Reklama

Odyseja muzyczna

V Galowy Koncert Uniwersytecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Soliści od lewej: Monika Węgiel, Leszek Świdziński, Sylwia Lorens, Krystyna Tyburowska, Witold Wrona, Ewa Romaniak, Rafał Songan, Edyta Krzemień Monika Hyla

Znany epos grecki „Odyseja”, autorstwa Homera, prawdopodobnie powstał w VIII wieku p.n.e. Był przez Homera śpiewany wierszem (tzw. heksametrem) i składał się z 24 ksiąg (pieśni). Nie dziwi więc, że nazwę „Odyseja Muzyczna” nadano dużemu projektowi muzycznemu, zapoczątkowanemu w 2006 r., który do chwili obecnej doczekał się 5. edycji. Do tej pory w ramach projektu prezentowana była m.in. muzyka operetkowa, musicalowa, filmowa, operowa i rozrywkowa.
4 stycznia 2009 r. w auli Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zaprezentowano kolejną część „Odysei” - V Galowy Koncert Uniwersytecki. Uniwersytet Jagielloński, oprócz Polskiego Towarzystwa Straussowskiego i Agencji Artystycznej „Violin & Piano”, został kolejnym organizatorem. Tym razem zaprezentowano ponadtrzygodzinny typowo rozrywkowy program przeznaczony na karnawałowy wieczór. W repertuarze znalazły się m.in. niezapomniane przeboje znanych gwiazd, takich jak: Frank Sinatra, Fred Astaire, Louis Armstrong, Edith Piaf czy Hanka Ordonówna. Można było posłuchać również piosenek z repertuaru Demisa Roussosa oraz Sary Brightman. Dodatkową atrakcją programu były pary taneczne oraz solowa gra na instrumencie zwanym marimba.
V część „Odysei Muzycznej” wykonali znakomici artyści: Krystyna Tyburowska (sopran), Edyta Krzemień (sopran, odtwórczyni głównej roli Christine w musicalu „Upiór w operze”, wystawianym przez Teatr Muzyczny ROMA w Warszawie), Sylwia Lorens (sopran), Monika Węgiel (śpiew), Ewa Romaniak (śpiew), Rafał Songan (baryton), Leszek Świdziński (tenor) oraz Witold Wrona (tenor). Całość po raz piąty z wdziękiem prowadziła autorka programu Jolanta Suder, zaś maestro Jerzy Sobeńko z dużym kunsztem, elegancją oraz poczuciem humoru dyrygował znakomitą orkiestrą „Obligato”.
I podobnie jak Odyseusza powracającego spod Troi do rodzinnej Itaki spotkały liczne przygody, tak publiczność „Odysei Muzycznej” również miała przyjemność zakosztować wielu wrażeń, zarówno muzycznych, jak i scenicznych, które zapewniała niezwykła feeria barw, czyniąc z koncertu piękne widowisko.
Z roku na rok coraz bardziej liczna publiczność „Odysei Muzycznej” jest jej wierna - niczym mityczna Penelopa. Tłumnie przybywa z całego kraju na koncerty. Pani Basia z Andrychowa jest nie tylko miłośnikiem pięknej muzyki, ale i łowcą autografów - na IV „Odysei” udało jej się zdobyć autograf Jacka Wójcickiego, który był na widowni.
Cykl koncertów ma na celu propagowanie wśród szerokich rzesz odbiorców muzyki wielkich mistrzów, zarówno tych współczesnych, jak i tworzących w poprzednich stuleciach. Ideą programu „Odyseja Muzyczna” jest pokazanie melomanom wielkiej wartości sztuki współczesnych twórców, zaś tym, dla których klasyka jest dość odległa, pokazanie, że opera może być również zachwycająca. Liczna publiczność, w bardzo różnym wieku i o różnych upodobaniach muzycznych, potwierdza, że ta idea doskonale się sprawdza.
Jesienią 2009 r. organizatorzy planują premierę VI części „Odysei”, tym razem zamierzają pokazać wielkość i piękno muzyki poważnej. Dotychczas „Odyseja Muzyczna” gościła na różnych scenach, m.in. w Krakowie, Warszawie, Tarnowie, podczas „Summer Music Festival” w Wieliczce i innych. Programem interesują się również artystyczne agencje zagraniczne, m.in. z USA, Niemiec i Włoch.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy laureat Nagrody św. Jana Pawła II: uczymy się od niego sprawiedliwości społecznej

2024-05-20 17:20

Karol Porwich/Niedziela

„Od św. Jana Pawła II uczymy się wdrażania w praktykę zasad sprawiedliwości społecznej” - mówi ks. Leonard Olobo kierujący Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności św. Jana Pawła II oraz jego wpływu na życie Kościoła oraz świata. Jej pomysłodawcy wzorowali się na prestiżowej Nagrodzie Ratzingera.

Więcej ...

Watykan: oskarżenia wobec kanadyjskiego kardynała okazały się bezpodstawne

2024-05-21 12:25
Kard. Gérald Lacroix

made by © Peter Potrowl/pl.wikipedia.org

Kard. Gérald Lacroix

Oskarżenia wysuwane wobec arcybiskupa Quebecu, kardynała Géralda C. Lacroix okazały się bezpodstawne - wynika z komunikatu opublikowanego dzisiaj przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Wynika to z wniosków ze wstępnego dochodzenia kanonicznego w sprawie anonimowego oskarżenia przeciwko arcybiskupowi Québecu.

Więcej ...

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary, szybszy spadek praktyk

2024-05-21 17:45

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce następuje powolny spadek deklaracji wiary, a także szybszy spadek praktyk - podaje Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS). Z ogłoszonego dziś raportu nt. religijności Polaków w ostatnich dziesięcioleciach wynika, że spadek praktyk najszybciej postępuje wśród osób najmłodszych (w wieku 18-24 lata) oraz mieszkańców wielkich miast i osób lepiej wykształconych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj