Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo do dziennikarzy: niech nasza komunikacja będzie wolna, czysta i serdeczna

Maciej Orman/Niedziela

– Prośmy Jezusa, żeby posłał nam swojego Ducha dla świadectwa prawdy, aby pomógł nam uczynić naszą komunikację wolną, czystą i serdeczną – powiedział abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył 27 stycznia w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” Mszy św. w intencji dziennikarzy z okazji przypadającego trzy dni wcześniej wspomnienia ich patrona św. Franciszka Salezego.

Eucharystię koncelebrowali: ks. Mariusz Bakalarz – prezes Zarządu Instytutu NIEDZIELA, ks. Mariusz Frukacz – kierownik Referatu Środków Społecznego Przekazu Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, redaktor „Niedzieli” i organizator uroczystości, ks. Piotr Zaborski – dyrektor Katolickiego Radia Fiat, o. Andrzej Grad – paulin, dyrektor Radia Jasna Góra, ks. Przemysław Kosior – paulista, dyrektor generalny Edycji Świętego Pawła, oraz ks. Mariusz Trojanowski – sekretarz abp. Wacława Depo.

Maciej Orman/Niedziela

We wprowadzeniu do liturgii metropolita częstochowski wskazał, że na drodze, którą jest sam Chrystus, „zostaliśmy zaproszeni nie tylko przez tajemnicę chrztu i sakramentów świętych Kościoła, ale również przez swoje powołanie, które jest misją i odpowiedzialnością nie tylko za siebie, ale za sposób przekazu i świadczenia prawdzie, również własnym życiem”.

Maciej Orman/Niedziela

– Wydaje się, że w dziejach Kościoła zawsze pojawiały się w różnych postaciach pytania, które i nas muszą niepokoić: co czynić, aby królestwo Boże, które jest w nas, rozszerzało się i ogarniało wszystkich ludzi? – podkreślił w homilii abp Depo. – Odnosimy nieraz wrażenie, że ludzie nas nie rozumieją, a nawet coraz bardziej nas nie potrzebują, bo znajdują sobie inne ambony sekularyzacji czy areopagi mediów pogańskich. Żyją swoim życiem, według swojej skali i tablic wartości, które określają jako europejskie i humanistyczne, żeby nie przyjąć chrześcijaństwa – ubolewał. 

Metropolita częstochowski powtórzył za św. Janem XXIII, że „świat bombarduje nas informacjami i obrazami, a nam potrzeba tylko jednego: świadomości, że wyszliśmy z ręki Boga i do Boga idziemy”.

Maciej Orman/Niedziela

Abp Depo przytoczył słowa jednego z redaktorów katolickich, który stwierdził, że „Kościół, zamiast zajmować się Bogiem, wiecznością, zbawieniem, pokutą i nawróceniem, też rozgląda się na boki świata, aby się dobrze ułożyć”. – Nie ma co ukrywać: coraz bardziej brak nam odwagi wiary i podstawowej strategii zaufania Bogu ponad wszystko i we wszystkim – przyznał metropolita częstochowski i zwrócił uwagę, że Benedykt XVI, ustępując z urzędu następcy św. Piotra, życzył Polakom „nowego pragnienia zaufania Bogu we wszystkim”. – Jeżeli się tego uchwycimy, wtedy przejdziemy przez ciemność, bo taka sytuacja powinna nas umocnić, abyśmy nie gasili Ducha ani też nie zmniejszali stopnia naszego zaangażowania – dodał celebrans.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Za autorem Listu do Hebrajczyków zachęcał: – „Nie wyzbywajcie się waszej ufności, która znajduje wielką odpłatę. (...) Potrzebujecie wytrwałości, (...) bo dzięki wierze żyć będziecie”.

Abp Depo zaznaczył również, że „wiara nie może być udawana, powierzchowna, ale żąda całkowitego osobowego przylgnięcia do Chrystusa całym sobą: umysłem, sercem, wolą, ciałem. Wszystkim”. – Dlatego też autor Psalmu 37 wzywa nas dzisiaj: „Powierz Panu swą drogę, zaufaj Mu, a On sam będzie działał. (...) Pan umacnia drogi człowieka (...), a choćby upadł, nie będzie leżał, bo jego rękę Pan podtrzyma” – kontynuował.

Maciej Orman/Niedziela

Mówiąc o współczesnej rzeczywistości w nawiązaniu do Ewangelii według św. Marka, metropolita częstochowski zauważył, że wielu nie liczy się z Bożą Opatrznością, która wyraża się we wzrastaniu ziarna w ciszy i milczeniu. – Wierzymy przecież, że ostatecznie Bóg zwycięży, a jednak poszczególne fazy rozwoju królestwa Bożego, o których mówi dzisiaj Ewangelista, wydają się jakimś martwym czasem, Bożym milczeniem, chociażby podczas dramatu wojen. Ale przyjdzie czas żniw, gdzie dojrzały plon pójdzie pod sierp i trzeba będzie zdawać sprawę z włodarstwa, jakim jest nasze życie i wybory – powiedział.

Maciej Orman/Niedziela

W tym kontekście abp Depo wskazał na niezbędność światła Ducha Świętego w pracy dziennikarzy odpowiedzialnych za prawdę, „abyśmy byli gotowi nie tylko głosić prawdę Chrystusowej Ewangelii, która spotyka się z wielkim oporem, ale byśmy byli przejrzystymi świadkami nadziei, którą pokładamy w Bogu – na wzór św. Jana Pawła II”.

Reklama

Metropolita częstochowski z uznaniem wyraził się o współpracy tygodników: „Niedziela”, „Gość Niedzielny” oraz „Idziemy”, której efektem jest publikacja dodatku specjalnego ukazującego niesłuszność oskarżeń adresowanych do św. Jana Pawła II o brak reakcji na nadużycia seksualne w Kościele. Nawiązując do orędzia papieża Franciszka na 57. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, abp Depo podkreślił, że „mamy mówić prawdę w miłości, ale to nie oznacza, że będziemy ulegać medialnemu teatrowi rozpisującemu role osądzania Jana Pawła II z codzienną dawką wrogości i propozycjami oczyszczania Kościoła, usuwając go ze sfery publicznej”. Za św. Franciszkiem Salezym powtórzył: – Jesteśmy tym, co przekazujemy.

Maciej Orman/Niedziela

– Prośmy więc Jezusa, żeby posłał nam swojego Ducha dla świadectwa prawdy, aby pomógł nam uczynić naszą komunikację wolną, czystą i serdeczną, abyśmy mówili prawdę w miłości i czuli się stróżami jedni drugich – zachęcił za Franciszkiem metropolita częstochowski.

Na prośbę Zarządu Instytutu NIEDZIELA abp Wacław Depo odznaczył medalami Świętej Rodziny „Zasłużony dla archidiecezji częstochowskiej” sekretarzy „Niedzieli”: Katarzynę Woynarowską i Margitę Kotas, w uznaniu za ich 30-letnią pracę w redakcji. Życzył dziennikarkom, aby dobry i miłosierny Ojciec hojnie wynagrodził je swym obfitym błogosławieństwem za każdy trud podjęty w służbie Bogu i bliźnim oraz dla dobra Kościoła częstochowskiego.

Maciej Orman/Niedziela

Na zakończenie metropolita częstochowski udzielił błogosławieństwa relikwiami św. Franciszka Salezego, które znajdują się w redakcji „Niedzieli”.

Mszę św. transmitowało Katolickie Radio Fiat.

2023-01-27 16:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wspólnotowe dziękczynienie

Maciej Orman/Niedziela

Moderatorzy, animatorzy i uczestnicy tegorocznych rekolekcji zorganizowanych przez Ruch Światło-Życie Archidiecezji Częstochowskiej spotkali się 4 września na powakacyjnym dniu wspólnoty w parafii św. Józefa Rzemieślnika w Częstochowie, aby podziękować za przeżyte oazy.

Więcej ...

Jak przeżywać Wielki Tydzień

Niedziela wrocławska 13/2010

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Dzwon „Głos Nienarodzonych” z Polski trafi do Zambii

2023-04-01 20:09

Justyna Grzyb

22 marca, tuż przed rozpoczęciem audiencji generalnej Papież Franciszek poświęcił podarowany przez polską Fundację Życiu Tak dzwon przeznaczony dla Zambii. Nosi on nazwę „Głos Nienarodzonych” i jak powiedział sam Franciszek, będzie przypominał o konieczności ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Trafi do katedry Dzieciątka Jezus w Lusace, ale będzie także obwożony po innych zambijskich miejscowościach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikWielkopostny. Twoja pomoc na drogach Wielkiego...

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny. Twoja pomoc na drogach Wielkiego...

Wkrótce XIII Noc Konfesjonałów w całej Polsce

Kościół

Wkrótce XIII Noc Konfesjonałów w całej Polsce

Prośmy Jezusa o łaskę towarzyszenia Mu w tych dniach...

Wiara

Prośmy Jezusa o łaskę towarzyszenia Mu w tych dniach...

Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa według św. Mateusza

Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa według św. Mateusza

Wydział Katechetyczny w Toruniu przeprasza za...

Głos z Torunia

Wydział Katechetyczny w Toruniu przeprasza za...

Watykan: papież Franciszek w klinice Gemelli

Franciszek

Watykan: papież Franciszek w klinice Gemelli

7 lat temu zmarł ks. Jan Kaczkowski

Kościół

7 lat temu zmarł ks. Jan Kaczkowski

Watykan/ Papież ma infekcję dróg oddechowych, pozostanie...

Franciszek

Watykan/ Papież ma infekcję dróg oddechowych, pozostanie...

Potrzeba mi Twojej miłości, Jezu!

Wiara

Potrzeba mi Twojej miłości, Jezu!