Reklama

Kard. Bertone zamyka Rok Zakonu Paulinów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileuszowy rok 700-lecia oficjalnego zatwierdzenia Zakonu Paulinów przez Stolicę Apostolską rozpoczął się 15 stycznia 2008 r. Jubileusz jest związany z historycznym faktem, gdy legat papieża Klemensa V kard. Gentilis de Monte Florido dekretem „Qui saecularia”, wydanym w Budzie 13 grudnia 1308 r., nadał Zakonowi Paulinów regułę św. Augustyna. 3 maja 2009 r. na Jasnej Górze nastąpi uroczyste zamknięcie roku jubileuszowego.

Pod przewodnictwem delegata papieskiego

Reklama

W artykule 19. odnowionych Konstytucji Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika, zatwierdzonych powagą Stolicy Apostolskiej, czytamy: „Najwyższym Przełożonym Zakonu jest Następca św. Piotra, któremu w szczególny sposób jesteśmy ulegli, także na mocy ślubu posłuszeństwa”. To z pewnością wystarczający argument, aby w centralnych uroczystościach jubileuszowych z okazji 700. rocznicy zatwierdzenia Zakonu Paulinów uczestniczył delegat Ojca Świętego. Do Polski przybywa więc kard. Tarcisio Bertone SDB - najbliższy współpracownik Benedykta XVI - sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, a więc hierarcha pełniący najważniejszy po papieskim urząd w Kościele katolickim, „premier” najmniejszego państwa świata, który odgrywa strategiczną rolę pośrednika między papieżem a Kurią Rzymską, Episkopatami poszczególnych krajów, przedstawicielami Stolicy Apostolskiej, czyli nuncjuszami, oraz między papieżem a rządami wszystkich państw utrzymujących stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską.
Kard. Bertone będzie na Jasnej Górze już 2 maja na Apelu Jasnogórskim - tej wybitnie polskiej modlitwie maryjnej. 3 maja natomiast wyjdzie na Szczyt Jasnogórski jako główny celebrans uroczystej Mszy św. kończącej jubileuszowy rok Zakonu Paulinów i wygłosi kazanie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z pustyni w mury klasztorne

Dzieje Zakonu sięgają właściwie 1225 r., gdy bp Bartłomiej z Pecs założył na ziemi węgierskiej pierwszą wspólnotę zakonną składającą się z pustelników rozproszonych dotąd w grotach, jaskiniach, leśnych szałasach i ufundował dla nich klasztor św. Jakuba na górze Urog w lasach Patacs. W 1250 r. z inicjatywy bł. Euzebiusza Ostrzyhomskiego powstał drugi klasztor - Świętego Krzyża na górze Pilis. Euzebiusz został wybrany na pierwszego przełożonego obu wspólnot. Zakon ma więc właściwie dwóch założycieli: bł. Euzebiusza - kanonika z Ostrzyhomia i Bartłomieja - biskupa pięciu Kościołów. W dokumencie z 1252 r. po raz pierwszy w odniesieniu do członków klasztoru pojawia się nazwa: „Bracia Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika”. Takie były początki Zakonu Paulinów. Okazuje się, że w starania o zatwierdzenie nowego Zakonu przez Stolicę Apostolską był osobiście zaangażowany św. Tomasz z Akwinu. Patriarchą Zakonu jest św. Paweł Pierwszy Pustelnik, który żył na pustyni egipskiej na przełomie III i IV wieku.

Pustelnicy w nowoczesnym świecie

Poprzez wieki zmieniał się duchowy profil Zakonu Paulinów. Z pierwotnej pustelniczej wspólnoty Zakon przekształcił się we wspólnotę kontemplacyjno-czynną, w której w sposób szczególny pielęgnowany jest kult maryjny, a działalność duszpasterska przejawia się głównie jako służba pielgrzymującemu ludowi Bożemu. - Kontemplować po to, aby głosić. To mnisze powołanie paulińskie, nacechowane pustelniczą samotnością - wyjaśnia generał Zakonu Pauliunów o. Izydor Matuszewski.
Obecnie ponad 500 paulinów posługuje w ok. 70 klasztorach. Najwięcej powołań jest dziś w Polsce, skąd zakonnicy wyruszają we wszystkie strony świata do swoich klasztorów albo zakładają nowe placówki. W jubileuszowym roku 700-lecia Zakon został wyjątkowo wyróżniony - do grona kilkunastu polskich biskupów misyjnych Papież Benedykt XVI włączył paulińskiego zakonnika o. Stanisława Jana Dziubę, ustanawiając go ordynariuszem diecezji Umzimkulu w Republice Południowej Afryki.

Zakonne świętowanie

Jubileusz 700-lecia istnienia Zakonu stał się okazją, aby sięgnąć do źródeł. - Trzeba nam wracać do źródeł, by pod palmą egipską napić się czystej wody, nieskażonej przez cywilizację, aby z nowym zapałem i gorliwością służyć ludowi Bożemu - mówi Przełożony Generalny Zakonu Paulinów. Na program świętowania jubileuszu składała się przede wszystkim modlitwa wspólnotowa. W styczniu 2008 r. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej na Jasnej Górze zakonnicy zawierzyli się Maryi Królowej Pustelników. Miesiąc później odbyło się zakonne czuwanie nocne, poprzedzające kapitułę generalną. Dokonano symbolicznego zapalenia świec we wszystkich klasztorach paulińskich i zorganizowano zakonną peregrynację relikwii św. Pawła Pierwszego Pustelnika wraz z ikoną bł. Euzebiusza. W roku jubileuszowym Zakonu odbywały się różne sesje i koncerty.
13 grudnia 2008 r., dokładnie w rocznicę zatwierdzenia Zakonu przez Stolicę Apostolską, uroczystej Mszy św. na Jasnej Górze, będącej głównym klasztorem Zakonu przewodniczył o. Botond Bator, przełożony prowincji węgierskiej. Ważnym wydarzeniem naukowym roku jubileuszowego było międzynarodowe sympozjum, zorganizowane w grudniu 2008 r., pt. „Paulini w służbie Kościoła i wielu narodów”. W jasnogórskim Arsenale czynna jest jubileuszowa wystawa na temat mecenatu kulturalnego i artystycznego polskich paulinów. Rok jubileuszowy kończy się 3 maja 2009 r. uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem kard. Tarcisio Bertone, z udziałem całego Episkopatu Polski.
Ojcom i Braciom Paulinom życzymy obfitych owoców kończącego się roku jubileuszowego. Za wstawiennictwem Maryi Królowej Pustelników i św. Pawła z Teb niech wciąż umacniają się w powołaniu, wzrastają w świętości, aby jako pustelnicy wśród tłumów mogli być coraz skuteczniejszymi narzędziami szerzenia wiary i miłości na całym świecie.

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież przybył na plac Św. Piotra na zakończenie mszy w Niedzielę Palmową

2025-04-13 12:24
Papież Franciszek

PAP/EPA

Papież Franciszek

Papież Franciszek, który powoli wraca w Watykanie do zdrowia po ciężkim zapaleniu płuc, przybył na plac Świętego Piotra na zakończenie mszy w Niedzielę Palmową. Na placu entuzjastycznie powitały go tysiące osób. "Dobrej Niedzieli Palmowej, dobrego Wielkiego Tygodnia" - powiedział Franciszek.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Brat Albert pokonał depresję

2025-04-11 07:58

mat. prasowy

Ciekawym porównaniem jest proces tworzenia fortepianów Steinway, które powstają po długim i skomplikowanym procesie, pełnym wyzwań. Podobnie jak drewno, które musi przejść przez wiele prób, aby stać się instrumentem muzycznym o doskonałym brzmieniu, tak i nasze życie, poddane cierpieniu, może stać się źródłem piękna i dobra. Przykłady wielkich artystów i myślicieli, którzy zmagali się z problemami psychicznymi, pokazują, że cierpienie może być drogą do głębszego zrozumienia i twórczości.

Więcej ...

Sandomierska Via Crucis

2025-04-13 20:35

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Ulicami Starego Miasta w Sandomierzu przeszła miejska Droga Krzyżowa. Nabożeństwu przewodniczył Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Wielki Post

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Czy Jezus wiedział, że będzie musiał umrzeć, kiedy...

Wiara

Czy Jezus wiedział, że będzie musiał umrzeć, kiedy...

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Wiara

"Różowe zakonnice" - nieprzerwana modlitwa, która...

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...