Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 10/2009, str. 8

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpoczął się Wielki Post

Środa Popielcowa na Jasnej Górze

Środa Popielcowa rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Tego dnia podczas Mszy św., na znak szczerego nawrócenia do Boga oraz podjęcia pokuty, wierni uczestniczą w obrzędzie posypania głów popiołem. Eucharystii dla całej wspólnoty paulińskiej przewodniczył rano w Kaplicy Matki Bożej oraz homilię wygłosił podprzeor Jasnej Góry o. Mieczysław Polak. - Prosząc dzisiaj, na progu świętego czasu przygotowania paschalnego, o posypanie głów popiołem, uznajemy całą naszą ludzką słabość i nędzę, uznajemy potrzebę zbawienia oraz to, że tylko Bóg może nas zbawić - podkreślił w homilii. - Chcemy otworzyć swoje serca, by możliwie głęboko zapadła w nie jedna z najbardziej podstawowych prawd objawionych przez samego Boga, ujęta w słowa: „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”. To słowa, które mówią o kruchości ludzkiego życia, o jego przemijaniu, ale także o naszej nadziei - przecież Bóg miłości i miłosierdzia nie prowadzi człowieka na zatracenie, w ciemną otchłań nicości, lecz na zbawienie, na wieczną radość. Dziś chcemy uświadomić sobie, że świat ciała jest przemijający, że ta szczypta popiołu, która spadnie na naszą głowę, jest znakiem wartości życia doczesnego. W ciągu 40 dni Wielkiego Postu mamy udowodnić sobie i Bogu, że duch jest w nas mocniejszy, że duch potrafi odnieść zwycięstwo. Taki jest chrześcijański sens postu - powiedział o. Polak na progu Wielkiego Postu.

Dziękczynienie za 100 lat działalności ZHP

Harcerskie „Czuwaj!”

Przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego działającego poza granicami kraju przybyli w dniach 21-22 lutego na Jasną Górę, aby podziękować za 100 lat działalności ZHP. Podczas Mszy św. złożono na ołtarzu przed Cudownym Obrazem Matki Bożej ryngraf opatrzony napisem: „Związek Harcerstwa Polskiego. 100 lat służby Bogu i Polsce”. Dodatkowy zapis umieszczono na tabliczce poniżej: „W dowód wdzięczności za 100-letnią opiekę nad nami. Związek Harcerstwa Polskiego działający poza granicami kraju”. Wotum zostało przekazane przez Naczelnictwo Okręgów ZHP: Argentyny, Australii, Francji, Kanady, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Ceremonii poświęcenia dokonał ks. inf. Stanisław Świerczyński - naczelny kapelan harcerstwa poza granicami kraju. Pamiątkowe ryngrafy, poświęcone na Jasnej Górze, trafią również do harcerzy na całym świecie. W uroczystości uczestniczył także Ryszard Kaczorowski - ostatni prezydent RP na Uchodźstwie, konfrater Zakonu Paulinów.
Zebranych w Kaplicy Matki Bożej powitał o. Eustachy Rakoczy - jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości. - Dzisiejsza Eucharystia jest historycznie wyjątkowa, wpisuje się w historię harcerstwa polskiego i Rzeczypospolitej - podkreślił. - Oto w obecności Prezydenta Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej, druha i naszego konfratra, przychodzą w 100-lecie harcerstwa naczelnicy Związku Harcerstwa Polskiego działający poza granicami kraju. Takiej ceremonii jeszcze nie było, by w obecności prezydenta złożyć meldunek i dziękczynienie za 100 lat harcerstwa.
Ks. Świerczyński powiedział w homilii: - Tu, w tym świętym miejscu, dziękujemy za twórców Związku Harcerstwa Polskiego, za te niezliczone rzesze niestrudzonych instruktorów i instruktorek, którzy przez 100 lat, tysiące godzin, w czasie wolności i w okresie zniewolenia, budowali i utrwalali w kraju i poza jego granicami harcerską ideę służby Bogu, Polsce i człowiekowi.

Krótko

20 lutego odbyła się Pielgrzymka Częstochowskiej Służby Zdrowia. W modlitwie uczestniczyli lekarze, pielęgniarki oraz personel medyczny. Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba.

W dniach 22-24 lutego na Jasnej Górze trwało 40-godzinne nabożeństwo Adoracji Najświętszego Sakramentu, przygotowujące do rozpoczęcia Wielkiego Postu. W tym roku w czasie modlitwy polecano intencje: wynagradzające - za zniewagi Najświętszego Sakramentu oraz za wszystkie grzechy przeciwko życiu; dziękczynne - za dar Eucharystii dla Kościoła i za 700-lecie istnienia Zakonu Paulinów; błagalne - o pogłębienie wiary w cudowną obecność Chrystusa w Najświętszej Eucharystii i dążenie do coraz głębszego z Nim zjednoczenia oraz w intencjach Kościoła i Ojczyzny; ponadto modlono się w intencjach Ojca Świętego Benedykta XVI, o beatyfikację sług Bożych: Ojca Świętego Jana Pawła II, kard. Stefana Wyszyńskiego i ks. Jerzego Popiełuszki, a także o miłosierdzie i uproszenie pokoju dla świata.

Zapowiedzi

9-10 marca - Spotkanie dyrektorów szkół katolickich

9-11 marca - Maturzyści diecezji kieleckiej

13 marca - Maturzyści archidiecezji wrocławskiej i diecezji świdnickiej

14 marca - Maturzyści diecezji sandomierskiej i archidiecezji gdańskiej

14, 16 marca - Maturzyści archidiecezji gnieźnieńskiej

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Polichna. Rekolekcje - czas Bożej miłości

2025-04-06 06:56

Małgorzata Kowalik

Wiara to sens życia a nie dodatek.

Więcej ...

Bł. ks. Jan Merlini nie bał się świętości

2025-04-05 17:30
Msza dziękczynna za beatyfikację bł. ks. Jana Merliniego

Marzena Cyfert

Msza dziękczynna za beatyfikację bł. ks. Jana Merliniego

Święci są po to, by świadczyć o powołaniu, jakie człowiek ma w Chrystusie. Jan był świadomy tej godności, tego powołania i swojej drogi ku Bogu. I ta świadomość kształtowała jego życie oraz posługę kapłańską. Wiedział, kim jest i dokąd zmierza – mówił abp Józef Kupny o bł. ks. Janie Merlinim.

Więcej ...

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

2025-04-06 15:01

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami