Reklama

Ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego

„Tu chodzi o nowe stworzenie”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Testament Chrystusa: „Aby byli jedno” Kościół z nową mocą przypomina na początku każdego roku od ponad stu lat. Bo właśnie o wyproszenie pojednania chodzi w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan. Każdego więc roku cały świat chrześcijański przez kilka styczniowych dni zatrzymuje się nie nad tym, co dzieli i burzy, ale nad tym, co łączy.
Tegoroczny Tydzień, przebiegający pod hasłem: „Aby byli jedno w Twoim ręku” (Ez 37, 17), jak zwykle obfitował w spotkania przedstawicieli różnych tradycji, wyznań i Kościołów chrześcijańskich. Wśród nich na uwagę zasługuje ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego, które 21 stycznia odbyło się w Redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Gospodarz spotkania - ks. inf. Ireneusz Skubiś to jeden z pierwszych referentów ds. ekumenizmu w diecezji częstochowskiej.
Drogą do jedności chrześcijan jest wyrzeczenie się grzechu, nawrócenie i powrót do Pana Boga. Jedność zaś jest „nie tylko ponownym zjednoczeniem przedtem podzielonych grup - zaznaczył ks. dr hab. Sławomir Zieliński. - Tu chodzi o coś zupełnie nowego. Tu chodzi o nowe stworzenie, o narodziny nowego ludu, który jest znakiem nadziei dla wszystkich”.
O nowy lud prosili Boga przedstawiciele Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, a wśród nich: bp Jerzy Szotmiller - ordynariusz diecezji krakowsko-częstochowskiej z Kościoła polskokatolickiego i ks. kan. Mirosław Drabiuk - proboszcz parafii prawosławnej w Częstochowie. Starokatolicki Kościół mariawitów był reprezentowany przez ks. Tadeusza M. Ładysława Ratajczyka, który od lat organizuje ekumeniczne jasełka wraz z parafią rzymskokatolicką. Przedstawicielem Kościóła ewangelicko-augsburskiego był ks. kan. prof. dr hab. Marcin Hintz. Ze zgromadzonymi modlili się także: przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski, alumni z Niższego i Wyższego Seminarium Duchownego z rektorami - ks. prał. dr. Jerzym Bieleckim i ks. kan. dr. Andrzejem Przybylskim, oraz wykładowcami - ks. dr. Jarosławem Grabowskim i ks. dr. hab. Zdzisławem Małeckim.
- Życie w podziale - jak powiedział ks. Drabiuk, kaznodzieja ekumenicznego nabożeństwa - jest trudne i złe, nieewangeliczne. Podział w łonie Kościoła przekłada się na podziały w innych dziedzinach. Pytał zatem zebranych: - Czy my rzeczywiście stanowimy jedność, którą głosimy? Chrześcijanie powinni wzmocnić swoje wysiłki, obrać jeden kierunek, ażeby światu zewnętrznemu pokazać, że Ewangelia w naszym życiu nie jest tylko przypomnieniem, ale realnym przeżywaniem, pragnieniem jedności.
Tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan za nami. Teraz czas, by ekumenię przenosić w życie codzienne, bo przecież każdy z nas został zaproszony do modlitwy i refleksji, do wypraszania błogosławieństwa dla siebie nawzajem i dostrzegania tych miejsc, w których możemy razem wzrastać w jedności. Bo - powtarzając za ks. Drabiukiem: - Chodzi o to, by wiara w Jednego Boga i miłość w Chrystusie były tymi czynnikami, które poprowadzą stado Chrystusowe ku wizji, kiedy wszyscy będą jedno, a nad nami będzie jeden pasterz - Jezus Chrystus.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Reprezentant Chorwacji na konkurs Eurowizji: Bóg stał się dla mnie żywą osobą

2024-05-21 14:26
Baby Lasagna (2024)

Wikipedia.org

Baby Lasagna (2024)

Bóg stał się dla mnie żywą osobą - tak o swoim nawróceniu mówi reprezentant Chorwacji na tegoroczny konkurs Eurowizji. 25-letni Marko Purišić, występujący pod pseudonimem Baby Lasagna, zajął na nim drugie miejsce piosenką „Rim Tim Tagi Dim”, opowiadającej o młodym człowieku wyjeżdżającym ze wsi do miasta.

Więcej ...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Więcej ...

Nowy krzyż misyjny w Bogatyni poświęcony!

2024-05-21 16:26

arch. parafii

20 maja bp pomocniczy Piotr wawrzynek poświęcił nowy krzyż misyjny w parafii św. Maksymiliana Kolbe w Bogatyni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj