Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: 30-lecie kaplicy w Caritas

ks. Paweł Kłys

- Gdybyśmy nie obchodzili tej rocznicy, to nie rozumielibyśmy, skąd się bierze czyn miłosierny Caritas. Nie ma kaplicy – nie ma doświadczenia spotkania z Panem, to byśmy byli takim kościelnym MOPS- em. Ci wielcy, o których mówi pierwsze czytanie osiągnęli to, co osiągnęli przez wiarę! Wiara i relacja z Bogiem owocowała przez nich wielkimi czynami. To miejsce – kaplica - jest kluczem do zrozumienia Caritas. Caritas to jest wiara owocująca przez miłość! – mówił abp Ryś podczas jubileuszu 30 – lecia erygowania kaplicy w siedzibie Caritas Archidiecezji Łódzkiej przy ul. Gdańskiej 111.

W kwietniu 1990 roku - kiedy reaktywowano Caritas Diecezji Łódzkiej - rozpoczęto starania o odzyskanie budynku przy ulicy Gdańskiej 111, który został zakupiony przez bp. Tymienieckiego w 1926 roku i zagarnięty, podobnie jak inne dobra kościele, przez władze państwowe w 1950 roku. Budynek – który stał się siedzibą Caritas – odzyskano w 1991 roku, a po generalnym remoncie w 1993 roku utworzono w nim kaplicę, której patronem został bł. o. Rafał Chyliński z Łagiewnik.

W 30. rocznicę erygowania przez abp. Władysława Ziółka kaplicy w siedzibie Caritas Archidiecezji Łódzkiej celebrowano Mszę św., której przewodniczył i homilię wygłosił metropolita łódzki. Eucharystię koncelebrowali księża, którzy przez lata posługiwali w dziełach prowadzonych przez łódzką Caritas. W homilii abp Ryś odwołując się do dzisiejszej Ewangelii, zauważył, że - problem człowieka opętanego z dzisiejszej Ewangelii polega na tym, że mieszka on na cmentarzu – mieszka wśród pomników. Ten człowiek ma dom i Jezus go do tego domu odsyła, ale on jest wywrócony z tego domu przez złego ducha. Zły duch jakby mógł, to by go przykuł tym łańcuchem do pomnika. To może być problem wielu z nas – że jesteśmy tak przykuci do przeszłości, że jesteśmy tak w tej przeszłości zanurzeni, że chcielibyśmy w niej mieszkać, ale w ten sposób, że to nas wyrywa z miejsca, gdzie powinniśmy żyć. Porzucamy miejsce, które Bóg nam dał na dziś, na teraz, żeby się dać uwięzić w przeszłości. Historia nie jest po, to by dać się przykuć łańcuchem do pomnika! – podkreślił kaznodzieja.

Reklama

- Ważne jest, byśmy tak przeżywali nie tylko tę rocznicę, ale wszystkie inne, by nie dać się uwięzić w przeszłości. Abyśmy się nie dali uwięzić w taki nostalgiczny sposób, że kiedyś to było – fantastycznie, wyjątkowo i przepięknie – a to uwięzienie wyrywa nas z tego, co jest naszym domem, misją, naszego działania i życia – tutaj, teraz – zakończył.

Caritas Archidiecezji Łódzkiej powołał do istnienia bp Wincenty Tymieniecki w 1932 roku, a jej pierwszym dyrektorem zostaje ks. Stanisław Nowicki. W latach 1950-1989 władze polityczne zawiesiły działalność kościelnej Caritas. Caritas została upaństwowiona, a jej mienie zagarnięto, zakazując działalności. 2 kwietnia 1990 roku na mocy dekretu biskupa diecezjalnego Władysława Ziółka reaktywowano Caritas Diecezji Łódzkiej, a jej dyrektorem został ks. Ireneusz Kulesza.

Obecnie Caritas Archidiecezji Łódzkiej zajmuje się wszystkimi grupami społecznymi. Prowadzi: dwie świetlice środowiskowe dla dzieci na terenie Łodzi, dwa domy dziennego pobytu, gdzie seniorzy aktywizują się, razem się modlą i jedzą wspólnie posiłki. Caritas prowadzi dwa podmioty lecznicze: hospicjum domowe – gdzie specjaliści medycy dojeżdżają do domów swoich pacjentów oraz Integracyjny Zakład Leczniczy.

W Drzewocinach znajduje się ośrodek wypoczynkowo – rehabilitacyjny, gdzie organizowane są turnusy rehabilitacyjne. W Łodzi przy ul. Wólczańskiej znajduje się punkt pomocy charytatywnej, który w tej chwili jest centrum pomocy migrantom i uchodźcom.

Caritas Archidiecezji Łódzkiej prowadzi wiele różnych działań, których celem jest pomoc osobom potrzebującym, bezdomnym, bezrobotnym i niepełnosprawnym.

2023-01-30 14:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Dary dla parafii na Ukrainie

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Patron współczesnego mężczyzny

Karol Porwich/Niedziela

Św. Józef – opiekun Jezusa i Maryi. Razem stanowią ikonę Świętej Rodziny. Jest szczególnym orędownikiem osób pragnących założyć rodzinę i odnaleźć swoje miejsce w życiu. Coraz częściej mówi się też, że to patron współczesnego mężczyzny. Zawsze niezawodny

Więcej ...

Wojownicy Maryi w Polskiej Misji Katolickiej w Münster

2023-03-20 12:57
Mężczyźni w  Polskiej Misji Katolickiej w Münster

Archiwum organizatorów

Mężczyźni w Polskiej Misji Katolickiej w Münster

W Polskiej Misji Katolickiej w Münster odbyło się pierwsze spotkanie Wojowników Maryi. Temat przewodni spotkania brzmiał: “Maryja jako mistrzyni życia duchowego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Dominik Chmielewski odwołany z funkcji moderatora...

Kościół

Ks. Dominik Chmielewski odwołany z funkcji moderatora...

#NiezbędnikWielkopostny. Twoja pomoc na drogach Wielkiego...

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny. Twoja pomoc na drogach Wielkiego...

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Wielki Post w praktyce – post, pokuta, akty strzeliste

Wiara

Wielki Post w praktyce – post, pokuta, akty strzeliste

Kuria krakowska: kwerenda archiwalna nie potwierdza...

Kościół

Kuria krakowska: kwerenda archiwalna nie potwierdza...

Ojciec Leon Knabit: Módlmy się jak potrafimy

Wiara

Ojciec Leon Knabit: Módlmy się jak potrafimy

Krew Chrystusa oczyszcza nasze sumienie

Wiara

Krew Chrystusa oczyszcza nasze sumienie

Świadectwo. Palce uratował, serce zostawił w...

Wiara

Świadectwo. Palce uratował, serce zostawił w...

Abp Gänswein: zniszczyłem wszystkie prywatne listy...

Kościół

Abp Gänswein: zniszczyłem wszystkie prywatne listy...