Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Najnowsze dane o polskiej religijności

Spadek o 3,8 procent

O 3, 8 proc. spadła liczba osób uczestniczących w niedzielnej Mszy św. w 2008 r. w porównaniu z rokiem wcześniejszym, o 2, 3 proc. mniej wiernych przystąpiło do Komunii św. - wynika z najnowszych badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Liczenie wiernych obecnych w kościele na Mszy św. przeprowadzono 23 listopada 2008 r.
Największym odsetkiem wiernych chodzących w niedzielę na Mszę św. może poszczycić się - tradycyjnie - diecezja tarnowska (67,8 proc., w roku 2007 - 72 proc.), na drugim miejscu - diecezja rzeszowska (63,1 proc., w 2007 r. -68,5 proc.), a na trzecim - archidiecezja przemyska (59 proc., w 2007 r. - 64,2 proc.).
Najmniejszy procent wiernych na niedzielnej Mszy św. odnotowano w archidiecezjach: szczecińsko-kamieńskiej (26,8 proc., w 2007 r. - 29,3 proc.) i łódzkiej (26,9 proc., w 2007 r. - 28,6 proc.) oraz w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej (27,4, w 2007 r. - 30,5 proc.).
Zupełnie inaczej wygląda statystyka przyjmowania Komunii św.: największy odsetek wiernych (21,3 proc.) - w diecezji opolskiej (przy udziale we Mszy św. 48,5 proc.), najmniejszy - w sosnowieckiej (9,8 proc. przy udziale wiernych we Mszy św. 27,9 proc.).
- W dniu badań panowała wyjątkowo zła pogoda - podkreśla ks. prof. Witold Zdaniewicz, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Przyznaje jednak, że pogoda i czas, w którym przeprowadzono liczenie, „nie podważają całkowicie hipotezy lansowanej przez media, że obserwujemy spadek liczby wiernych uczęszczających na Msze św. niedzielne”. - Poczekamy do następnego roku, by przekonać się, czy ten trend będzie nadal obecny - podkreśla ks. Zdaniewicz.

(P.R.)

800-lecie reguły franciszkańskiej

„Skarby Bernardynów”

W rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II w niecodziennej scenerii, na tle odnowionego ołtarza i wnętrza kościoła Ojców Bernardynów w Krakowie nieopodal Wawelu, odbyła się prezentacja najnowszego albumu „Białego Kruka” pt. „Skarby Bernardynów”. Unikatowe fotografie Adama Bujaka przybliżają zgromadzone w bernardyńskich kościołach i klasztorach w całej Polsce dzieła sztuki, zachwycające swym pięknem i emanujące teologicznym przesłaniem. W albumie zaprezentowane zostały nie tylko architektura, wnętrza, malarstwo i rzeźba, ale także liturgia i cudowne wizerunki. Wiele z nich nie jest wystawianych na widok publiczny.
Franciszkanie z zakonnej prowincji pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny do dziś zachowali historyczną nazwę - bernardyni, która pochodzi od najstarszego kościoła i klasztoru zakonu w Krakowie, ufundowanego w 1453 r., gdzie konwent otrzymał wezwanie św. Bernarda ze Sieny.
„(...) Zachęcam do lektury i duchowego obcowania z bernardyńskimi skarbami, pragnę serdecznie podziękować mistrzowi fotografii Adamowi Bujakowi (od wielu lat związanemu z bernardynami, a szczególnie z Kalwarią) za wyjątkowe ukazanie bernardyńskiego dziedzictwa - pisze we wstępie do albumu o. Fidelis Maciołek OFM, inicjator przedsięwzięcia. - Mam nadzieję, że «Skarby Bernardynów» wspaniale wpiszą się w obchody Jubileuszu 800-lecia zatwierdzenia Reguły Franciszkańskiej i choć w części ukażą wspaniałe dziedzictwo obecności Zakonu Braci Mniejszych w Polsce”.
Krakowskiej promocji albumu towarzyszyło odsłonięcie odnowionej zabytkowej panoramy Golgoty, namalowanej w 1911 r. przez Tadeusza Popiela dla kościoła Bernardynów we Lwowie. Od lat powojennych pozostaje ona w krakowskim kościele Bernardynów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Adam Wojnar

Kalwaria Zebrzydowska

Rok Jubileuszowy

Msza św. celebrowana przez kard. Franciszka Macharskiego zainaugurowała 5 kwietnia w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej Rok Jubileuszowy. W tym roku przypadają: 800-lecie istnienia Zakonu Franciszkańskiego, 400. rocznica konsekracji kalwaryjskiej świątyni, 30. rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Kalwarii, 30. rocznica podniesienia świątyni do godności bazyliki mniejszej i 10. rocznica wpisu sanktuarium na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z okazji jubileuszu zaplanowano wiele uroczystości religijnych. Ich kulminacja nastąpi podczas odpustu sierpniowego, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Spotkania w sieci

www.franciszkanska3.pl

W rocznicę śmierci Jana Pawła II - 2 kwietnia 2009 r. zainaugurował działalność portal: www.franciszkanska3.pl. Pomysłodawcą i patronem przedsięwzięcia jest kard. Stanisław Dziwisz. Inicjatywę podjęło Katolickie Centrum Kultury w Krakowie. Nazwa portalu nawiązuje do adresu siedziby krakowskich metropolitów, a także do znajdującego się tutaj „papieskiego okna”, znanego z dialogów Jana Pawła II z wiernymi. Portal jest wirtualną kontynuacją tego spotkania. W poszczególnych działach znajdziemy m.in. czytania liturgiczne wraz z komentarzem ks. Piotra Gąsiora oraz aktualne informacje z życia Kościoła. W dziale poświęconym Janowi Pawłowi II znajduje się m.in. kalendarium życia i pontyfikatu oraz Testament papieski. Można również wpisywać intencje, w których codziennie o godz. 21.37 podejmowana jest modlitwa.
Na www.franciszkanska3.pl będzie można spotkać się na czacie m.in. z kard. Dziwiszem oraz nawiązać kontakt on-line z księżmi, którzy pomogą w problemach duchowych. Od strony informatycznej portalem opiekuje się grupa Adweb.

(A.W.)

Krótko

„Dziękujemy za wolność” - to hasło II Dnia Dziękczynienia, który będzie obchodzony 7 czerwca br. W południe na Polach Wilanowskich z udziałem Episkopatu Polski zostanie odprawiona Msza św., będąca dziękczynieniem za wolność, uczczeniem 30. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny, 20-lecia odzyskania niepodległości oraz 10. rocznicy papieskiego przemówienia w parlamencie.

W Warszawie na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, również 7 czerwca, zostanie poświęcony krzyż upamiętniający Mszę św., którą Jan Paweł II odprawił 2 czerwca 1979 r.

W Wielki Czwartek 9 kwietnia zainaugurowała swoją działalność strona internetowa o kapłaństwie. Jest dostępna pod adresem: www.kaplani.com.pl. To wspólna inicjatywa duchownych i świeckich z Trójmiasta.

Już w tym roku można się rozliczać z fiskusem przez Internet. Prezydent podpisał ustawę, która daje taką możliwość 15 mln osób. Formularz można wypełnić na stronie: www.e-deklaracje.gov.pl.

Centralne Biuro Antykorupcyjne sprawdza doniesienia mediów na temat trzech osób zatrudnionych w lubelskim ratuszu, które w 2005 r. wpłaciły pieniądze na kampanię wyborczą posła PO Janusza Palikota. Władze miasta tłumaczą, że osoby te zostały zatrudnione w drodze konkursu.

Piotr Morawski - jeden z najbardziej znanych polskich himalaistów - zginął w Himalajach. Brał udział w wyprawie Dhaulagiri/Manaslu 2009. Wpadł w szczelinę na wysokości 5,5 tys. metrów podczas wyjścia aklimatycznego. Do tej pory zdobył 6 ośmiotysięczników. Był doktorem chemii. Zostawił żonę i dwójkę dzieci.

Po raz pierwszy od pięciu lat NFZ ma mniejsze wpływy niż zakładano, tworząc jego budżet. Przyczyną - rosnące bezrobocie. Mniejsze wpływy do kasy funduszu były już w styczniu. Ale wtedy urzędnicy tłumaczyli, że to normalne zjawisko w tym miesiącu. Dopiero gdy sytuacja powtórzyła się w lutym, podnieśli alarm.

Spada liczba lekarzy zgłaszających się po zaświadczenia uprawniające do podjęcia pracy w krajach Unii Europejskiej - wynika z danych Naczelnej Izby Lekarskiej. Z szacunkowych danych wynika, że obecnie na całym świecie pracuje ok. 20 tys. polskich lekarzy, czyli ok. 20 proc. ogółu naszych medyków.

Na rynku pracy sytuacja najgorsza od ośmiu lat. W marcu stopa bezrobocia wyniosła 11,2 proc. - poinformowała Czesława Ostrowska, wiceminister pracy i polityki społecznej. W lutym stopa bezrobocia wynosiła 10,9 proc.

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego

2024-04-29 14:07

Graziako

W czasie Roku Świętego nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego. Zorganizowane zostaną jednak przy nim specjalne czuwania przeznaczone dla młodzieży. Jubileuszową inicjatywę zapowiedział metropolita Turynu, abp Roberto Repole.

Więcej ...

Papież do kanosjanów i gabrielistów: kapituła generalna to moment łaski

2024-04-29 20:12

Grzegorz Gałązka

Franciszek przyjął na audiencji przedstawicieli dwóch zgromadzeń zakonnych kanosjanów i gabrielistów przy okazji przeżywanych przez nich kapituł generalnych. Jak podkreślił, spotkanie braci z całego zgromadzenia jest wydarzeniem synodalnym, fundamentalnym dla każdego zakonu, i stanowi moment łaski.

Więcej ...

Projekt nowelizacji "uelastyczniającej" organizację lekcji religii lub etyki

2024-04-30 12:22

Karol Porwich/Niedziela

Do konsultacji publicznych skierowany został projekt nowelizacji rozporządzenia, który "uelastycznia" możliwość organizacji nauki religii i etyki. Łatwiej niż dotychczas będzie można tworzyć grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Wiara

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Św. Katarzyna ze Sieny

Święci i błogosławieni

Św. Katarzyna ze Sieny

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Kościół

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...