Reklama

Wielki Post

Chrześcijański post przedłuża życie

Bożena Sztajner/Niedziela

Post jest w defensywie, bo żyjemy w czasach konsumpcjonizmu, różnorodności ofert i nachalnych reklam. Warto jednak się samoograniczać pod każdym względem, bo wtedy mamy więcej czasu dla siebie i dla drugiego człowieka, a dobre relacje z ludźmi przedłużają życie. Taki wniosek wysnuto z debaty pt. "Ex post. Czy jeszcze potrafimy pościć?", zorganizowanej przez Pallotyńską Fundację Misyjną SALVATTI.pl na "1 Piętrze Centrum Myśli Jana Pawła II".

W roli panelistów wystąpili: prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, kierownik Zakładu Opieki Farmaceutycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Marzena Smolińska, menedżerka w międzynarodowej firmie w Warszawie, hołdująca zasadzie minimalizmu oraz ks. dr Jan Jędraszek, pallotyn, filozof, biblista, duszpasterz prowadzący rekolekcje z Postem Daniela w Konstancinie-Jeziornie.

Prelegenci zgodzili się, że ogromne znaczenie w zachowywaniu postu ma motywacja. - Uczestnicy rekolekcji z Postem Daniela przyznają, że nie byliby w stanie przetrwać diety warzywno-owocowej, a szczególnie niedogodności związanych z przechodzeniem na nią, gdyby nie mieli motywacji religijnej, gdyby świadomie nie chcieli uczestniczyć w cierpieniu Jezusa Chrystusa - a właśnie takie znaczenie ma idea postu w chrześcijaństwie - mówił ks. dr Jan Jędraszak.

Ks. Jędraszak podkreślał wagę integralnego podejścia do człowieka czyli troski i o ducha, i o ciało. Prof. Kozłowska-Wojciechowska przyznała, że nie da się wyleczyć ciała, pomijając ducha. - Współcześnie coraz bardziej koncentrujemy się na działaniach pojedynczych komórek, a zapominamy o duszy - mówiła. Tymczasem medycyna to nie hydraulika, jak niektórzy próbują ją postrzegać. Nasza motywacja do zachowań prozdrowotnych i relacje z bliskimi są nie mniej ważne. Panelistka przytoczyła przykład kobiety chorej dermatologicznie, której nie dało się wyleczyć, dopóki nie zaczęła jej regularnie odwiedzać rodzina. Gdy poczuła, że jest potrzebna i kochana, w ciągu dwóch tygodni wróciła do zdrowia.

Reklama

Post, który jest głęboko zakorzeniony w Biblii ma znaczenie zarówno dla ciała, jak i dla ducha. Trzeba tylko stosować go rozsądnie, adekwatnie do swojego stylu życia. Nie można stosować głodówek, bo one nie leczą. Osoby długotrwale leczone głodówkami, nawet jeśli uzyskiwały poprawę zdrowia w jednym aspekcie, podupadały w drugim. Dorosła kobieta potrzebuje dziennie 620 kcal, a dorosły mężczyzna 789 kcal, żeby prawidłowo funkcjonowały wszystkie narządy organizmu. Całkowite odstawienie pokarmu jest więc szkodliwe - przekonywała lekarz, podkreślając jednocześnie ogromne znaczenie dla zdrowia ograniczania pożywienia i spożywania prostych pokarmów, jak najmniej przetworzonych. Zwróciła uwagę, że w okresie komunizmu, kiedy żywność w Polsce była reglamentowana i Polacy spożywali mniej mięsa, byli zdrowsi.

Marzena Smolińska przyznała, że swojego minimalizmu nie ogranicza jedynie do sposobu odżywiania, ale także stosuje go w swoim stylu życia, zmniejszając zawartość szafy, rezygnując nie tylko z bibelotów, ale także z telewizora i samochodu. Ponadto stara się ascetycznie podchodzić do spędzania czasu wolnego. Dzięki temu bardziej poznaje siebie i ma więcej czasu dla bliskich, i dla innych ludzi. Z większą uwagą zauważa także ich potrzeby.

Wszyscy paneliści debaty zgodzili się, że dzięki stosowaniu postu i wyrzeczeń, nie tylko związanych z jedzeniem, ale również ze stylem życia pozwala oderwać się od tego, co materialne, otwiera na transcendencję i kształtuje ducha. To pozwala lepiej radzić sobie z konfliktami i przeciwnościami losu, a w efekcie służy zdrowiu i długowieczności.

Debata została zorganizowana w związku z przeżywanych obecnie okresem Wielkiego Postu i wpisuje się we współczesną debatę na temat zasadności i sensu stosowania postu oraz postępującej liberalizacji zasad w tym zakresie, także w Kościele katolickim.

2014-04-09 11:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

1 maja w diecezji świdnickiej post i pokuta

Adobe.stock.pl

W diecezji świdnickiej piątek 1 maja dniem pokuty i postu.

Więcej ...

Franciszek w Kinszasie: przebaczenie, wspólnota i misja źródłami pokoju

2023-02-01 10:32

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Wybierzmy bycie świadkami przebaczenia, obrońcami we wspólnocie, ludźmi w misji pokoju w świecie” - powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na lotnisku „Ndolo” w stolicy Demokratycznej Republiki Konga – Kinszasie.

Więcej ...

Kinszasa: papież spotkał się z ofiarami przemocy w Demokratycznej Republice Konga

2023-02-01 17:27

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Przebywający w Kinszasie papież Franciszek spotkał się z ofiarami przemocy we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Trwają tam walki rebeliantów z armią tego kraju, powodując niewysłowione cierpienia tamtejszej ludności. Ojciec Święty wezwał ofiary do przebaczenia tym, którzy przybijają je do krzyża, co – jak zaznaczył – nie wyklucza ich ukarania, lecz oznacza rozbrojenie własnego serca, odrzucenie nienawiści i otwarcie drogi do pojednania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Zmarł Leonard Pietraszak

Wiadomości

Zmarł Leonard Pietraszak

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Kościół

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...