Reklama

Kościół

Barbara Stefańska: świętość Jana Pawła II bywa często mylona z nieomylnością w sprawach organizacyjnych

PAP/Rafał Guz

Świętość Jana Pawła II bywa często mylona z nieomylnością w sprawach organizacyjnych, tymczasem święty to ten, w którym możemy dostrzec oblicze Boga – powiedziała sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy" Barbara Stefańska na konferencji połączonej z promocją dodatku do tygodników katolickich "Jan Paweł II. Odkrywamy prawdę".

POBIERZ DODATEK W WERSJI PDF JAN PAWEŁ II ODKRYWAMY PRAWDĘ

POSŁUCHAJ CAŁEJ KONFERENCJI

Barbara Stefańska wzięła w czwartek udział w konferencji prasowej "Odkrywamy prawdę o stosunku Jana Pawła II do nadużyć seksualnych duchownych", która odbyła się w Warszawie.

Przypomniała, że zaraz po śmierci Jana Pawła II przekonanie o jego świętości było powszechne.

"Po 20 latach od śmierci papieża pojawiają się pomysły dekanonizacji Jana Pawła II. To jest pomysł bardzo dziwny, ponieważ w Kościele nie istnieje takie coś jak +dekanonizacja+, żaden święty nie był nigdy +zdekanonizowany+" – stwierdziła.

Podkreśliła, że świętość bywa często mylona z nieomylnością. "Mamy cały katalog świętych w Kościele, którzy w swoim życiu popełniali błędy, popełniali też grzechy. Ważne jest zrozumienie istoty świętości" – zastrzegła.

Według Stefańskiej "święty to ten, w którym możemy dostrzec oblicze Boga". Przypomniała, że proces kanonizacyjny jest bardzo szczegółowy. W jego trakcie bada się heroiczność cnót kandydata na ołtarze.

Przypomniała definicję świętości autorstwa kard. Josepha Ratzingera, że "bycie świętym nie zakłada bycia lepszym od innych; przeciwnie, święty może być bardzo słaby i popełniać wiele błędów w swoim życiu".

"W Janie Pawle II widzieliśmy, że miał głęboki kontakt z Bogiem, że poprzez jego życie, poprzez jego słowa, poprzez spotkania z ludźmi, wiele osób nawróciło się, zmieniło swoje życie" – mówiła Stefańska.

Reklama

"My czasami popełniamy ten błąd, że uznajemy, iż św. Jan Paweł II był nieomylny we wszystkich sprawach" – oceniła. Dodała, że dogmat o nieomylności papieża zawęża ją do spraw wiary i moralności, wygłaszanych ex cathedra, a nie dotyczy decyzji organizacyjnych czy np. nominacji biskupich.

"Widzimy, że życie, słowa i czyny Jana Pawła II były bardzo spójne. Nie można mu zarzucić, że się czegoś bał. Nie bał się nawet śmierci (...), nie bał się występować przeciwko włoskiej mafii. Nie można mu też zarzucić braku roztropności, bo konsultował decyzje personalne z poszczególnymi dykasteriami, z biskupami. Szeroko konsultował swoje decyzje, tylko dane, na podstawie których odejmował decyzje, okazały się błędne" – wyjaśniła dziennikarka.

Stefańska odniosła się do słów Bronisława Wildsteina zawartych w dodatku, że "prawda o Janie Pawle II się obroni".

"To prawda, że zarzuty wobec Jana Pawła II są słabe, (...) one nie mają podstaw. Z czasem Jan Paweł II się obroni, ale podważając jego autorytet my niszczymy sami siebie" – zastrzegła.

Bezpłatny dodatek do tygodników "Gość Niedzielny", "Idziemy" i "Niedziela" pod tytułem "Jan Paweł II. Odkrywamy prawdę" jest już dostępny w sprzedaży w kioskach i w kościołach.(PAP)

Autor: Iwona Żurek, Magdalena Gronek

iżu/ mgw/ joz/

2023-01-26 13:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Redemptoris Mater

MATKA ODKUPICIELA zajmuje ściśle określone miejsce w planie zbawienia, bowiem „gdy (...) nadeszła pełnia czasu, zesłał Bóg Syna swego, zrodzonego z niewiasty, zrodzonego pod Prawem, aby wykupił tych, którzy podlegali Prawu, abyśmy mogli otrzymać przybrane synostwo. Na dowód tego, że jesteście synami, Bóg wysłał do serc naszych Ducha Syna swego, który woła: Abba, Ojcze!”.

Więcej ...

Il sismografo: poważny stan zdrowia papieża

2023-03-29 19:11

Grzegorz Gałązka

Pierwsze pogłoski o stanie zdrowia papieża Franciszka ujawniają, że harmonogram badań klinicznych nie do końca odpowiada faktom. Papież został przewieziony do szpitala Policlinico Gemelli nagle. Po audiencji generalnej na placu św. Piotra, podczas której widziano papieża Bergoglio w dobrym stanie, jego powrót do Domu św. Marty był normalny – twierdzi il sismografo.

Więcej ...

Gorzkie żale, przybywajcie!

2023-04-01 21:00

Karol Porwich/Niedziela

W polskiej pobożności występuje szereg nabożeństw i pieśni, które stanowią o jej bogactwie i oryginalności. Obok kolęd i silnego wątku maryjnego szczególne miejsce w naszej duchowości zajmuje nabożeństwo do Męki Pańskiej, a zwłaszcza „Gorzkie żale”, które są rdzennie polskim nabożeństwem wielkopostnym, występującym tylko u nas.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikWielkopostny. Twoja pomoc na drogach Wielkiego...

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny. Twoja pomoc na drogach Wielkiego...

Wkrótce XIII Noc Konfesjonałów w całej Polsce

Kościół

Wkrótce XIII Noc Konfesjonałów w całej Polsce

Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa według św. Mateusza

Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa według św. Mateusza

Prośmy Jezusa o łaskę towarzyszenia Mu w tych dniach...

Wiara

Prośmy Jezusa o łaskę towarzyszenia Mu w tych dniach...

Wydział Katechetyczny w Toruniu przeprasza za...

Głos z Torunia

Wydział Katechetyczny w Toruniu przeprasza za...

Watykan: papież Franciszek w klinice Gemelli

Franciszek

Watykan: papież Franciszek w klinice Gemelli

7 lat temu zmarł ks. Jan Kaczkowski

Kościół

7 lat temu zmarł ks. Jan Kaczkowski

Watykan/ Papież ma infekcję dróg oddechowych, pozostanie...

Franciszek

Watykan/ Papież ma infekcję dróg oddechowych, pozostanie...

Potrzeba mi Twojej miłości, Jezu!

Wiara

Potrzeba mi Twojej miłości, Jezu!