Reklama

Niedziela Częstochowska

Ekumeniczny finał

Karol Porwich/Niedziela

Arcybiskup Wacław Depo: – Dzisiaj stanowiliśmy wspólnotę wiary i modlitwy o jedność chrześcijan. Chrystus uobecniony w Eucharystii poprzez słowo, Ciało i Krew modlił się w nas i za nas.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kościele rektorackim Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie 25 stycznia Mszą św. pod przewodnictwem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, zakończono Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Koncelebrowali: ks. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie, ks. Mikołaj Węgrzyn, rektor kościoła Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie, ks. Mariusz Trojanowski, sekretarz arcybiskupa oraz ks. Jarosław Grabowski, kierownik Referatu Dialogu ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

W homilii abp Depo nawiązał do tajemnicy nawrócenia św. Pawła, która każe każdemu wiernemu uświadomić sobie podstawowe zjednoczenie z Bogiem, zgodne z zawołaniem Apostoła: „(...) wiem, komu zawierzyłem, (...)” (2 Tm, 1, 12). Następnie hierarcha wskazał, że to jedno krótkie zdanie opiera się na osobistym doświadczeniu Szawła pod Damaszkiem. Szaweł spotyka Jezusa po wielu latach od Jego śmierci i jest to spotkanie wprost porażające.– Tajemnica krzyża Chrystusa, Golgoty jest wciąż aktualna poprzez tajemnicę miłości, potężniejszej od wszelkiego grzechu i śmierci, jaką jest Zmartwychwstanie i zwycięstwo Chrystusa – wyjaśniał ewangeliczne wydarzenie metropolita.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W dalszej części abp Depo przypomniał, że oślepiony Szaweł zgodnie z poleceniem Pana udał się do Damaszku do Ananiasza, który na polecenie Pana miał ochrzcić dotychczasowego prześladowcę wyznawców Chrystusa. Ananiasz wzbrania się to uczynić. Ale Bóg zapewnia go, że Szaweł zaniesie Jego Ewangelię do pogan i będzie musiał wiele wycierpieć z tego powodu.

– Zauważmy wyraźne wskazanie, że to Bóg wybiera konkretnego człowieka i jego drogi. To Bóg obdarza łaską, której człowiek nie zrozumie do końca – podkreślał abp Depo i konkludował, że Szaweł na słowa Ananiasza, by przejrzał, odzyskuje wzrok, i rozumie, że to Bóg działa w nim. Dlatego może potem powiedzieć, że czyni wszystko, by udzielona mu łaska Boga nie była daremnym darem.

Reklama

Zobacz zdjęcia: Finał Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

– Święty Paweł będzie musiał przejść drogą cierpienia, by zaświadczyć o swojej wierności wobec Chrystusa i Kościoła – zaznaczył metropolita i przytoczył przykłady udręk, jakich Apostoł Narodów doświadczył w swoim życiu dla Chrystusa, który zapewnił Go, że wystarczy mu - na tej cierniowej drodze - Jego łaski. – Przyjmujemy dzisiaj, jako wyzwanie dla pokolenia żyjącego 2 tys. lat od czasów Chrystusa Zbawiciela, że życie, nauczanie i śmierć męczeńska Szawła, który stał się Pawłem, były i są znakiem miłości większej niż śmierć. I nie ma ważniejszej sprawy w życiu, jak spotykać i doświadczać bardzo osobiście Chrystusa, oczekując powtórnego Jego przyjścia w chwale – podkreślił metropolita częstochowski.

Następnie zacytował motto tegorocznych ekumenicznych spotkań, które treść ma swoje źródło w świętości Boga. – Realizacja dobra i sprawiedliwości jest wprowadzeniem porządku Bożego w świecie. Szukając dobra drugiego człowieka, możemy dostrzec nasze uczestnictwo w głoszeniu prawdy ewangelicznej. Potrafimy też uczestniczyć w radościach, lękach, nadziejach oraz cierpieniach ludzi naszych czasów – zauważył abp Depo i nawiązując do aktualnych zawirowań wojennych, zakończył: – Prośmy o światło Ducha Świętego, abyśmy czynili dobro, szukając sprawiedliwości.

Karol Porwich/Niedziela

Po nabożeństwie krótką refleksją podzielili się z Niedzielą uczestnicy Liturgii.

– Kultura osobista wymaga, byśmy byli po ludzku wobec siebie życzliwi, bo do tego obliguje nas Chrystusowe prawo miłości i dobroci. Patrzymy na siebie, wyciągamy do siebie ręce i potrafimy się wspólnie modlić. I robimy to nie tylko w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, ale potrafimy się modlić każdego dnia – jeden za drugiego. To jest pierwszy i znamienny krok ku jedności, o którą nas Jezus prosił. Tę jedność wypraszamy w modlitewnym boju na katolickiej Mszy św., prawosławnej Liturgii i na nabożeństwie ewangelickim. Jak mawiał pewien mnich średniowieczny: Mam dziś wiele do zrobienia. Muszę się modlić – powiedział ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie.

Reklama

Karol Porwich/Niedziela

– Zakończyliśmy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w naszej częstochowskiej ekumenii, który odbywał się pod hasłem „Czyńcie dobro; szukajcie sprawiedliwości”. Od prawie dekady ten nasz styl spotkań ekumenicznych uwyraźnił się i nabrał intensywności. Nasz lokalny ekumenizm został oparty nie tylko na wymogach, jakie stawia Kościół, ale na bardzo dobrych, przyjacielskich relacjach. Jesteśmy widzialnym znakiem lokalnej jedności chrześcijan – podkreślił ks. Jarosław Grabowski, kierownik Referatu Dialogu ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

– Dzisiaj stanowiliśmy wspólnotę wiary i modlitwy o jedność chrześcijan. Chrystus uobecniony w Eucharystii poprzez Słowo, Ciało i Krew modlił się w nas i za nas. Musimy wierzyć, że Duch Święty jest sprawcą jedności budowanej na prawdzie, która ma swoje źródło w Bogu – podsumował ekumeniczne wydarzenie abp Wacław Depo.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2023-01-25 23:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ekumenizm odświeża wiarę

ks. dr Paweł Samiczak

archiwum

ks. dr Paweł Samiczak

Z ks. dr. Pawłem Samiczakiem, Diecezjalnym Referentem ds. Ekumenizmu, rozmawia Agnieszka Dziarmaga

Więcej ...

Ks. dr Scąber o Helenie Kmieć: pokazuje, że internet nie przeszkadza w drodze do świętości

2024-05-12 08:33

BP Archidiecezji Krakowskiej

Helena Kmieć pokazuje, że internet, dobra współczesnego świata, kultura, rozrywka nie przeszkadzają w drodze do świętości – ocenił ks. dr Andrzej Scąber, referent ds. kanonizacyjnych archidiecezji krakowskiej, gdzie ruszył proces beatyfikacyjny młodej wolontariuszki.

Więcej ...

Katolicy na parkiecie

2024-05-12 17:18
140 osób bawiło się razem podczas 4. Karmelitańskiego Balu dla Singli

Tomasz Lewandowski

140 osób bawiło się razem podczas 4. Karmelitańskiego Balu dla Singli

140 osób na 4. Karmelitańskim balu dla singli i około 250 na Kato-party – młodzi „z wartościami” chcą się razem bawić.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania