Reklama

Jan Paweł II i ks. Joniak

Odsłonięcie tablicy patrona szkoły

Adam Tarnowski

Odsłonięcie tablicy patrona szkoły

Co łączy Jana Pawła II i ks. Stefana Joniaka? Otóż to, że będą patronami szkół podstawowych. Ks. Joniak w Niegowonicach, a Jan Paweł II w Zendku. Uroczystego poświęcenia placówek oświatowych dokonał bp sosnowiecki Adam Śmigielski SDB 11 i 12 października.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pozostał w pamięci

W tym roku mieszkańcy Niegowonic obchodzą jubileusz 50-lecia wybudowania murowanej szkoły. Przygotowując się do tego jubileuszu, rada pedagogiczna i rada rodziców wystąpiły z propozycją nadania miejscowej Szkole Podstawowej imienia ks. Stefana Joniaka. Były proboszcz był związany z Niegowonicami przez 33 lata duszpasterzowania. "Propozycja nadania szkole imienia zasłużonego kapłana została pozytywnie przyjęta nie tylko podczas zebrania rodziców, ale również przez Zarząd Miasta i Gminy Łazy oraz Radę Miejską, która 30 kwietnia br. podjęła w tej sprawie stosowną uchwałę" - wyjaśnia dyrektor szkoły Andrzej Kubit. "Przygotowując się do nadania szkole imienia, podejmowaliśmy liczne działania w celu jak najlepszego poznania sylwetki ks. Joniaka, m.in. przygotowaliśmy gazetki i wystawę w szkolnej izbie pamięci, zorganizowaliśmy konkurs literacki, wspominający zasłużonego kapłana. 50-osobowa delegacja uczniów i nauczycieli udała się do Jabłonki, rodzinnej miejscowości naszego patrona, by złożyć kwiaty na jego grobie i zaprosić na uroczystości miejscowego proboszcza i rodzinę patrona" - wylicza dyrektor szkoły.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nieco historii

Pierwszą szkołę w Niegowonicach wybudowało społeczeństwo wsi z inicjatywy ks. proboszcza Wojciecha Rysiewicza. Była to drewniana, jednoklasowa szkółka, z mieszkaniem dla nauczyciela, który pełnił również funkcję organisty. Teren pod szkołę i drewno na budowę ofiarował Leopold Grabiński, syn fundatora świątyni. Natomiast utrzymanie szkoły spoczęło na barkach mieszkańców. W 1907 r. ówczesny właściciel Niegowonic przeznaczył na pomieszczenia szkoły dodatkowo część zabudowań dworskich. Budynek tej szkoły przetrwał do czasów powojennych i służył celom oświatowym do momentu spalenia. W 1953 r. oddano do użytku nowy obiekt, w którym dzieci uczą się do dziś. Nie jest to jednak taki sam budynek. W 1986 r. z inicjatywy rodziców przystąpiono do rozbudowy szkoły, gdyż stara część nie zapewniała już odpowiednich warunków nauczania. Dzięki zaangażowaniu społeczeństwa lokalnego nowy pawilon oświatowy oddano do użytku w 1995 r., a dwa lata później salę gimnastyczną. Obecnie w szkole podstawowej kształci się 152 uczniów, a z dwóch oddziałów przedszkolnych korzysta 54 dzieci.

Taki patron zobowiązuje

Jan Paweł II będzie patronem Szkoły Podstawowej w Zendku. Ojciec Święty przesłał nawet do uczniów specjalny telegram z błogosławieństwem, który podczas uroczystej Eucharystii, celebrowanej przez bp. Adama Śmigielskiego SDB, przeczytał ks. Ryszard Huczek, proboszcz parafii. W uroczystościach wziął udział poprzedni proboszcz ks. Antoni Śliwa. "Od czterech lat przygotowywaliśmy się do nadania imienia Jana Pawła II naszej szkole. Przez ten czas nasi wychowankowie szczegółowo zapoznawali się z życiem i działalnością swojego patrona, co chyba było dobrze widoczne w czasie akademii ukazującej dokonania Ojca Świętego. Z nadaniem imienia czekaliśmy także dlatego, by przygotować odpowiednie zaplecze dydaktyczne. Po remoncie szkoła była już dobrze wyposażona i nadszedł czas, by nadać jej godne imię" - powiedziała Niedzieli Wacława Głogowska, dyrektor SP w Zendku.

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

o. Bernard Gonska SJ

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

2024-05-14 20:50

Mat. prasowy

Co mam zrobić, jeśli popsułem w życiu coś bardzo ważnego? Czy w świętości jest miejsce na niesamodzielność? I co właściwie Matka Boża ma wspólnego z moim zasypianiem? Zapraszamy na piętnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że z Maryją warto kończyć absolutnie wszystko.

Więcej ...

Straty w dobrach kultury i dziełach sztuki poniesione przez Kościół Rzymsko – Katolicki w Archidiecezji Krakowskiej w wyniku II wojny światowej

2024-05-16 10:45
Modlitwa na ruinach kościoła
Sakramentek na rynku
Nowego Miasta w Warszawie

Reprodukcja Margita Kotas

Modlitwa na ruinach kościoła Sakramentek na rynku Nowego Miasta w Warszawie

Okupant niemiecki podczas II wojny światowej podjął bezpardonową walkę z całym społeczeństwem polskim, w tym również z Kościołem Rzymsko – Katolickim. Walka przeciwko Kościołowi Katolickiemu polegała zarówno na eksterminacji duchowieństwa, jak i na niszczeniu zabytków architektury sakralnej oraz niszczeniu lub rabunku wyposażenia kościołów i klasztorów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Diecezja rzeszowska po aresztowaniu księdza:...

Kościół

Diecezja rzeszowska po aresztowaniu księdza:...

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba....

Kościół

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba....

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania