Nakładem Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej ukazała się wyjątkowa publikacja „Zespół cmentarzy przy ulicy Lipowej w Lublinie. Przewodnik ekumeniczny”.
Kolejny przewodnik z oferty wydawnictwa, po publikacjach ułatwiających zwiedzanie Lublina i Kazimierza Dolnego, zaprasza na wędrówkę po zespole cmentarzy przy ul. Lipowej w Lublinie. Cenną wartością publikacji jest jej ekumeniczny charakter, wyrażający się w tym, że powstała przy współpracy trzech największych wyznań chrześcijańskich obecnych na przestrzeni wieków w Lublinie: rzymskokatolickiego, prawosławnego i ewangelickiego. Głównym redaktorem przewodnika jest dr Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Najstarsza w mieście i jedna z najstarszych w Polsce nekropolii skrywa zabytkowe nagrobki i niezwykłe historie spoczywających tam osób. Część rzymskokatolicka cmentarza została założona w 1794 r., część ewangelicka w 1826 r., prawosławna w 1840 r., a wojskowo-komunalna w 1915 r. W kolejnych rozdziałach przewodnika ukazane są: historia powstania czterech cmentarzy, biogramy ważnych dla miasta i Polski postaci, a także wartości artystyczne wybranych nagrobków, które są unikatowymi dziełami sztuki. Przy ul. Lipowej spoczywają m.in. poeta Józef Czechowicz, założyciel KUL ks. Idzi Radziszewski, twórca biblioteki Hieronim Łopaciński, ks. Piotr Ściegienny, rodzina Vetterów… W cieniu drzew spoczywają powstańcy, więźniowie i żołnierze, a w symbolicznych mogiłach upamiętnieni są legioniści i ofiary zbrodni katyńskiej. Najstarszym nagrobkiem zachowanym na lubelskiej nekropolii jest płyta poświęcona Marcinowi Szybicherowi; widnieje na niej rok 1800. Autorski wybór biogramów obejmuje ok. 150 nazwisk i odnosi się do każdej z części cmentarza. Każdemu, kto z przewodnikiem wybierze się na spacer po cmentarzu, w szybkiej i sprawnej orientacji pomogą czytelne i przejrzyste mapy oraz zdjęcia.
Publikacja dostępna jest w wydawnictwie, a oficjalna promocja odbędzie się podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, 19 stycznia w Trybunale Koronnym.