W 10. rocznicę śmierci arcybiskupa metropolity warszawskiego i gnieźnieńskiego, prymasa Polski kard. Józefa Glempa, w archikatedrze warszawskiej pw. św. Jana Chrzciciela odbyła się w poniedziałek uroczysta msza św., podczas której dziękowano Bogu za życie i posługę kardynała. Liturgii przewodniczył metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz. Liturgię koncelebrował m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak, ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński i ordynariusz łowicki bp Andrzej Dziuba.
Prymas Polski podkreślił w homilii, że życie i pasterska posługa kard. Józefa Glempa w Kościele gnieźnieńskim i warszawskim, a także jako pięćdziesiątego szóstego prymasa Polski, "przypadła na trudne czasy przełomu, naznaczone najpierw ciemną nocą stanu wojennego, a później budzącego się do życia nowego ładu i demokratycznego porządku".
Pomóż w rozwoju naszego portalu
"Bóg wybrał sobie człowieka, który nie bał się trudności, ale mając w sobie jakąś naturalną ludzką dobroć, prostotę, otwartość i serdeczność, z pełnym zaangażowaniem oddawał swoje życie Chrystusowi i sprawie Kościoła w Polsce" – powiedział abp Polak.
Reklama
Za papieżem Benedyktem XVI, metropolita gnieźnieński nazwał kard. Glempa "apostołem jedności, a nie rozłamu, zgody, a nie konfrontacji". "Jego postawa przez wielu przyjmowana była z głębokim zrozumienie, niektórym wydawała się jednak zbyt ugodowa" – ocenił hierarcha.
Przypomniał słowa prymasa Glempa wypowiedzialne w kościele Matki Bożej Łaskawej: "Będę wzywał do rozsądku, nawet za cenę narażenia się na zniewagi, i będę prosił, nawet gdybym miał boso iść i na kolanach błagać: nie podejmujcie walki – Polak przeciwko Polakowi. Nie oddajcie waszych głów (…), bo cena uciętej głowy, będzie bardzo niska, natomiast każda głowa i każda para rąk bezcenne będą dla odbudowania tej Polski, jaka będzie i jaka musi być po zakończeniu stanu wojennego".
Prymas Polski zaznaczył, że "ufność Opatrzności Bożej i wiara, że to Bóg jest Panem dziejów", której uczył kard. Glemp, "nie zwalnia człowieka z odpowiedzialności i zaangażowania, ale wciąż domaga się odważnej i mądrej odpowiedzi".
"Kiedy trzeba stawiać podwaliny i fundamenty pod nową rzeczywistość, ku przyszłości, tym bardziej musimy oprzeć się na wierze, na tym, co jest niezmienne, na nauce Jezusa Chrystusa. Bo to właśnie jest trwałe" – wskazał metropolia gnieźnieński.
Abp Polak powiedział, że życie i posługa kard. Glempa były dla Kościoła w Polsce, rodaków poza granicami kraju oraz Kościoła powszechnego "ziarnem nadziei".
Reklama
"Umacniał w nadziei na zmartwychwstanie, zwłaszcza w trudnych czasach stanu wojennego" – wskazał duchowny. "Owocem tej nadziei, zwłaszcza dla internowanych i ich rodzin, były działania Prymasowskiego Komitetu Pomocy. Z poszukiwaniem nowych dróg nadziei wiązały się też prace Prymasowskiej Rady Społecznej" – dodał metropolita gnieźnieński.
Mszę poprzedziła konferencja naukowa "Zrobiłem, co mogłem. Jak prymas Polski Józef Glemp zostanie zapamiętany?".
Kard. Józef Glemp zmarł 23 stycznia 2013 r. w Warszawie w wieku 83 lat. Pochowany został w kryptach archikatedry warszawskiej. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mir/