Reklama

Orzeł Biały na kardynalskiej purpurze

Order Orła Białego Prezydent RP Lech Kaczyński nadał kard. Gulbinowiczowi 17 października 2008 r., w dniu jego 85. urodzin. W liście gratulacyjnym do jubilata podkreślił jego obywatelskie oddanie sprawom Ojczyzny i Polaków: „Od początku swej duszpasterskiej posługi był Ksiądz Kardynał doskonałym organizatorem i przewodnikiem wiernych, cenionym za kulturę duchową oraz otwartość na ludzi o różnych poglądach. (...) Ta zdecydowana postawa będąca przykładem niezłomnego ducha sprawiła, że stał się Ksiądz Kardynał podporą opozycji niepodległościowej. Po 1989 r., służąc wiernym Archidiecezji Wrocławskiej i powołując wiele instytucji służących najuboższym, po raz kolejny objął Eminencja opieką tych, którzy potrzebują wsparcia nie tylko duchowego, ale i materialnego. Wszystkie działania Księdza Kardynała wzbudzają wielki respekt i szacunek. W uznaniu tych szczególnych zasług mam zaszczyt odznaczyć Waszą Eminencję Orderem Orła Białego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kard. Henryk Gulbinowicz 24 lutego br. w gmachu Opery Wrocławskiej odebrał z rąk Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Order Orła Białego - najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej, nadawane za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla pożytku naszej ojczyzny. Uroczystość zgromadziła wybitne osobistości polskiego Kościoła, świata polityki, kultury i nauki. Wśród zaproszonych gości obecny był nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk.
- Pierwszy Orzeł Biały przyszedł na Dolny Śląsk istotnie późno. Ale trafił w wyjątkowo godne ręce - mówił w wystąpieniu po dekoracji Orderem prezydent Lech Kaczyński. Słowa te wywołały burzę kilkuminutowych oklasków. Prezydent RP przypomniał kilka faktów z wieloletniej posługi Księdza Kardynała we wrocławskiej metropolii. - Przez wiele dni w 1981 r. z kołchoźnika w innej części Polski słuchaliśmy informacji o tym, jak dobrze jest w tym czy w innym regionie, ale na temat Wrocławia milczano. Wyciągnęliśmy stąd wniosek, że Wrocław szczególnie twardo walczy. I tak było, a w tej walce był z Wami Eminencja kard. Gulbinowicz - powiedział.
O szczególnej roli Księdza Kardynała w czasie trudnych lat komunistycznego panowania mówił też prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Nie szczędząc anegdot zaczerpniętych z prywatnej znajomości z Eminencją, podkreślał jego otwartość, nadzwyczajną umiejętność budowania mostów między różnymi społecznościami i grupami ludzi o odmiennych poglądach. - To dzięki Tobie, Eminencjo, było spotkanie Taizé, 46. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, wizyty Papieża Jana Pawła II i Millennium Wrocławia. Dzięki Tobie jest dzielnica Czterech Świątyń. A dziś Orzeł Biały i kardynalska purpura. Eminencjo, Wrocław jest Twój! Dolny Śląsk jest Twój, Twoja Polska! Na zakończenie prezydent Dutkiewicz wręczył Księdzu Kardynałowi klucz do bram Wrocławia - i serc jego mieszkańców.
Sam odznaczony pokornie dziękował, wzruszając zebranych pochylaną co rusz głową i gestem otwartych na oścież rąk, które chciałyby wszystkich przygarnąć. Uśmiech, który nie znikał z jego twarzy, przypominał słuszność nadania mu przed laty innego odznaczenia - Orderu Uśmiechu, przyznawanego przez dzieci. - Kiedy na rozkaz papieża Pawła VI przybyłem tu na początku 1976 r., by podjąć służbę, zobaczyłem Wrocław, który odrodził się do życia - mówił. Przypomniał swoją pierwszą wizytę w powojennym Wrocławiu w 1948 r. - To było umarłe miasto - wspomniał - a potem tyle się wydarzyło. Oddał hołd wszystkim tułaczom ze Wschodu i rubieży Rzeczypospolitej, którzy po zawierusze wojennej znaleźli tu dom. I przez lata zrozumieli, że zawsze trzeba szukać tego, co łączy, a nie dzieli. - Sami ludzie to już są znaki pojednania - oznajmił. Cytował za Janem Pawłem II, że Wrocław to miasto spotkań i osobliwego pogranicza. Nie dzieli, ale łączy. - Cieszę się - wołał - że Panu Prezydentowi RP mogę dziś w poczuciu odpowiedzialności i dumy powiedzieć, że Dolny Śląsk to region w naszej umiłowanej ojczyźnie legitymujący się dobrą atmosferą. A za Orła Białego - Bóg zapłać! Przyjmuję to odznaczenie w pokorze i w imieniu całego Dolnego Śląska, szczególnie Wrocławia. Oni są tego warci! - zakończył.
Uroczystości nadania Orderu Księdzu Kardynałowi towarzyszyło odznaczenie sześciu osób Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Byli to: Stanisław Chrobot, Roman Pysko, Marianna Duda, Krzysztof Capała (pośmiertnie), prof. Mieczysław Zlat i prof. Andrzej Wiszniewski. Każdemu z nich prezydent Kaczyński nie tylko gratulował, ale też nie skąpił ciepłych, osobistych komplementów. Trzy pierwsze osoby zostały uhonorowane za ratowanie Żydów w czasie okupacji. Są już wyróżnione przez Instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. We Wrocławiu nadano im polskie odznaczenie. Prezydent podkreślał, że ta zbrodnia była dokonana na terenach Polski, ale przecież nie przez Polaków, choć w sposób haniebny bywa nam przypisywana. - Panie i Panowie, jesteście żywym dowodem na to, że to nieprawda! - wołał.
Uroczystości wrocławskie zakończył recital arii z oper w wykonaniu znakomitych solistów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

W trosce o Ojczyznę - wdowy konsekrowane na Jasnej Górze

2024-05-02 10:49

BP Jasnej Góry

Choć mają rodziny i normalne życie to ich zadaniem jest dawać świadectwo życia oddanego Bogu. Na Jasnej Górze trwa trzydniowe spotkanie wdów konsekrowanych. Swoją służbę realizują przede wszystkim modląc się za Ojczyznę i to ją zawierzają Królowej Polski.

Więcej ...

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju

2024-05-02 07:15

Karol Porwich/Niedziela

Na fladze RP nie wolno umieszczać żadnych napisów ani rysunków. Flaga nigdy nie może też dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju łączy manifestowanie przywiązania do barw i symboli narodowych.

Więcej ...

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady