Reklama

Niedziela Lubelska

Edykt w sprawie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego kapucyna br. Kaliksta Mariana Kłoczki

Kapucyn brat Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Zakon Braci Mniejszych Kapucynów

Kapucyn brat Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podaję do wiadomości wiernych informację o zamiarze rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego Kaliksta Mariana Kłoczki (1930-2013), brata zakonnego Warszawskiej Prowincji Kapucynów, który ostatnie lata życia spędził w klasztorze na Poczekajce w Lublinie. Prośbę w tej sprawie przedłożył postulator generalny Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów o. Carlo Calloni w piśmie z 27 września 2021 r. Ogłoszenie prośby postulatorskiej w diecezji wynika z przepisów prawa kanonizacyjnego (nr. 11.b Norm o prowadzeniu dochodzenia przez biskupów w sprawach kanonizacyjnych oraz art. 43 instrukcji Sanctorum Mater).

Marian Kłoczko, syn Wincentego i Moniki Kłoczko, urodził się 15 kwietnia 1930 r. we wsi Kolonia Brzozowo (parafia Różanystok). W 1951 r. został przyjęty do postulatu zakonu kapucynów. Nowicjat odbywał w Nowym Mieście nad Pilicą, gdzie otrzymał imię zakonne Kalikst. Dnia 27 sierpnia 1956 r. złożył profesję wieczystą w Zakroczymiu. Powierzone mu obowiązki stolarza pełnił w klasztorach w Zakroczymiu, Lublinie Śródmieściu, Lubartowie oraz w Lublinie przy Alei Kraśnickiej, gdzie od 1981 r. pomagał przy budowie kościoła i klasztoru.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Br. Kalikst odznaczał się nadzwyczajną pobożnością, pracowitością, dokładnością, uczciwością, łagodnością oraz był obdarzony talentem w rozwiązywaniu problemów technicznych i konstrukcyjnych. Pozostawał prostym, pokornym, skromnym i radosnym bratem mniejszym. Dla wielu osób br. Kalikst stał się kierownikiem duchowym, którego cenne rady pomogły podejmować ważne decyzje i rozwiązywać trudne sytuacje życiowe. Niezwykła była jego dobroć i uczynność wobec bliźnich oraz wrażliwość na ludzką biedę. Zmarł w wigilię święta Miłosierdzia Bożego 6 kwietnia 2013 r. w opinii świętości. Od swojej śmierci nieprzerwanie odbiera kult prywatny. Ludzie nawiedzają jego grób na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie, zapalają światła i przynoszą kwiaty. Wiele osób wzywa jego wstawiennictwa u Boga w różnych potrzebach.

Reklama

Te fakty, w myśl norm prawa kanonizacyjnego (Normy nr. 11.a; Sanctorum Mater, art. 41 § 1), skłoniły mnie do zasięgnięcia opinii Konferencji Episkopatu Polski co do słuszności rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego. Po otrzymaniu pozytywnej opinii poprosiłem Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych o sprawdzenie, czy ze strony Stolicy Apostolskiej nie ma przeszkód (Normy, nr 15.c; SM, art. 45-46). Pozytywna odpowiedź nadeszła w październiku 2022 r.

Zgodnie z powyższym proszę wiernych o przekazywanie wszelkich wiadomości dotyczących br. Kaliksta, które świadczą o opinii świętości lub jej przeczą, bądź ujawniają ewentualne przeszkody w sprawie.

W związku z koniecznością zgromadzenia wszystkich pism proszę, aby wszyscy, którzy są w posiadaniu listów, dzienników, rękopisów i innych zapisków br. Kaliksta, przekazali je bezzwłocznie do Kurii Metropolitalnej w Lublinie. Po sporządzeniu poświadczonej kopii oryginały pism zostaną zwrócone właścicielom.

Podziel się:

Oceń:

+4 0
2023-01-16 08:44

Wybrane dla Ciebie

Elżbieta Rafalska: Umiejętnie potrafiliśmy skorzystać ze środków unijnych przez 20 lat obecności w UE

2024-04-29 07:49
Rozmowa z europoseł Elżbietą Rafalską

YouTube

Rozmowa z europoseł Elżbietą Rafalską

Umiejętnie potrafiliśmy skorzystać ze środków unijnych przez 20 lat obecności w Unii Europejskiej, a swoboda przepływu osób i usług była najcenniejszą wartością tego okresu - podkreśla Elżbieta Rafalska w rozmowie z portalem niedziela.pl.

Więcej ...

Powiedzieć Bogu „tak”

2024-04-29 09:09
W pielgrzymce szło ponad 200 osób

Katarzyna Krawcewicz

W pielgrzymce szło ponad 200 osób

Po raz kolejny z Paradyża wyruszyła piesza pielgrzymka powołaniowa do Rokitna – w tym roku pod hasłem „Powołanie – łaska i misja”. Szlakiem wędrowało ponad 200 osób.

Więcej ...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego

2024-04-29 14:07

Graziako

W czasie Roku Świętego nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego. Zorganizowane zostaną jednak przy nim specjalne czuwania przeznaczone dla młodzieży. Jubileuszową inicjatywę zapowiedział metropolita Turynu, abp Roberto Repole.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego