polski drugiego człowieka, który tak dobrze jak br. Albert rozumiał ideał i błogosławieństwo ubóstwa” – powiedział do młodzieży w Sanktuarium Ecce Homo św. brata Alberta w Krakowie bp Grzegorz Ryś.

Więcej ...

Mikołów: Dziecko w Oknie Życia

2024-05-01 11:12

Pixabay.com

W Oknie Życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże w Mikołowie Borowej Wsi we wtorek 30 kwietnia 2024 r. znaleziono dziewczynkę. Na miejsce, wezwano pogotowie i policję. Dziewczynka została przebadana przez personel medyczny, który określił, że jest zdrowa. Niemowlę zostało zabrane przez pracowników służby zdrowia na dalszą obserwację i opiekę. To już drugie dziecko, które znalazło się w mikołowskim Oknie Życia.

Więcej ...

Dzieci przywitały Obraz Matki Bożej w Praszce

2024-05-01 15:12

Karol Porwich / Niedziela

Matka Boża Jasnogórska na szlaku peregrynacji, 30 kwietnia nawiedziła parafię Wniebowzięcia NMP w Praszce. Księża i wierni powitali Obraz na rynku pod klasztorem sióstr Felicjanek.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Wiara

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst