Reklama

Kościół

O.Szymon Hiżycki OSB ponownie wybrany na urząd opata tynieckiego

Borys Kotowski OSB /TYNIEC

Dnia 17 stycznia br. kapituła Opactwa Benedyktynów w Tyńcu wybrała o. Szymona Hiżyckiego OSB na opata tego klasztoru. To pierwszy przypadek w powojennej historii opactwa tynieckiego, że urzędujący opat został ponownie wybrany na urząd.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dnia 17 stycznia br. kapituła Opactwa Benedyktynów w Tyńcu wybrała o. Szymona Hiżyckiego OSB na opata tego klasztoru. To pierwszy przypadek w powojennej historii opactwa tynieckiego, że urzędujący opat został ponownie wybrany na urząd. Ze względu na to, że opactwo tynieckie ma status klasztoru niezależnego i jest wyłączone spod jurysdykcji Ordynariusza miejscowego, przełożony tego klasztoru jest wyższym przełożonym zakonnym. Zgodnie z prawem kanonicznym, opat posiada kościelną zwyczajną władzę kierowania i rządzenia klasztorem oraz wszystkimi członkami wspólnoty, zarówno w dziedzinie duchowej, jak i doczesnej.

Święty Benedykt nazywa opata „zastępcą Chrystusa”, dominus, abbas. Można więc powiedzieć, że opat zajmuje w klasztorze miejsce Chrystusa. Opat jest nie tylko wyższym przełożonym zakonnym, ale także nauczycielem, przewodnikiem duchowym i interpretatorem Reguły św. Benedykta. Jego urząd jest urzędem duszpasterza. Życie wspólnoty jest uzależnione od jego decyzji i zarządzeń. Kształtuje jej charakter i oblicze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zgodnie z prawem własnym, opata wybiera się na 8 lat. Urząd może być zawsze ponawiany. Wyborom opata tynieckiego przewodniczył o. Maksymilian Nawara OSB, Opat Prezes Benedyktyńskiej Kongregacji Zwiastowania. W ubiegłym tygodniu, wspólnie z o. Bernhardem Alterem OSB, opatem Dormitio w Jerozolimie, przeprowadził także wizytację kanoniczną klasztoru tynieckiego. Zgodnie z prawem własnym, odbywa się ona co cztery lata. Wizytacja kanoniczna ma za cel ocenę bieżącej sytuacji klasztoru, tak pod względem duchowym, jak i doczesnym, oraz zbadać czy normy Reguły św. Benedykta i prawa powszechnego są w danym klasztorze przestrzegane. Zatem tegoroczna wizytacja zbiegła się z wyborami opackimi w naszym domu. Przedstawiamy sylwetkę opata tynieckiego.

Szymon Hiżycki OSB urodził się 7 lipca 1980 r. w Krakowie. Do klasztoru wstąpił w 1999 r. Pierwszą profesję monastyczną złożył 6 sierpnia 2001 r. Świecenia kapłańskie przyjął 12 października 2008 r. z rąk bp Bronisława Dembowskiego. Odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie, gdzie obronił doktorat z monastycyzmu. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza młodzieży, bibliotekarza, rektora studiów oraz mistrza nowicjatu. Przez kilka lat wykładał w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie. Był asystentem Federacji Polskiej mniszek sakramentek. Jest autorem wielu publikacji o tematyce monastycznej. Jest rekolekcjonistą, kierownikiem duchowym i opiekunem wspólnoty oblatów tynieckich. Dnia 23 stycznia 2015 r. został, jako najmłodszy w powojennej historii klasztoru tynieckiego, wybrany na opata tynieckiego. Benedykcji, czyli uroczystego wprowadzenia na urząd i błogosławieństwa nowego opata, udzielił 21 marca 2015 r. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Dnia 17 stycznia 2023 r. został ponownie wybrany na urząd opata tynieckiego.

Podziel się:

Oceń:

+11 -2
2023-01-17 13:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków-Tyniec: pożegnanie Stefana Wilkanowicza

Stefan Wilkanowicz

Wikipedia/Mariusz Kubik

Stefan Wilkanowicz

Rodzina, współpracownicy, przyjaciele i kapłani pożegnali w kościele opactwa benedyktyńskiego w Tyńcu Stefana Wilkanowicza. Wybitny publicysta katolicki zmarł 9 lipca w Krakowie w wieku 98 lat.

Więcej ...

Odpust u św. Andrzeja Boboli

2024-05-15 21:18

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Jutro – 16 maja – kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. w narodowym sanktuarium św. Andrzeja Boboli na stołecznym Mokotowie.

Więcej ...

USA: rzucono wyzwanie odmówienia 50 tys. różańców w maju

2024-05-16 16:49

Karol Porwich/Niedziela

33 689 różańców odmówiono od początku maja aż do dzisiaj w ramach akcji „Wyzwanie 50 tys. różańców”. To inicjatywa promowana przez amerykańskiego biskupa Roberta Barrona wraz z zespołem katolickiej aplikacji Hallow. Jak pokazuje mapa wydarzenia, biorą w nim udział ludzie z całego świata.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania