Reklama

25-lecie Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „SONATA” im. Bogumiła Łepeckiego

Srebrny Jubileusz

W tym roku mija ćwierć wieku od momentu, kiedy wybitny dyrygent i aranżer Bogumił Łepecki założył orkiestrę złożoną z utalentowanej młodzieży. Wystarczyło kilka lat, aby skromny zespół przekształcił się w profesjonalną orkiestrę, nad której koncertami patronat obejmą najważniejsze osoby w kraju oraz akredytowani w Polsce ambasadorowie. Po śmierci maestro Łepeckiego orkiestrą kieruje Jacek Łepecki - syn założyciela „SONATY”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gocław to jedna z południowych dzielnic prawobrzeżnej Warszawy. Jej cechą charakterystyczną są wieżowce z wielkiej płyty. Tymczasem właśnie na Gocławiu powstała orkiestra symfoniczna, która od lat z powodzeniem koncertuje w Polsce i na świecie.

Z Gocławia w świat

Reklama

Ten fenomen miejsca powstania „SONATY” jako jeden z pierwszych zauważył prof. Wojciech Roszkowski. „Pamiętamy koniec lat 80. - ten czas rosnącego zmęczenia i poczucia beznadziejności. A jednak w tym nastroju, w zalewie agresywnej muzyki pop, młodzież z Gocławia oraz innych warszawskich dzielnic garnęła się do grania trudniejszego repertuaru - pisał przed laty znany historyk i konkludował. - Muzyka zbliża ludzi, ale «SONATA» to coś więcej niż muzyka, to instytucja, to zadanie społeczne, wykonywane z niezwykłym powodzeniem”.
Orkiestrę powołał do życia w 1984 r. śp. Bogumił Łepecki - obecnie jej patron. Wybitny dyrygent, multiinstrumentalista, popularyzator muzyki oraz aranżer - uwaga: ponad 220 dzieł klasyki światowej i polskiej!
Sukcesy przyszły szybko, bo już w 1988 r. „SONATA” zdobyła I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Kultury Młodzieżowej. W roku kolejnym odbyła się seria pierwszych podróży zagranicznych. Ich apogeum to koncert w bazylice Piusa X w Lourdes dla 25 tys. pielgrzymów przybyłych z całego świata. W latach 1991-93 orkiestrę zreorganizowano w zespół symfoniczny. Jej prymariuszem (pierwszym skrzypkiem-red.) został Mariusz Patyra - jedyny Polak, który zwyciężył w konkursie skrzypcowym im. Niccolo Paganiniego w Genui.
Do tej pory warszawska orkiestra wykonała ok. 600 koncertów, które zgromadziły bezpośrednio niemal półmilionową widownię. Oprócz koncertów w kraju „SONATA” odbyła dziesięciokrotnie międzynarodowe tournée. Szczególnie często koncertowała w Europie, ale kunszt muzyków znad Wisły poznali także melomani na Bliskim Wschodzie oraz w Ameryce Północnej. Koncerty „SONATY” transmitowały zagraniczne stacje telewizyjne, m.in. z Niemiec i Izraela. W Polsce - TVP, TVP Polonia, TVN24, Telewizja Trwam.
Na jednym z koncertów w Londynie był Ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie. „Miałem przyjemność wysłuchania koncertu «SONATY» pod dyrekcją Bogumiła Łepeckiego podczas jej pierwszej wizyty w Wielkiej Brytanii (1999 r. - red). Było to dla mnie również okazją do spotkania z nadzwyczaj uzdolnioną polską młodzieżą - napisał w podziękowaniach Ryszard Kaczorowski i podkreślił. - Zbudowani byliśmy postawą patriotyczną zespołu i z radością przywołuję w mojej pamięci gesty orkiestry i wzruszający koncert skierowany, jak zapowiedział pan Jacek Łepecki, do nas, emigrantów, do niedawna jeszcze politycznych, a dzisiaj zjednoczonych w radości wolnego kraju”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Promocja polskości

Reklama

Bogumił Łepecki brał udział w Powstaniu Warszawskim. Za walkę na rzecz suwerenności i niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. To wojenne doświadczenie przełożyło się na credo „SONATY”. Maestro od początku istnienia orkiestry przed jej zespołem postawił cel, aby przez muzykę „kultywowała i uczyła postaw patriotycznych i ich właściwego rozumienia”. Co przez to rozumiał twórca? - Niesienie miłości, wiary i nadziei, radości i dobrych emocji, promocji patriotyzmu, który jest antytezą dla wszelkich nacjonalizmów - mówi „Niedzieli” Jacek Łepecki, obecny prezes warszawskiej orkiestry.
Bogumił Łepecki zmarł w grudniu 2001 r. Wszystkie obowiązki związane z kierowaniem „SONATĄ” przejął syn twórcy. Na jego zaproszenie od 2004 r. stałą współpracę z Warszawską Orkiestrą Symfoniczną „SONATA” rozpoczął dyrygent Stanisław Winiarczyk - stypendysta rządu austriackiego, uczestnik kursów muzycznych w Asyżu i Sienie. Winiarczyk razem z warszawską orkiestrą zrealizował ok. 50 koncertów symfonicznych.
Przez lata skład „SONATY” ulegał zmianie. Miejsca starych mistrzów zajęli nowi artyści. Mimo tej zmiany pokolenia credo Bogumiła Łepeckiego jest ważne dla orkiestry cały czas. Misja znajduje swój wyraz w repertuarze. Utwory Chopina, Moniuszki, Ogińskiego czy Paderewskiego i Osmańskiego to jedna z wizytówek „SONATY”. Drugi znak rozpoznawczy to muzyka patriotyczna, a więc wiązanki pieśni żołnierskich, legionowych i powstańczych.
- Wykonując taki repertuar, wypełniamy także przesłanie Ojca Świętego Jana Pawła II - mówi Jacek Łepecki i cytuje słowa Papieża Polaka: „Kutura polska jest dobrem, na którym opiera się życia duchowe Polaków. Ona wyodrębnia nas, Polaków, jako naród, ona stanowi o nas przez cały ciąg naszych dziejów, stanowi bardziej niż siła materialna, bardziej niż granice polityczne”.
„SONATA” uświetniała swoimi koncertami wiele ważnych rocznic historycznych. M.in.: 50. rocznicę Powstania Warszawskiego, 65. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, 260. rocznicę urodzin gen. Tadeusza Kościuszki, rocznicę bitwy pod Olszynką Grochowską, a ostatnio koncertem oddała hołd gen. Władysławowi Andersowi. Wyjątkowym wydarzeniem był również koncert w 25. rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II - udział w nim wzięło 46 ambasadorów z całego świata, a patronowali mu Prymas Polski kard. Józef Glemp i Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk.
Prymas Polski kard. Józef Glemp, który wielokrotnie obejmował honorowy patronat nad występami orkiestry, tak napisał o roli, jaką spełnia ona w polskim życiu kulturalnym. „«SONATA» wypełnia należycie wyznaczoną sobie misję kulturotwórczą, niezwykle istotną dla zachowania naszej tożsamości narodowej”.
Natomiast abp Józef Kowalczyk powiedział: - Jest to dla mnie wielkim zbudowaniem, że Pan Dyrektor, przejmując po swoim Ojcu odpowiedzialność za Warszawską Orkiestrę Symfoniczną „SONATA”, przyczynia się do jej rozwoju i ubogacenia polskiej kultury.
Patronat nad koncertami „SONATY” obejmowali również biskupi diecezjalni i wojskowi, premierzy RP, marszałkowie Sejmu i Senatu, dowódcy Wojska Polskiego oraz wielu ambasadorów.

W duchu Jana Pawła II

W kraju najwięcej koncertów „SONATY” odbyło się na Mazowszu, ale orkiestra była zapraszana także przez włodarzy innych miast - koncertowała m.in. we Wrocławiu, w Krakowie, Katowicach, Łodzi oraz 19 innych miastach.
W stolicy koncerty „SONATY” bardzo często odbywały się w Muzeum Kolekcji Jana Pawła II (Galeria Janiny i Karola Porczyńskich - red.). Ale związki orkiestry z polskim Papieżem nie ograniczają się tylko do miejsca koncertów. Jacek Łepecki przygotował autorski program pt. „Kultura i dziedzictwo w nauczaniu Jana Pawła II”. Ponadto, gdy orkiestra ufundowała własne wyróżnienie dla osób szczególnie zasłużonych dla kultury, to Ojciec Święty jako pierwszy otrzymał tytuł „Honorowego Sonatora”. Wyróżnienie w Watykanie wręczył Papieżowi Jacek Łepecki.
Szczególnym wydarzeniem dla stołecznych muzyków był dzień 8 kwietnia 2005 r. Wówczas to w warszawskim kościele św. Anny odbył się nadzwyczajny koncert poświęcony Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. „SONATA” jako jedyna w kraju - za zgodą Sekretariatu Episkopatu Polski - złożyła hołd zmarłemu Ojcu Świętemu. Na dwie godzinny przed centralną ceremonią pogrzebową w Watykanie orkiestra wykonała oratorium Józefa Haydna „Siedem ostatnich słów Zbawiciela na Krzyżu”.

Rok Jubileuszu

W roku srebrnego jubileuszu plany repertuarowe obejmują symfonie Mieczysława Karłowicza, Józefa Haydna oraz Ignacego Jana Paderewskiego. A także koncerty na skrzypce i orkiestrę Młynarskiego i Karłowicza. W repertuarze nie zabraknie też dzieł Chopina, Elsnera, Moniuszki, Kurpińskiego i Szymanowskiego.
Poza planami muzycznymi prezes Jacek Łepecki stawia sobie za cel rozbudowę domu pracy twórczej „SONATY”. Na Gocławiu.

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

1 stycznia wchodzi w życie ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej

2025-01-01 08:12

Adobe Stock

W Nowy Rok w życie wejdzie ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Regulacja umożliwi powstanie systemu ochrony ludności, który w razie wojny będzie mógł się przekształcić w obronę cywilną. Na realizację nowych rozwiązań rząd będzie przeznaczać rocznie nie mniej niż 0,3 proc. PKB.

Więcej ...

Zmarł kard. Angelo Amato, były prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych

2025-01-01 03:10

Wikipedia.org

31 grudnia zmarł w wieku 86 lat kardynał Angelo Amato, salezjanin, emerytowany prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Więcej ...

Na progu nowego roku

2025-01-01 20:08

Biuro Prasowe AK

– Niech nasze „dziękuję” stanie się w tym roku nie tylko słowem, ale i stylem życia, przypominającym nam o Bożej obecności, w każdej chwili i o tym, że wszystko, co mamy, jest wielką łaską – zachęcał bp Robert Chrząszcz.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Aspekty

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Wiadomości

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Przewodniczący Episkopatu: wypisywanie się z lekcji...

Kościół

Przewodniczący Episkopatu: wypisywanie się z lekcji...

Co z postem w piątek w oktawie Bożego Narodzenia?

Kościół

Co z postem w piątek w oktawie Bożego Narodzenia?

Małopolskie: Znaleziono ciało proboszcza na plebanii

Kościół

Małopolskie: Znaleziono ciało proboszcza na plebanii

Policja tłumaczy się z najazdu na klasztor w poszukiwaniu...

Wiadomości

Policja tłumaczy się z najazdu na klasztor w poszukiwaniu...

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Michała...

Wiadomości

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Michała...

Nowenna do Świętej Rodziny

Wiara

Nowenna do Świętej Rodziny