Jeden ze szlaków spacerowych nad Odrą we Wrocławiu 28 lutego 2009 r. uroczyście otrzymał imię ks. Aleksandra Zienkiewicza. Bulwar sąsiaduje z kościołem św. Marcina - jedyną pozostałością dawnego zamku piastowskiego we Wrocławiu oraz słynną wrocławską „Czwórką” - budynkiem przy pl. Katedralnym 4, w którym mieściło się duszpasterstwo akademickie, i kościołem Świętych Piotra i Pawła, w którym przez wiele lat duszpasterzował ks. Zienkiewicz.
„Wujek” przez swoje życie i pracę duszpasterską w środowisku akademickim zyskał nie tylko w oczach wrocławian, doceniły go również władze miasta i uchwałą Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 27 listopada 2008 r. pośmiertnie uhonorowały legendarnego duszpasterza.
Wychowankowie „Wujka” odmówili modlitwę różańcową przy jego grobie na cmentarzu przy ul. Bujwida we Wrocławiu, następnie przy nowo nazwanym bulwarze odbyło się oficjalne nadanie imienia. Przypomniano sylwetkę ks. Zienkiewicza, jego zasługi dla miasta przepełnionego „Wujkową” duchowością. Wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj przekonywał, że „Wujek” jest wielki nie tylko przez to, kim był, ale także przez to, co po sobie zostawił. Tablicę z nową nazwą bulwaru odsłonili wspólnie bp Adam Dyczkowski - wieloletni najbliższy współpracownik ks. Zienkiewicza w domu pod „Czwórką” i wiceprezydent Maciej Bluj. W kościele akademickim Świętych Piotra i Pawła sprawowana była Msza św. przez bp. Dyczkowskiego. W uroczystościach wziął udział były metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz. Przybyli licznie wychowankowie, współpracownicy i przyjaciele „Wujka” oraz duszpasterze związani z ks. Zienkiewiczem i przedstawiciele władz miasta. By wziąć udział w tym wyjątkowym dniu, do Wrocławia przyjechała również rodzina ks. Zienkiewicza. Spotkanie zakończyła wspólna agapa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu