Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Dzień skupienia dla sióstr zakonnych i osób życia konsekrowanego

ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W łódzkiej katedrze zakończył się pierwszy w tym roku dzień skupienia dla sióstr zakonnych i osób życia konsekrowanego posługujących na terenie Archidiecezji Łódzkiej. Skupienie poprowadził metropolita łódzki, a organizatorem spotkania dla sióstr był Wydział ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Kurii Metropolitalnej Łódzkiej.

O prośbie skierowanej do Boga – przyjdź Królestwo Twoje, która uobecnia w Uczcie, na którą jestem zaproszony jako dziecko oraz w komunii z Jezusem mówił abp Grzegorz Ryś w pierwszej konferencji do sióstr zakonnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- My się musimy modlić o przyjście Królestwa Bożego, bo ono jest nam dane w formie, która potrzebuje naszego zaangażowania i potrzebuje czasu na wzrost. Pozwala nam też zobaczyć miejsca, które są poddane Bogu ale i miejsca, w których nie ma Boga, bo Go tam nie dopuszczam. W Jezusie Bóg dał nam wszystko i już więcej nie ma nam nic już do dodania tylko ja nie doświadczam dynamiki, która jest w Jezusie. (…) Modlimy się, by przyszło Królestwo Boże, bo ono wcale nie jest dla nas oczywistą ewangelią – przynajmniej dla mnie nie jest. Nie jestem przekonany, że prawda o królowaniu Boga jest zawsze Dobrą Nowiną. Modlimy się, by przyszło Królestwo Boga, by przełamać opór, który jest we mnie, bo ja doświadczam oporu Jego królowania - zauważył abp Ryś.

Reklama

Duchowny zauważył, że - Uczta, która jest syntezą Królestwa Bożego jest już zastawiona ale... pojawiają się ważniejsze rzeczy niż Pan, który zaprasza na tę Ucztę. Człowiek zapraszający na ucztę z w Ewangelii jest nazwany władcą domu, ale Hieronim pisze o ojcu rodziny. Kiedy ojciec cię zaprasza, by siąść z nim przy stole to odkrywamy naturę władzy panowania Boga. Boga, który jest Ojcem i chce nas traktować jak dorosłe dzieci. To jest władza Ojca, władza miłości pierwotnej relacji – podkreślił.

Królestwo Boga przychodzi w Osobie Jezusa Chrystusa, a nie jest to kodeks przepisów, norm, poleceń. Królestwo Boga to komunia z Osobą Jezusa Chrystusa. Jak nas uciskają przepisy to może trzeba na chwile o nich zapomnieć, ale zapytać się kim jest dla mnie Jezus? Królestwo przychodzi z Nim i w Nim – zakończył.

Po konferencji poprzedzonej modlitwą liturgii godzin miało miejsce wystawienie Najświętszego Sakramentu, w czasie którego była okazja do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.

W samo południe metropolita łódzki przewodniczył Eucharystii w czasie której komentując dzisiejsze fragmenty biblijne (1 J 3, 22 – 4, 6 i Mt 4, 12-17. 23-25) powiedział między innymi - Duch sprawia w nas to, że wierzymy w imię Syna Bożego - wierzymy w imię Jezus, które oznacza - Bóg zbawia. Ta wiara – rodzona w nas przez Ducha Świętego - wyrywa nas z naszych grzechów. Duch sprawia, że wzajemnie się miłujemy to jest motyw wypełniania Jego przykazań. Jaki jest klucz, by dać temu radę, by wypełniać przykazania w swoim życiu? Odpowiedzią jest wzajemna miłość. Jak nie ma miedzy wami miłości, to wszystko nie ma sensu – zauważył kaznodzieja.

- W Bogu jest to pragnienie, aby mieć ciało, aby być cielesnym, aby być dotykalnym. Doświadczamy szczególnej Bożej bliskości czułości – jakby to powiedział Papież Franciszek – dodał metropolita łódzki.

Wszyscy mamy kłopot z Wcieleniem, bo Wcielenie związane jest z ograniczeniem. Bóg wyrzeka się samego siebie stając się człowiekiem. Bóg nieskończony ma granice. Bóg niedotykalny jak ogień zakrzepł w ciało. Jak studiujemy historię dogmatu wiary chrześcijańskiej to widzimy, że największy kłopot chrześcijanie mieli z tym, że Jezus Chrystus jest naprawdę człowiekiem. Jak już sobie poradzimy z Wcieleniem Chrystusa, to jest ono wykładane przez Kościół. Jak Jezus z Nazaretu jest Człowiekiem, który jest ograniczony ramami, to co dopiero, ze Słowem, które jest ograniczone przez Kościół, który jest grzeszny. Wiara w Wcielenie wymaga od nas pokory, a Słowo jest ograniczone w Kościele moim i twoim grzechem! – zakończył duchowny.

Na terenie Archidiecezji Łódzkiej posługuje 30 zgromadzeń zakonnych żeńskich. Działa też 5 świeckich instytutów życia konsekrowanego: Instytut Miłosierdzia Bożego, Ochotniczki Księdza Bosko, Fraternia Jezus Caritas, Dziewice i Wdowy Konsekrowane Archidiecezji Łódzkiej, a także dwie siostry pustelniczki.

Podziel się:

Oceń:

2023-01-07 16:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łask: Powstanie pomnik Jana Łaskiego

Gmina Łask

Więcej ...

Odnalezione relikwie?

Srebrny relikwiarz św. Bonifacego Brunona z Kwerfurtu

Ks. Adrian Put

Srebrny relikwiarz św. Bonifacego Brunona z Kwerfurtu

W większości publikacji na temat św. Brunona, towarzysza św. Benedykta i św. Jana w misji do Polski Chrobrego, można znaleźć informację, że jego relikwie zaginęły. Ich brak był m.in. jednym z powodów nieobecności brunonowego kultu w naszej ojczyźnie w wiekach średnich. Okazuje się jednak, że jego relikwie są. Być może nawet nie zaginęły?

Więcej ...

Nie stracić oczu miłosierdzia do drugiego człowieka

2025-07-12 20:19

ks. Łukasz Romańczuk

Dziś w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Brzegu Eucharystię oraz nabożeństwo fatimskie odprawił biskup Jacek Kiciński CMF.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...